1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kariyer merkezlerindeki kişiye özel ilanlara kim müdahale edecek?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından güçlendirilmesi için çalışmalar yapılan Kariyer Merkezlerinde istihdam edilen öğretim görevlisi alımları, alana uygun alım yapılmıyor!
05 Aralık 2019 14:05
Yazdır
Kariyer merkezlerindeki kişiye özel ilanlara kim müdahale edecek?

Bilindiği üzere, yeni hükümet sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan ofislerden birisi de İnsan Kaynakları Ofisidir. Söz konusu ofisin kurulması ile birlikte Üniversitelerde kurulan ancak istenilen verimlilikte çalışmayan kariyer merkezlerinin önemi her geçen gün artmaktadır.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde ilan edilen 2 inci 100 Günlük Eylem Planında İnsan Kaynakları Ofisinin hedefleri arasında; "TÜM ÜNİVERSİTELERDE KARİYER MERKEZLERİNİN KURULMASI VE VERİLECEK HİZMETLERİN STANDART PROSEDÜRLERİNİN YAYIMLANMASI" yer almıştır.

Gelinen bir yıllık süreçte kariyer merkezi bulunmayan üniversiteler bir yandan kariyer merkezlerini süratle kurarken, var olanlar ise öğretim görevlisi istihdamı ile merkezin etkinliğini arttırmaya gayret göstermektedir.

Ancak, son günlerde kariyer merkezinde istihdam edilmek üzere ilan edilen öğretim görevlisi kadrolarında aranan şartların merkezde verilecek hizmetlerle örtüşmediği görülmektedir.

Örneğin, Şırnak Üniversitesi tarafından Kariyer Ofisinde görevlendirilmek üzere 2 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrosunda; "Felsefe ve Toplumsal Düşünce veya Felsefi Danışmanlık alanların birinde Yüksek Lisans yapmış olmak" şartı aranmıştır.

Bir başka örnekte ise; Cumhuriyet Üniversitesince Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalıştırılmak üzere ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrosunda; "Çevre Mühendisliği lisans mezunu olup, İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalında yüksek lisans yapmış, "B Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası"na sahip olup, Yükseköğretim Kurumlarında ders vermiş olmak." şartları istenmiştir.

Ülkemizde genelde kariyer rehberliği hizmetleri psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olmuş kişilerce yürütülmektedir. Ancak, söz konusu iki ilanda aranan mezuniyet şartlarına bakıldığında, bu alanlara yer verilmediği gibi sadece "Çevre Mühendisliği, Felsefe" gibi farklı yetkinlikten mezun olmuş kişilere başvuru şansı verildiği görülmektedir.

Dolayısıyla, kariyer merkezlerinin nitelikli bir yapıya kavuşması ve beklenen hizmetleri yerine getirmesi gerçekten isteniliyorsa; bu ilanlara müdahale edilerek kariyer ofislerinde istihdam edilecek öğretim görevlilerinin alanlarının standartlaştırılması gerekmektedir.

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:07 - Türk Telekom, Elazığ için seferber oldu23:05 - 'Doğu Anadolu fayı uyandı' dedi ve o ilimizi uyardı23:01 - Soylu: Göçük altında iki vatandaşımızın sesini duyduk22:57 - Spor camiasından Elazığ depremi için başsağlığı mesajı22:51 - Sömestir tatilinde aileler ortalama 7 gün tatil yapıyor22:46 - Doğu Anadolu'da dondurucu soğuklar etkili oluyor22:40 - Milli İHA'lar deprem bölgesinde etkin şekilde kullanılıyor22:33 - AFAD: Elazığ'da 505 artçı deprem kaydedildi22:27 - Abdullah Gül'den Elazığ depremiyle ilgili dikkat çeken çıkış22:21 - Depremden etkilenen bazı aileler camilerde kalıyor
22:16 - Cumhurbaşkanlığı, depreme ilişkin son durumu paylaştı22:11 - Karabük Valiliği'nden Elazığ için yardım duyurusu22:06 - Erdoğan, Cezayir, Gambiya ve Senegal'e gidiyor22:01 - Ege'den Elazığ'daki depremzedeler için yardım kampanyası21:56 - Konya'da Çinli kadın turist karantinaya alındı21:51 - Hakkari'de 'özel güvenlik bölgesi' uygulaması21:46 - İki kamyonet çarpıştı: 1 kişi öldü, 8 kişi yaralandı21:40 - Medipol Başakşehir zirve yarışında yara aldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam