1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eğitim fakültesi alanlarına uygun olmayan üç doçent ilanı!

Siirt Üniversitesi tarafından ilan edilen öğretim üyesi kadrolarında ilgili bilim alanında doçentlik unvanı alanlara yer verilmediği gibi belirli adayları tarif ediyor!
20 Nisan 2021 14:02
+Aa- Yazdır
Eğitim fakültesi alanlarına uygun olmayan üç doçent ilanı!

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulu tarafından 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nde "Genel Şartlar" başlıklı 3 üncü maddesine "İLANA BAŞVURU KOŞULU OLARAK ADAYLARIN LİSANSÜSTÜ TEZ VEYA UZMANLIK TEZİ ADLARININ BİR KISMI VEYA TAMAMI YAZILAMAYACAĞI GİBİ İLANDA SADECE BELİRLİ BİR ADAYI TANIMLAYAN ÖZEL ŞARTLARA DA YER VERİLEMEZ." hükmü eklenerek, ilanlarda üniversitelerden kaynaklı keyfiyetin önüne geçilmesi amaçlanmıştı.

Bunun sonucunda, genel bir iyileşme ve farkındalık görülmekle birlikte, eski bildiği usulü işleten üniversitelerde yok değil! Siirt Üniversitesi tarafından 13 Nisan 2021 günü ilan edilen öğretim üyesi kadrolarını incelediğimizde, aşağıdaki tablodaki üç doçent kadrosunun gerek ilgili bilim alanına uygun olmaması, gerekse yer alan özel şartların yönetmeliğin arzuladığı fırsat eşitliğini sağlamadığını düşünüyoruz.

Baktığımızda üniversitenin; Matematik Eğitimi, Fen Bilgisi Eğitimi ve Sosyal Bilgiler Eğitimi alanında doçentliğini almış adayları almak yerine, farklı bir temel alan olan Fen Bilimleri ve Matematik ile Sosyal Beşeri ve İdari Bilimlere yöneldiği görülmektedir.

Ayrıca, yer alan "Operatör değerli ve zayıf şartsız Cauchy serileri", "Atomik Spektroskopi ve Kromatografi" ve "Osmanlı Kale Teşkilatı" gibi özel çalışma konuları, belirli bir adayı tarif etmeye yöneliktir.

Bu bağlamda, Siirt Üniversitesinin yönetmelik değişikliğini gözetmek suretiyle ilgili öğretim üyesi ilanlarını gözden geçirmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:21 - Kademeli normalleşmenin ilk gününde AVM'lere akın ettiler13:19 - Turizm Bakanı'nın eşi paylaştı, mide bulandıran görüntü13:16 - Klorlama cihazı çalışmadı, köydeki 30 kişi zehirlendi13:09 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:06 - TBMM mesaisine yoğun bir gündemle başlıyor12:58 - 'Thodex' soruşturmasında kilidi çözecek 3 kişi
12:57 - 'Sanayi sektörünün performansı istihdama katkı vermeye devam ediyor'12:53 - Kayınbiraderini av tüfeğiyle öldüren kişi intihar etti12:51 - Fenerbahçe'de Ali Koç- Acun Ilıcalı gerilimi iddiası12:51 - Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor12:44 - Sigortacılık kanunu teklifi Komisyonda görüşülüyor12:42 - 'Vatandaşlarımızın sağlığını hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmedik'
12:39 - Milletvekilinden çakma üniversite diploması12:35 - Şampiyonluk gecesi bekçilerle taraftarın gerilimi12:32 - Sulama kanalındaki balçıktan insan kafatası çıktı12:20 - Kovid-19'un yayılım hızı 'tam kapanmayla' kesildi12:15 - Koronavirüsün gölgesinde kalan gizli tehdit 'tüberküloz'
12:08 - Gün ortası döviz fiyatları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam