1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur, izin talebini veya müracaat hakkını vekili aracılığıyla yapabilir mi?

Devlet memurları yıllık izin talebini veya şikayet/müracaat hakkını vekili aracılığıyla yapamaz
09 Mayıs 2019 16:22
Yazdır
Memur, izin talebini veya müracaat hakkını vekili aracılığıyla yapabilir mi?

Bilindiği gibi Devlet memurlarının izin talebi ile müracaat, şikayet ve dava açma hakları Devlet Memurları Kanununun 21 ve 22 inci maddesinde hükme bağlanmıştır. DMK'nun "Müracaat, şikayet ve dava açma" başlıklı 21 inci maddesinde "Devlet memurları kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikayet ve dava açma hakkına sahiptirler. Müracaat ve şikayetler söz veya yazı ile en yakın amirden başlayarak silsile yolu ile şikayet edilen amirler atlanarak yapılır..." hükmü ile "İzin" başlıklı 22 inci maddesinde "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler" hükmü, memurların izin talebi ile müracaat, şikayet ve dava açma hakkını genel anlamda düzenlendiği görülmektedir.

Ancak memurlar bu haklarını vekil tayin ettikleri kişiler aracılığı ile kullana bilmekte midir? Örneğin yıllık iznini memuriyet mahalli dışında kullanan bir memur bu süreçte ücretsiz izin hakkını vekalet verdiği kişi aracılığı ile talep edebilir mi? Ya da kurumuna ilişkin hakkında gelişen bir haksızlığa ilişkin şikayetini yine avukatı aracığı ile yapabilir mi?

Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelikte memurlar tarafından yapılacak müracaat ve şikayetlerin usul ve esaslarının belirlendiği görülmektedir. Devlet Memurları Kanunu ile anılan yönetmelikte memurlara tanınan hakların kullanımına yönelik müracaat hakkına sahip oldukları belirtilmekte, ancak bu hakların vekalet ile başka kişiler aracılığı ile kullanımına ilişkin her hangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Devlet Memurları Kanununun 129 uncu maddesinde, hakkında memurluktan çıkarma cezası önerilen memurun vekili aracılığı ile savunma hakkının olduğu hükme bağlandığı görülse de, anılan kanun ve yönetmelik bir bütün olarak değerlendirildiğinde bunun bir istisna olduğu anlaşılmaktadır.

Dolayısıyla Devlet Memurları Kanununda sayılan hakların sözü edilen istisna dışında vekalet verilen kişiler aracılığı ile kullanılmasının mümkün olmadığı, memurun bizzat şahsı tarafından yapılan müracaat ile bu hakları kullanması gerektiği kanaati oluşmaktadır.

Bu çerçevede; memurların kurumlarında yapacakları şikayetleri vekil aracılığı ile yapmaları, örneğin avukat tutarak şikayette bulunmaları, yada örneğin ücretsiz izin taleplerini yine vekalet verdikleri kişi aracılığı ile talep etmeleri anılan kanun ve yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara uygun olmayacaktır.

Enes Horasan

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:31 - Şehit askerin babaevine Türk bayrakları asıldı21:26 - 'Eğitimde dönüşümü yavaş yavaş gerçekleştireceğiz'21:21 - Öğretmenlerin kitap okuma alışkanlığı okula taşındı21:16 - MSB'den askeri ataşelere bilgilendirme21:11 - Düzce yaylaları sonbahar manzarasıyla büyülüyor21:06 - Katar polisi Dünya Kupası'na Türkiye'de hazırlanıyor21:01 - İstanbul'a su sağlayan barajlarda kuruma tehlikesi20:56 - Muradiye Şelalesi renkleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor20:51 - MSB açıkladı: 1 askerimiz şehit oldu20:46 - Pendik'te aile faciası: Karısını öldürüp intihar etti
20:41 - 167'si tutuklu 226 sanığın yargılanmasına devam edildi20:36 - Sağlıklı olduğu söyleniyor ama beyinde hasar bırakıyor20:31 - Uzmanı anlattı: Türk kahvesi gut hastalığından koruyor20:25 - Türk doktorlar ispatladı! Omurgayı yıpratıyor20:21 - 475 sanıklı Akıncı Üssü davasına devam edildi20:17 - İki ayda tüm ailesini kaybetti20:13 - Meteorolojiden sağanak uyarısı - Haritalı20:09 - Araç hırsızlıklarına karşı beş adımlık önlem önerisi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Lojmanların, öncelik hakkı oturan memurlarda olması kaydıyla, satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam