1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İkinci atama izinlerinin dağılımı gecikmemeli!

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, kurumların sağlıklı bir şekilde planlama yapabilmesi ve KPSS bildirimlerinin zamanında gönderilebilmesi amacıyla atama izinlerini gecikmeden ilan etmeli!
05 Mayıs 2021 10:05
+Aa- Yazdır
İkinci atama izinlerinin dağılımı gecikmemeli!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ikiye bölünmesiyle birlikte, Çalışma Genel Müdürlüğüne ait birçok görev Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğüne uhdesine verilmiştir. Bununla birlikte, 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde kadro ihdası, izin, değişiklik gibi birçok işlemde yine aynı Genel Müdürlüğün görev alanına dahil edilmiştir.

Diğer taraftan, 2021 yılında atama sayısından istisna tutulacak atamalar ile kurumların öncelikli ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla verilen izinler 8 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenmiştir. Ancak, Mayıs ayına geldiğimiz bugünlerde tüm kamu kurumlarının yıllık insan kaynağı planlamasına esas olan ikinci atama izinlerinin dağıtımı halen yapılmamıştır. (Geçtiğimiz yıl Mart ayında yapılmıştı.)

Öte yandan, mülga Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen 2021 yılı KPSS Merkezi Yerleştirme Takviminde kurumların kadro taleplerini 5 Nisan-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında bildirilmesi öngörülmüştür.

Ancak, tam kapanma süreci ve akabinde Ramazan Bayramı tatilinin gelmesi sebebiyle, kamu kurumlarının 17 Mayıs'ta işbaşı yapacağı göz önüne alındığında, ikinci atama izinlerinin dağıtımı anılan haftada yapılsa bile planlama açısından kurumlara çok kısa bir süre kaldığı aşikardır.

Bu çerçevede, kamuda personel planlamasının merkezi konumuna gelen Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 2021 yılı atama izinlerinin ikinci dağıtımını gecikmeden yapması, şayet yetişmeyecekse 2021 yılı KPSS takviminde güncelleme yapması faydalı olacaktır.

Son olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişten sonra birçok kez gündeme taşıdığımız atama izinleri dağılımlarının geç yapılması, kadro değişikliklerinin yapılmaması, bir rutine bağlanamaması gibi sayısını daha da artırabileceğimiz benzer konuları Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün dikkatine tekrar sunuyoruz!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:45 - Elektrik kesintilerine ilişkin Bakanlık'tan açıklama12:30 - Bakan Muş: İhracatımız yeni bir Cumhuriyet rekoruna imza atmıştır12:22 - Antalya için yüksek sıcaklık uyarısı12:16 - Gün ortası döviz fiyatları12:06 - Üç ilimizde ormanlara ve piknik alanlarına girişler kısıtlandı12:05 - TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 54 milyar lira verdi
12:04 - Adıyaman'da 34 ev Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı12:01 - Şırnak'ta terör operasyonlarında gözaltına alınan 7 şüpheliden 2'si tutuklandı12:00 - Öğrenciler, Danışman Bilgi Sistemi ile tercihlerini daha bilinçli yapabilecek11:47 - Türkiye genelindeki elektrik kesintileri meydana geldi11:45 - Güvenlik güçleri temmuzda 137 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdi11:30 - Süresiz sözleşmelilerin gözü 6. dönem toplu sözleşmelerinde
11:29 - Kayıp üniversite öğrencisi Azra'nın cesedi bulundu11:23 - Konyalı ustanın Hz. İbrahim'in kıssasını nakşettiği tespih, otomobil parasına satıldı11:20 - Bakan Bilgin: Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz11:10 - Gönüllü veterinerler yangından etkilenen hayvanlar için zamanla yarışıyor11:09 - Türkiye'de kuraklığa rağmen içme suyunda sıkıntı beklenmiyor
11:07 - AK Parti'li Ömer Çelik'ten orman yangınlarıyla ilgili değerlendirme
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam