1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Geçici görev, asaleten atamada ilk kez değerlendirildi

02 Ocak 2013 00:03
+Aa- Yazdır

MEB'in Görevde Yükselme Stratejisi

MEB İhdas edilen şube müdürlükleri için bir genelge yayımlamıştır. 2012/44 sayılı genelgeye göre Şube Müdürlüklerine geçici görevlendirmeler valiliklere bırakılmıştı.

En çok tartışma da şefler mi öncelikli olacak okul yöneticileri mi şeklindeydi. Genelge öğretmen dışındaki personel olan özellikle Şef'lere işaret ediyordu.

Süreç başlamıştı ki birden bire genelge yürürlükten kaldırıldı. Genelgenin kaldırılmasında en önemli etkenler şube müdürlüğü kadroları için yaşanan yoğun talep ile konunun yargıya taşınması olmuştur.

Genelgenin kaldırılmasının ardından MEB Görevde Yükselme ve Unvan Yönetmeliğinde değişikliğe gitmiştir.

Bu değişiklikler beklenen değişiklikler olmayıp yapılacak şube müdürü atamalarını da uygulanacak rotasyonları da içermemektedir. Daha çok eğitim uzmanlığı kadrolarına yönelik değişiklikler söz konusudur.

Yönetmelik değişikliğinde en çok dikkat çeken ise;

?GEÇİCİ MADDE 2 ? Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Bakanlık merkez teşkilatında geçici görevle çalışmakta olan öğretmenlerden Bakanlık merkez teşkilatındaki geçici görev süresi toplam en az altı ay olanlar eğitim uzmanı kadrolarına atanabilirler.?

Maddesidir.

Bu maddeye göre bakanlıkta (merkez teşkilatında) şu anda geçici görevle çalışan öğretmenler en az 6 ay çalıştıktan sonra Eğitim Uzmanı olabileceklerdir.

Özellikle H.Çelik döneminde bir çok yargı kararında görevlendirmelere puan verilmesinin, hizmetten sayılmasının doğru olmadığı belirtildiği halde Sayın DİNÇER'in böyle bir değişikliğe imza atması gerçekten manidar.

Bu değişiklik DİNÇER dönemindeki kriterleri gösterir niteliktedir.

Bakanlığa görevlendirmelerin hiçbir objektif yarışma yada kriter olmadan tamamen siyasi yada idari tasarrufla yapıldığı açıktır. Bu gerçeğe rağmen bu görevlendirmeleri asalete dönüştürme çabası hakkaniyete ne kadar uygun düşer siz düşünün. Yani kendin çal kendin oyna taktiği?

Gelecekte bir değişiklik daha yapılır ve geçici görevle şube müdürü olarak çalışanlar asaleten atanabilir hükmü gelirse şaşmayalım. Yada okul müdürü?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:01 - Emine öğretmenden 2 gündür haber alınamıyor17:57 - KPSS'ye girecek adaylarla görevliler arasında 'saat' krizi17:15 - Traktörün altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti17:12 - Vatandaşların tahliyesi için iki çıkarma gemisi gönderildi16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı
16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı
16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren 2 kişide korona çıktı, 30 kişi karantinaya alındı15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak
15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam