1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurun istifasında hangi tarih esas alınmalı?

İstifa tarihi belirlenirken memurun yazılı talep tarihi değil, çekilme isteğinin idare tarafından kabul edildiği tarih esas alınmalıdır
13 Ekim 2020 14:09
+Aa- Yazdır
Memurun istifasında hangi tarih esas alınmalı?

Soru: İstifa eden bir memurun istifa tarihi kişinin istifa dilekçesi verdiği tarih mı? Kurumun onayladığı karar suretinde yazan tarih mi? Yoksa kişiye tebliğ edildiği tarih midir? Ayrica istifa eden kisi maasini hangisine gore hakeder teblig mi kurum onayladigi tarih mi?

Cevap: Devlet Memurları Kanununun 20. maddesine göre memurların kanunda yazılı esaslara göre çekilme-istifa hakkı bulunmaktadır. Kanunun 94. maddesinde ise çekilme hakkınının kullanılmasında uyulması gereken esaslar gösterilmiştir. Söz konusu maddede, "Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek istiyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.

Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartiyle bir ay kaydına tabi değildirler." hükümleri yer almaktadır. Kanunun 95. maddesinde ise, "Çekilen Devlet memurlarından devir ve teslim ile yükümlü olanlar, bu işlemlerin sonuna kadar görevlerini bırakamazlar. Hizmet icaplarına göre devir ve teslim işlemleri için gerekli süreler, yönetmelikte belirtilir." denilmektedir.

Yukarıdaki hükümlerden anlaşılacağı üzere çekilme talebinde bulunan memur hemen görevini bırakamamakta, bir aya kadar isteğinin kabul edilmesini veya devir teslim işlemlerinin sonuçlarını beklemesi bu süreçte de görevine devam etmesi gerekmektedir. Mülga Devlet Personel Başkanlığı çekilme sonrası yeniden memuriyete atanmada geçmesi gereken altı aylık sürenin başlangıç tarihi konusunda verdiği bir görüşünde istifanın idare tarafından onaylandığı tarihin baz alınması gerektiğini belirtmiştir.

Adı geçen Başkanlık, çekilmiş sayılmada hangi tarihin esas alınacağına dair 19 Ocak 2011 tarihli ve 24144 sayılı başka bir görüşünde ise, "14/6/2010 tarihinde göreve başlaması gereken ilgilinin onuncu gün sonunda memuriyetten çekilmiş sayılması, görevden ayrılış tarihi olarak ise 14/6/2010 tarihinin esas alınması" gerektiğini ifade etmiştir. Bu durumda çekilmiş sayılma tarihi olarak idarenin onay tarihi değil, memurun görevine başlaması gereken ilk gün esas alınmıştır.

Yukarıdaki hüküm ve açıklamalardan, istifa tarihi belirlenirken memurun yazılı talep tarihi değil, çekilme isteğinin idare tarafından kabul edildiği tarihin esas alınması gerektiği, çekilmiş sayılmada ise farklı olarak idarenin onay tarihinin değil kesintisiz on günlük göreve gelmeme süresinin ilk gününün dikkate alınarak çekilmiş sayılma tarihinin belirleneceği anlaşılmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:23 - WhatsApp'taki özellik Zoom'a geliyor09:12 - AK Parti Sözcüsü Çelik: Charlie Hebdo nefret üretim merkezi haline gelmiştir09:12 - Ekonomi profesörünü, bankacı numarasıyla çarptılar!09:11 - İzmir'de 2 yaşındaki çocuğun annesiyle uyurken kaçırılmaya çalışıldı09:05 - Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlikte 13'ü muvazzaf asker 31 gözaltı08:53 - Sahte araç muayene sitesiyle 2 milyon lira vurgun yaptılar
08:47 - CHP'den, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Belediye Başkanına inceleme08:44 - Pandemi ile birlikte mobilyada döşeme trendi08:41 - Gönüllü olan Prof. Dr. Ünal: Umarım benim aşı boş değildir08:37 - Erdoğan'dan MKYK'da talimat: Hayvan hakları yasası gelsin08:36 - Adalet Bakanı Gül: AYM kararları bağlayıcıdır08:33 - Dolar kritik seviyede, gözler Merkez Bankasında
08:29 - Ankara'da otomobil, çöp kamyonuna ok gibi saplandı: 1 ölü08:23 - Gülen, Altaylı'yı Gül'e danışman yapmak istemiş08:19 - Korona virüse karşı Aspirin umudu: Ölüm riskini yüzde 50 azaltıyor08:17 - Hatay'da orman yangını sürüyor08:14 - 2021'e 2.2 milyarlık 2 projeyle başlıyor
08:12 - Kadın üniversitesi 2021'de kurulacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam