1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu kurumları, sürekli ve süreli ibareli engelli raporları arasındaki farka dikkat etmeli

21 Nisan 2020 00:02
Yazdır
Kamu kurumları, sürekli ve süreli ibareli engelli raporları arasındaki farka dikkat etmeli

Engelli raporu süreli olanlar, süre bittikten sonra da idari izin kullanabilir mi?

Soru: Merhaba engelli kadrosunda görev yapan memurum raporum 5 yıl süreliydi ve süresi Kasım 2019 da bitti tekrar yenilemek için kurumum sevk etmedi benim de iş yoğunluğu nedeniyle fırsatım olmadı. Şuan idari izinliyim engelli kadrosundayım fakat raporumun süresi de bitmiş durumda. Heyete girmek istediğimde de heyetin en erken Mayıs sonunda toplanacağını söylüyorlar ve 01.01.2020 sonrası süresi biten raporların geçerliliği devam etmekte deniliyor. Benim elimdeki raporum geçerli midir? Kurumumla ileride sorun yaşar mıyım idari izinde geçirdiğim süreler için?

Cevap: Koronavirüs salgınının etkilerinin minimize edilmesi için alınan önlemler kapsamında kamu personeli için idari izin uygulamasına gidilmiştir. Kamu idarelerinde engelli kontenjanları dahilinde görev yapan personel de 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında idari izinli sayılmaktadır.

Engelliliğe esas alınan sağlık kurulu raporları Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine verilmektedir. Yönetmeliğin 11. maddesine göre raporun sürekli veya süreli olarak düzenlenmesi gerekmekte olup, raporda geçerlilik süresinin belirtilmesi zorunludur.

Ayrıca, bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hallerde süreli rapor düzenlenmektedir. Süreli olarak düzenlenen raporlarda, sürenin bitmesine altı aydan kısa bir süre kalması durumunda engelli bireye talebi üzerine tekrar rapor verilmektedir.

Yönetmeliğin 12. maddesine göre süreli verilen raporlarla ilgili olarak herhangi bir sebeple kurum tarafından rapor istenebilmektedir.

Söz konusu Yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, Yönetmeliğin 15. maddesine göre, bu tarihten önce yürürlekte olan mevzuata uygun olarak alınmış olan sürekli ibareli raporların geçerliliği devam etmektedir. Süreli raporlar ise süre bitimine kadar geçerli olmaya devam edecektir.

Diğer taraftan, süreli engelli raporu kamuda engelli kontenjanları dahilinde istihdam edilmeye mani olmayıp, sürenin dolması personelin görevle ilişiğinin kesilmesi sonucunu doğurmamaktadır. Ancak engelliliğe bağlı haklardan yararlanmaya devam edebilmek için süresi dolan raporların yenilenmesi gerekmektedir.

Süreli engelli raporuna dayalı olarak personel istihdam eden kurumların da rapor sürelerini takip etmeleri, rapor süresi dolan personelden raporlarını yenilemelerini istemeleri veya ilgili sağlık kurumlarından yeni rapor talep etmeleri uygun olacaktır. Rapor süresi dolan engelli personel, kontenjan dışında tutularak, engelli kontenjanları yeniden belirlenmelidir.

Sonuç olarak, süreli engelli raporuna dayalı olarak kamuda istihdam edilen personelin rapor süresinin bitiminden önceki 6 ay içinde raporunu yenileme imkanı bulunduğu halde, yenileme işlemini yapmaksızın idari izin hakkından yararlanması hem etik bakımdan hem idari bakımdan sorunlu bir durum olup, bu durumdakilerin idari izin hakkından yararlanamayacaklarını değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:32 - Sokak ortasında yürürken düşüp öldü17:27 - Adanalılar isyan etti: Sinekten yatamıyoruz17:16 - Dolar ve avroda gün sonu fiyatları17:13 - YHT'de hazırlıklar tamam, seferler yarın başlıyor17:08 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?16:55 - Firari FETÖ'cü Tarık Toros ve Bülent Keneş, Menderes'e dil uzattı16:44 - Bilim Kurulu, 11 sektör için normalleşme rehberi yayımladı16:41 - İdlib'de TSK konvoyunun geçişi sırasında patlama16:34 - 2. Abdülhamid'in hayalinde sona geliniyor16:17 - 52 daireli bina virüs nedeniyle karantinaya alındı
16:12 - Otobüs seferleri başlıyor: Yolculardan HES kodu istenecek16:03 - İstanbul'da sıcaklılar yarından itibaren artacak15:58 - TİM Başkanı Gülle: İhracatçılara yeni destekten memnun15:49 - Trump'tan Twitter'ı kapatırız tehditi15:48 - Yanında refakatçi kalan babasını demir çubukla öldürdü15:42 - 27 günlük bebekten 73 yaşındaki dedeye 8 kişilik aile virüsü yendi15:34 - Cuma namazı en fazla 20 dakika içinde bitirilecek15:26 - Erdoğan ve Bahçeli'den aylar sonra ilk kare
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam