1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gayri resmi güvenlik soruşturması yapan işgüzar bürokratlar

Anayasa Mahkemesi hem 657 sayılı Kanundaki hem de 399 sayılı KHK'daki güvenlik soruşturması yapılmadan atama yapılamayacağı hükmünü iptal etti. Etti etmesine de sonuç hiç de değişmedi. Eski tas eski hamam.
01 Haziran 2020 00:03
Yazdır
Gayri resmi güvenlik soruşturması yapan işgüzar bürokratlar

Bize gelen şikayetlere göre birçok kamu kurumundaki işgüzar yöneticiler ellerine aday personelin listelerini alarak gayri resmi soruşturma yoluna gitmektedirler. İyi de o zaman resmi soruşturmanın ne anlamı var ki? Ya da gelen bilgilerin keyfiliğinin önüne nasıl geçilecek? Bir kişinin geleceği birilerinin iki dudağı arasında olursa Devlette keyfi davranma alanı oluşmuş demektir.

Bilinmelidir ki hukuki denetime tabi olmayan her davranış keyfi alan oluşturur. Yani FETÖ okullarında bir zamanlar öğrenim görenlerden birileri eşiği atlarken, tanıdığı bildiği olmayanlar bu eşiğe takılırsa ya da kardeşi veya babası bir şekilde bu yapıyla yolu kesişenlerden birilerine bir şey olmazken garibanların yolu kesilirse bu ülkenin bu keyfilikler yüzünden çok şey kaybedeceği bilinmelidir.

Daha da önemlisi kişisel veriler bu kadar hoyratça kullanılırken ve haberleri dahi olmadan birçok adayın üzeri güvenlik gerekçesiyle çizilirken bunların vebalini kim üstlenecek?

Unutulmamalıdır ki hukuk herkese lazımdır. Tanıdığı bildiği olanlar sorgusuz sualsiz eşiği atlarken kimi kimsesi olmayanların üstü çizilirse bunun vebali arşı titretir. Dolayısıyla kimse ilahlığa soyunmamalı ve insanların rızkıyla oynanmamalıdır.

Bu arada soruşturma belgelerini havada uçuşturanlar bilmelidirler ki bu işin dünyada da hesabı sorulur. Nitekim bunun örnekleri oldukça çoktur. Bu nedenle kafaları kuma sokarak kimsenin yapılanlardan haberi olmadığı zannına kapılma gafletine düşülmemelidir. Hele hele kraldan çok kralcılık yapma hastalığının sonunun nere olduğu bilinmelidir.

Sonuç olarak Devlet, birilerinin keyfi davranışlarına alet edilme yeri olmamalıdır. Aksi takdirde birilerinin keyfi davranışları sonucunda sürekli Devlet düşmanı oluşturulur. Zaman zaman sadece oluşan düşmanların rengi değişir ama düşmanlıklar baki kalır. Buna da kimsenin hakkı yoktur. Bilinmelidir ki Devleti sevme yarışı hizmetle ölçülür ve başka ölçüler de izafilikten öteye geçemez.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
35 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:22 - KOSGEB KOBİ Uzmanlığı Yönetmeliğinde Değişiklik05:19 - Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Yönetmeliğinde Değişiklik03:55 - Bakan Pekcan, Semiha Yıldırım ile ilgili ifadeleri kınadı02:22 - 10 Temmuz 2020 tarihli atama kararı yayımlandı00:31 - Türkiye'den, İsveç Dışişlerine tepki: Utanç verici00:04 - 10 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları
00:01 - MEB, ÖSYM ve AÖF sınav görevlilerinin 2020 ikinci yarısında alacağı ücretler23:44 - Dizel araç dönemi bitiyor mu?23:39 - Bakan Gül: Ayasofya'nın ibadete açılması hukuki gerekliliktir23:23 - Gazeteci Nagehan Alçı'ya hakime hakaretten hapis istemi23:21 - Hakkarili çoban, fenomen oldu23:17 - Koronavirüs kendini tekrar aktif hale getiriyor mu?
23:15 - '2023'te 6 uyduluk bir filoyla uzayda var olmayı hedefliyoruz'23:13 - Barolara ilişkin kanun teklifinin 12 maddesi kabul edildi22:59 - Van İl MEM'den İngilizce öğrenimine yeni boyut22:52 - Çekmeköy Belediyesi: Araç ihalesi yasalara uygun22:49 - Polise hakaret eden iki zorba ilk cezalarını aldı
22:45 - Koronavirüsü yenen Başkan'dan 'maske takın' uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Kurs, lisansüstü eğitim, ödül ve projeler için öğretmenlere hizmet puanı verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam