1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Bekçilere fazla yetki verildiği' iddiasına açıklama

TBMM Genel Kuruluna gelen ve "bekçilere fazla yetki verildiği" iddiasıyla eleştirilere konu olan Kanun'a ilişkin soru üzerine Çataklı, düzenlemelerin amacının, bekçilerin, halkın istirahatini, sağlık ve selametini sağlamaya yönelik adli, önleyici, koruyucu gibi yetkilerini günün şartlarına uygun hale getirmek olduğunu belirtti.
04 Haziran 2020 14:59
Yazdır
'Bekçilere fazla yetki verildiği' iddiasına açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Basın Odasında düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda mayıs ayında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

- Bekçilerle ilgili yasal düzenleme çalışmaları

İsmail Çataklı, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TBMM Genel Kuruluna gelen ve "bekçilere fazla yetki verildiği" iddiasıyla eleştirilere konu olan Kanun'a ilişkin soru üzerine Çataklı, düzenlemelerin amacının, bekçilerin, halkın istirahatini, sağlık ve selametini sağlamaya yönelik adli, önleyici, koruyucu gibi yetkilerini günün şartlarına uygun hale getirmek olduğunu belirtti.

Polis ve bekçilerin yetkileri arasındaki farklılıkları anlatan Çataklı, bekçilerin denetim yapma, istihbarat toplama, teknik araçla izleme, suça el koyma, ifade alma, olay yeri incelemesi yapma, gözaltına alma, teşhis yaptırma ve yer gösterme yaptırma gibi yetkilerinin olmadığını söyledi.

Asayiş suçlarının önlenmesinde bekçilerin önemli görevler yerine getirdiğine dikkati çeken Çataklı, düzenlemelerin Meclis'ten geçerek hayırlı sonuçlar getirmesi temennisinde bulundu.

Yakın zamanda emniyete yüklü miktarda yapılan mühimmat alımına ilişkin soru üzerine Çataklı, bu alımların, yılbaşında değerlendirilen bütçe imkanları çerçevesinde yapıldığını hatırlattı.

- Derik Belediyesinin burs verdiği öğrencilerden paraların geri istenmesi

Mardin'de Derik Belediye Başkanvekili görevlendirilmesinin ardından öğrencilere verilen bursların geri istendiğine yönelik çıkan haberlere ilişkin soru üzerine Çataklı, şu yanıtı verdi:

"Yerel yönetimler üzerinde gerek Mülkiye Teftiş Kurulu gerekse kontrolörler tarafından rutin olarak ve şikayetler üzerine teftiş ve soruşturmalar yürütülüyor. Derik Belediyesinde yapılan denetimde 5 bin 600 liralık ödemenin görünürde burs adıyla yapılan ödemenin, bu kapsamda olmadığı değerlendirilmiş ve tahsili istenmiş. Ancak tebligatın, bu paraların verildiği öğrencilerimize yapıldığı anlaşılır anlaşılmaz işlem iptal edilmiş. Derik Belediyesine giden kontrolörler, 7 milyonun üzerinde bir kamu zararı tespit ediyorlar. Bu tespit ettikleri zarar Derik Belediyesinin HDP dönemine ait. Bu zararı görmüyorlar, bunu manipüle etmek için öğrencilere yapılmış olan 5 bin 600 liralık hukuki durumunu ortaya koyduğum zararı öne çıkartıp aslında başka bir şeyi örtmeye çalışıyorlar."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
36 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:08 - TBMM Başkanı Şentop Hacı Bayram Camisi'nde sabah namazı kıldı06:50 - Gıda'da bilim kurulu oluşturuluyor06:40 - CHP'liler nükleer,termik, rüzgar,HES hatta Jeotermal enerjiye bile karşı06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:10 - Asıl küresel savaş internette01:42 - AÖF yaz okulu kararına tepkiler büyüyor!
01:32 - CHP yolsuzlukla suçladığı kişiyi Genel Sekreter yaptı01:26 - Babacan: Alkollü içkilerdeki vergi kopmuş gitmiş durumda01:06 - Yargıtay, 8 dairesini kapattığını duyurdu00:58 - Türkiye Raylı Sistem Araçları için 3 bölge müdürlüğü kuruldu00:50 - Havai fişek fabrikasının sahibi tutuklandı00:10 - ÖSYM, bina sorumlusu için 297 TL ücreti nasıl buldu?
00:01 - 2020 Temmuz ayı itibariyle öğretmenlerin net ek ders ücretleri00:00 - 8 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları23:59 - Devletten destek aldı üretimini 17 kat artırdı23:58 - Yabancı uyruklu emlakçıdan vatandaşlık oyunu23:32 - PISA Direktörü Schleicher'den Türk eğitim sistemine övgü
22:54 - Yüzyılın cerrahı 95'inci yaşını 10 bin cerrahla kutladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam