Aile hekimlerinden 'Hastalık Yönetim Platformu' uyarısı

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile kronik hastalık takibi zorunlu kılınırken, kronik hastalıkların erken teşhisinin yapılacağı "Hastalık Yönetim Platformu" ile ilgili aile hekimlerinden hem ilginç bir iddia, hem de uyarı geldi

Eklenme : 22 Temmuz 2021 07:50
Aile hekimlerinden 'Hastalık Yönetim Platformu' uyarısı

Milliyet'ten AYKUT YILMAZ'ın haberine göre: Ankara Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2.Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, Hastalık Yönetim Platformu'nun İngiltere'deki bir siteden kopyalandığını iddia etti. Eryazğan, "Hatta bu platform açıldığında bazı cümlelerin aynen İngilizce olarak kaldığı yönünde meslektaşlarımız uyarılarda bulundular. Bu durum ne yazık ki ülkemizde bu işin uzmanları tarafından yapılmadığını gösteriyor" dedi. Söz konusu platformda bir hastanın 5-6 yere sevkinin söz konusu olduğunu belirten Eryazğan, şöyle konuşu:

"Sorumlu olan taraf hasta olmadığı için, hasta sevk edildiği 5-6 yere gitmediğinde izlem kapanmıyor. İzlem kapanmadığı zaman da aile hekimleri kendilerine konan yüzde 40 hedefinin üzerine çıkamıyor. İngiltere'deki sosyo-ekonomik durum, halkın kültürel yapısı bu sisteme uygun olabilir ancak bizim ülkemizde insanlarımız bu bilince sahip değil. Türkiye'de bu sistem sorunsuz işlemez. Bunun vatandaşlarımıza bir cezai yaptırımı olmadan veya bir uyarı yapılmadan sağlanması mümkün değil. Bir an önce yönetmelik ve Hastalık Yönetim Platformu geri çekilip, sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gidilerek ülkemize yakışır, herkese fayda sağlayacak yeni bir çalışma bekliyoruz."


Bu Habere Tepkiniz