1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TÜBİTAK, yurt dışı burslarda 6 yıl şartını esnetmeli!

TÜBİTAK tarafından yurtdışı bursu kazanan öğretim elemanları için aranan altı yıllık süre şartında esneklik sağlanmalı!
16 Nisan 2021 00:03
+Aa- Yazdır
TÜBİTAK, yurt dışı burslarda 6 yıl şartını esnetmeli!

TÜBİTAK tarafından doktorasını tamamlamış olan kişilere, TÜBİTAK Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen 2219 Yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında 12 aylık süreyi aşmamak kaydıyla burs verilmektedir.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanan öğretim elemanları, yurtdışındaki kurumlardan alacakları kabul yazıları ile birlikte görevlendirme işlemleri için üniversitelerine müracaat etmektedirler.

Üniversitelerce alınan başvurular, "YENİ YÖK" anlayışına uygun olmayan çok eski tarihten kalma bir yönetmelik hükümlerine göre incelenmektedir. İlgili yönetmeliğin adı, "Yurtiçinde ve Yurtdışında Görevlendirmelerde Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik"tir.

Söz konusu yönetmelikte görevlendirme tipi süre yönünden ikiye ayrılmaktadır. Üç ay kadar (üç ay dahil) olan görevlendirmeler kısa süreli olarak ifade edilirken, bu süreleri aşanlar ise uzun süreli olarak belirtilmektedir.

Mezkür Yönetmeliğin 5/a maddesinde, "Devlet yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi kadrosunda fiilen altı yıl çalışan öğretim üyelerine yurt içinde veya yurt dışında ar-ge niteliğinde çalışmak üzere, ilgili yönetim kurulunun görüşü ve hizmetin aksamaması için gerekli tedbirlerin alınmış olması kaydıyla üniversite yönetim kurulu kararı ile öğretim üyesinin hazırladığı çalışma programı değerlendirilerek bir yıl süreyle ücretli izin verilebilir. İkinci defa ücretli izin kullanılabilmesi için öğretim üyesinin, birinci iznin sona erdiği tarihten itibaren asgari altı yıl süreyle bir devlet yükseköğretim kurumunda görev yapması gerekir." düzenlemesi yer almaktadır.

Anılan düzenlemede herhangi bir istisnai bulunmadığı için öğretim üyeliğine atandıktan sonra "altı yıl hizmeti bulunmayanlar" TÜBİTAK dahil olmak üzere herhangi bir kurumdan burs alması halinde, uzun süreli görevlendirme hakkından yararlanamamaktadır.

Bu durum, burs kazanan öğretim üyelerini mağdur ettiği gibi, ülkemizin kritik alanlarında yurtdışı/yurtiçi bilimsel araştırmalarının engellenmesine de neden olmaktadır.

Halbuki öğretim üyelerinin kurum dışı fonlarca burs kazanması halinde yönetmelikte aranılan 6 (altı) yıllık süre şartından istisna tutulmaları öngörüldüğünde, sorun basit bir şekilde çözüme kavuşmuş olacaktır.

Yükseköğretimde köklü reformlar yapılırken, üniversiteleri ve akademisyenleri bilimsel anlamda yüksek düzeyde destekleme süreçleri devam ederken, akademisyenlerin böyle bir sorunla bilimsel çalışmalarına sekte vurulmasını anlamak gerçekten mümkün değildir.

Sonuç olarak, pandemi koşullarıyla birlikte her geçen gün dijitalleşme sürecini hızlandıran Dünyamız koşullarına uygun olarak, "YENİ YÖK" tarafından "1983 MODEL" yönetmeliğin bütünüyle elden geçirilmek suretiyle yenilenmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:29 - Tek hekim çalışan uzman doktorların 30 günlük icap nöbeti sorununa çözüm bulunmalı14:28 - Gölde boğulma tehlikesi geçiren genç, tedavi gördüğü hastanede öldü14:27 - Antalya'da kamyonet uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 1 yaralı14:07 - Başkasının bahçesine ektiği keneviri sularken yakalandı14:02 - THY'nin Gence-İstanbul seferleri 14 ay sonra yeniden başladı13:46 - Eğitim vizyonu yenilenen Türkiye Adalet Akademisi ikinci yaşını doldurdu
13:30 - Başkentte çocuklara bayram hediyelerini gönüllü motosikletliler ulaştırdı13:27 - Piyanist Fazıl Say'dan 'İsrail' paylaşımı13:14 - İki kardeş evde ölü bulundu! 'Kolonya zehirledi' iddiası13:10 - Jandarma ekipleri bayram süresince sokak hayvanlarına 5 ton mama dağıttı13:00 - Elazığ'da kaybolan 190 koyun drone ile bulundu12:59 - 25 yıllık eşini 5 yerinden bıçaklayarak öldürdü
12:49 - Pazar yerleri Kovid-19 tedbirlerine uyularak açıldı12:42 - Tekirdağ'da kumar oynayan 2'si muhtar 10 kişiye ceza12:30 - Bakan Yanık, çizdiği resmin yer aldığı bayram kartını çocuklara gönderdi12:15 - Kilis'te kardeşler arasında bıçaklı kavga: 1 ölü12:00 - Irak'ın kuzeyindeki Metina'da 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
11:55 - Göbeklitepe'deki 5,5 metrelik dikili taşın kopyası BM'de sergilenecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam