1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emniyet, OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği bazı polisleri hala göreve başlatmadı

02 Aralık 2019 16:05
+Aa- Yazdır
Emniyet, OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği bazı polisleri hala göreve başlatmadı

Emniyet Genel Müdürlüğü, OHAL Komisyonunun göreve iade kararı verdiği bazı polis memurlarını, kanundaki 30 günlük süreye rağmen, hala göreve başlatmadı.

OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği yaklaşık 150 kadar polis memurunun bir kısmı geçtiğimiz hafta araştırma merkezlerine atandı ancak henüz başlamaları yapılmadı. Diğer iadelere dair planlama kararı çıkmadı ve bekleyen sayısı verilen her bir komisyon kararı ile artmaktadır.

Kanunda OHAL Komisyonun göreve iade ettiği kişi en geç 1 ay içinde göreve başlatılır ibaresine rağmen komisyon tarafından kabul olan polis memurlarında bu süre 5,6 hatta araştırma merkezi atanmaları uygun görülenlerde 7 ayı bulmaktadır.

Hali hazırda mayıs, haziran ve temmuz aylarında komisyon tarafından iade olan polis memurları görevlerine başlatılmamışlardır.

Bilindiği üzere, 7075 sayılı OHAL Komisyonunun kurulmasına dair kanunun 10. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) ... Kurumlar, bildirim veya atama teklif tarihini takip eden otuz gün içerisinde atama işlemlerini tamamlar. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar, ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ilgili mevzuatı uyarınca ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. Söz konusu kadro ve pozisyonlar, herhangi bir şekilde boşalmaları halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. Atama emri, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından 11/2/1959 tarihli ve 7200 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgililere tebliğ edilir"

Ancak bu hükme rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü hariç neredeyse tüm kamu kurumları bu değişikliğe uyarak personellerini en kısa sürede olması gerektiği gibi görevlerine başlatarak tüm mali ve sosyal haklarını gelecek aylar içerisinde ödemektedir. Ancak Ohal Komisyonunun eleğinden geçen ve göreve başlamayı bekleyen polis memurları, mali ve sosyal haklar bir yana, geçen bu süre zarfında geçmişe yönelik alacağı maaşının içerisindeki bir çok kalem gelirinden mahrum olmaktadır ( Fazla Çalışma Ücreti, Tayin Bedeli gibi)

İade olup bekletilen personel manevi olarak yıpranmaktadır. Bu süreçte çoğu kişi sigortalı işlerinden ya ayrılmak zorunda kalmıştır ya da iş bulamamaktadır. Ayrıca yeni bir düzen, ev tutma, tayin olunacak şehir, çocukların okul durumu ve çalışan eşlerin tayini gibi bir çok sorunlar da kendilerini beklemektedir.

İade kararları alan polis memurları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan mağduriyetlerini gidermesini beklemektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:47 - 'Ordunun 'satılmış' kelimesiyle yan yana konulması akla ziyan'11:42 - Hamile kadınlar yolların kapanma riskine karşı 'anne oteli'nde misafir ediliyor11:42 - Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı bekleniyor11:42 - Eski Çaykur Rizespor futbolcusu Mohamed Abarhoun hayatını kaybetti11:40 - Dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize 'onarım' ve 'değer kaybı' cezası11:39 - Türkiye otomotiv pazarı ocak-kasım döneminde yüzde 72 büyüdü
11:37 - Bilim Kurulu Üyesi'nden 'Aşıya kadar tedbire devam' uyarısı11:19 - e-Devlet'ten 'engel kaldıran' hizmetler11:17 - 'Yıl sonunda YEP hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz'11:17 - Yargıtay, düğün magandasına verilen 25 yıl hapis cezasını onadı11:15 - İzmirli engelli psikolog, Kovid-19'u ikinci kez yendi11:14 - Salgın sürecinde acil sağlık hizmetleri kapsamında taşınan hasta sayısı arttı
11:07 - Seyahat izin belgesi nasıl alınır?11:02 - Bilim Kurulu üyesi, virüsün yoğunlaştığı yaşları açıkladı11:01 - Gençlik projelerine başvuru sonuçları açıklandı10:58 - Uzaktan eğitime katılamayan öğrencilerine 'Hızır' gibi yetişti10:57 - Gram altın 456 lira seviyelerinde
10:56 - İstanbul'da toplu taşımada yoğunluğun azaltılması için bazı tedbirler alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam