1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversitelerde denetim sorunu büyüyor!

Yükseköğretim Denetleme Kurulunun görevini etkin bir şekilde yerine getirmemesinden dolayı yükseköğretim kurumlarında keyfi işlemler giderek artıyor!
30 Temmuz 2020 14:08
+Aa- Yazdır
Üniversitelerde denetim sorunu büyüyor!

Denetleme; "Bir görevin yolunda yürütülüp yürütülmediğini anlamak için yapılan araştırma, denetim, bakı, teftiş, murakabe, kontrol" olarak tanımlanmaktadır (TDK Türkçe Sözlük).

Kurum ve kuruluşların yürütmüş olduğu hizmetlerin başta mevzuata uygun olup olmadığı, hizmetler yürütülür iken kamu kaynağının etkili ve dikkatli kullanılıp kullanılmadığı, üretilen hizmetlerin kurum ve kuruluşun hedefleri ile uyumlu olup olmadığının kontrolünün sağlanabilmesi ve aynı türden kurumların işlemlerinde belirli bir standarda kavuşabilmesi için Denetleme görevi büyük bir önem arzetmektedir.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 8 inci maddesi ile kuruluş ve işleyiş şekli belirlenen Yükseköğretim Denetleme Kurulu'nun aynı Kanunun 9 uncu maddesinde görev tanımı şu şekilde ifade edilmiştir:

a) Yükseköğretim kurumlarında, eğitim - öğretim ve diğer faaliyetlerin bu Kanunda belirtilen amaca ve ana ilkelere uygunluğunu Yükseköğretim Kurulunca hazırlanacak esaslara göre ve onun adına denetlemek,

b) Yükseköğretim Kurulu Başkanı tarafından bu Kanunun 53 üncü maddesine göre istenen soruşturmaları yapmak,

c) Yükseköğretim Kurulu tarafından bu Kanuna göre verilecek diğer görevleri yapmaktır.

Görüleceği üzere Kanun Yükseköğretim Denetleme Kurulu için 2 temel görev tanımı yapmıştır;

- Denetleme yapmak

- Soruşturma yapmak

Ancak ne gariptir ki Kurulun son yıllarda sadece inceleme ve soruşturma yapmaktan başka bir görev yürütmediği Üniversitelerce malum bir durumdur. Kanunun kendisini vazifelendirdiği görevin bir kısmını yapıp bir kısmını yapmayarak Kurulun kendisinin de denetlenecek duruma geldiği görülmektedir.

Diğer taraftan başta akademik personel ilanları olmak üzere, ilan usulü ile alımı yapılan diğer istihdam şekillerinde yaşanan sıkıntılar, kayırmacı ve şahsa özel alımlar, Rektörün takdir yetkisinde bulunan atama işlemini gerek kendisi gerekse de çıkar gruplarına hizmet edecek şekilde kullanması, Üniversitenin gerek fiziki gerekse de mali kaynaklarının çarçur edilmesi denetim mekanizmasının hiç işletilmediğinin somut bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte, Denetleme Kurulu Üyeleri yürütmekte oldukları soruşturma işlemlerini kendileri değil emirlerine verilen ve kadroları diğer kurumlarda olan müfettiş ve uzman unvanlı personel marifetiyle yürütmektedir. Belirli süreler ile Denetleme Kurulunda görevlendirilen ve Yükseköğretim mevzuatı ve uygulamalarına vukufiyeti zayıf olan bu kişilerin yol göstermesi ile yapılmış soruşturma işlemlerinin de ne kadar sıhhatli ve yol gösterici olacağı tartışmalıdır. Bu yöntemin yerine, yükseköğretim kurumlarında en az 10 yıl görev almış Şube Müdürü ve dengi kadrolarda görev yapan idari personelin kurulun hizmetlerinde görev alması sağlanırsa, alanda deneyimi olan kişilerin katkılarıyla denetim hizmetlerinin de niteliğinin artması sağlanabilir.

Sonuç olarak Üniversitelerdeki usulsüz uygulamaların, kamu kaynağının yanlış ve etkisiz kullanımından kaynaklanan zararın, aynı hizmetin her üniversitede farklı şekillerde sunulmasının önüne geçebilmek için Yükseköğretim Kurulunun Kanunla kendisine verilen Denetleme görevini de etkin bir şekilde kullanılabilmesi, Kurul Üyelerine yardımcı olmak üzere görevlendirilen personelin Yükseköğretim mevzuatına hakim kişilerden seçilmesi elzemdir. Ayrıca, Kurulda görevlendirilen üyelerin herhangi bir makamdan gelmemesi ve üyelik görevinin sona ermesinden sonra da herhangi bir makam beklentisinin olmaması denetim işinin daha kaliteli bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlayacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:04 - Kamyonetin kasasına düşen 2,5 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti15:01 - Dünyada her bir milyonda 415 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti14:54 - Merkez Bankası rezervleri 87 milyar 851 milyon dolar oldu14:53 - Vali'nin koruma polisi, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti14:47 - Hatay'da askerleri taşıyan minibüs devrildi: 3 yaralı14:35 - Havaların ısınmasıyla artan KKKA vakalarına karşı uyarı
14:34 - Kalın'dan, AB ülkelerinin mültecilere karşı uyguladığı geri itme politikasına tepki:14:34 - Tarım ve Orman Bakanlığı kamp duyurusunu yayımladı14:32 - Türkiye'de nisan ayında yağışlar yüzde 48 azaldı14:29 - 'Tam kapanma' öncesinde gelen 3 aile 56 kişiye Kovid-19 bulaştırdı14:25 - Üç genç video çekmek için 11 katlı binanın çatısında dans etti14:15 - Antalya'da anne ile kızı evde ölü bulundu
14:10 - Çavuşoğlu:Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız14:05 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, objektif kıstaslara göre değiştirme yapmalı14:05 - MEB, 'Bilim Kaşifleri' e-kitabı hazırladı14:04 - Merkez Bankası faiz kararını açıkladı14:02 - Araştırma, küresel çapta 900 bin ebe açığı olduğunu ortaya koydu
13:58 - 'Köpeğimi yıkatmaya gittim' diyen vatandaş cezadan kaçamadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam