1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Analık izni kullanan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir mi?

MEB; doğum öncesi ve sonrası izinli sayılan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenip ödenemeyeceğine ilişkin görüşü yazısı yayımladı
19 Ekim 2020 14:00
+Aa- Yazdır
Analık izni kullanan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı analık izni kullanan öğretmene hazırlık ödeneği verilemeyeceğini belirtti. Söz konusu görüş yazısı şu şekildedir:

"657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 32 nci maddesinde, "Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir." ve 7197 sayılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa ekli K cetvelinin IV. Diğer Ödemeler kısmında "... Öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır..." hükümlerine yer verilmiştir.

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104. Maddesi (A) bendinde "Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir." hükmü, (G) bendinde ise "Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç mali haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz." hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda, her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, fiili çalışmaya bağlı bir ödeme olması sebebiyle öğretim yılının başladığı ay içinde doğum öncesi ve sonrası 8 er haftalık analık iznini kullanmakta olan öğretmenlere ödenmemesi gerektiği değerlendirilmektedir." açıklamalarında bulunulmuştur.

İşte o görüş yazısı;

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:45 - Gaziantep'te firari PKK hükümlüsü saklandığı evde yakalandı14:43 - Üniversiteliler, YÖK'ün e-Kayıt sistemini sevdi14:41 - Uzmanlık öğrencileri uzmanlık eğitimi dışındaki işlerde görevlendirilebilecek14:39 - Bakan Selçuk 'asgari ücret toplantısı' tarihini açıkladı14:30 - Terörden gözaltına alınan Belediye Başkan yardımcısı hakkında iddialar14:29 - Federasyon Başkanı'ndan Oda Başkanı'na 'makam aracı' tepkisi
14:14 - Konya'da çocuklar sağlık çalışanları için klip çekti14:13 - Erdoğan, Katarlı heyetle yumruk tokuşturması yaptı14:05 - Bakan Akar'dan uzman çavuşlarla ilgili 2 önemli soruya cevap14:05 - 'Avantajlı kodlama' sanığına FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası14:03 - 20 yaş altı lisanslı sporculara sokağa çıkış izni14:02 - ALES/2 sınav giriş belgeleri erişime açıldı
13:59 - 'Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 517 TL'13:57 - Hakkari'deki Merga Bütan Kayak Merkezi sezona hazır13:50 - Şehit yakınları: Darbecilerden pişmanlık alameti görmedik!13:36 - 13 milyon lira ikramiye çıkan kuponu çalan kadına hapis cezası13:32 - Balıkesir'de otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü öldü
13:28 - Dilenciler rant için kavga etti dolandırıcı boğazına jilet dayadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam