1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Geçici görev, asaleten atamada ilk kez değerlendirildi

02 Ocak 2013 00:03
+Aa- Yazdır

MEB'in Görevde Yükselme Stratejisi

MEB İhdas edilen şube müdürlükleri için bir genelge yayımlamıştır. 2012/44 sayılı genelgeye göre Şube Müdürlüklerine geçici görevlendirmeler valiliklere bırakılmıştı.

En çok tartışma da şefler mi öncelikli olacak okul yöneticileri mi şeklindeydi. Genelge öğretmen dışındaki personel olan özellikle Şef'lere işaret ediyordu.

Süreç başlamıştı ki birden bire genelge yürürlükten kaldırıldı. Genelgenin kaldırılmasında en önemli etkenler şube müdürlüğü kadroları için yaşanan yoğun talep ile konunun yargıya taşınması olmuştur.

Genelgenin kaldırılmasının ardından MEB Görevde Yükselme ve Unvan Yönetmeliğinde değişikliğe gitmiştir.

Bu değişiklikler beklenen değişiklikler olmayıp yapılacak şube müdürü atamalarını da uygulanacak rotasyonları da içermemektedir. Daha çok eğitim uzmanlığı kadrolarına yönelik değişiklikler söz konusudur.

Yönetmelik değişikliğinde en çok dikkat çeken ise;

?GEÇİCİ MADDE 2 ? Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Bakanlık merkez teşkilatında geçici görevle çalışmakta olan öğretmenlerden Bakanlık merkez teşkilatındaki geçici görev süresi toplam en az altı ay olanlar eğitim uzmanı kadrolarına atanabilirler.?

Maddesidir.

Bu maddeye göre bakanlıkta (merkez teşkilatında) şu anda geçici görevle çalışan öğretmenler en az 6 ay çalıştıktan sonra Eğitim Uzmanı olabileceklerdir.

Özellikle H.Çelik döneminde bir çok yargı kararında görevlendirmelere puan verilmesinin, hizmetten sayılmasının doğru olmadığı belirtildiği halde Sayın DİNÇER'in böyle bir değişikliğe imza atması gerçekten manidar.

Bu değişiklik DİNÇER dönemindeki kriterleri gösterir niteliktedir.

Bakanlığa görevlendirmelerin hiçbir objektif yarışma yada kriter olmadan tamamen siyasi yada idari tasarrufla yapıldığı açıktır. Bu gerçeğe rağmen bu görevlendirmeleri asalete dönüştürme çabası hakkaniyete ne kadar uygun düşer siz düşünün. Yani kendin çal kendin oyna taktiği?

Gelecekte bir değişiklik daha yapılır ve geçici görevle şube müdürü olarak çalışanlar asaleten atanabilir hükmü gelirse şaşmayalım. Yada okul müdürü?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:54 - Reuters'a konuşan hükümet yetkilisinden yeni kısıtlama sinyali14:50 - Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan ramazan ayı mesajı14:45 - TUS ve STS Tıp Doktorluğu sınav sonuçları açıklandı14:40 - MEB Tasarım Beceri Atölyesi Rehberini yayımladı14:33 - Van Gölü'nün uzaydan fotoğrafı yarışmasında, NASA'nın sitesi çöktü14:30 - Youtuber grubu üyelerine bahis ve kumar sitesi reklamı yapmaktan hapis
14:25 - Öğrencilerin tasarladığı NEKES, TÜBİTAK yarışmasına katılacak14:22 - Uzmanlardan ramazanda 'su tüketimini ihmal etmeyin' uyarısı14:15 - İkinci doz aşısını yaptıran Belediye başkanı ailesiyle koronaya yakalandı14:14 - Kovid hastalarına sıcak duş uyarısı!14:09 - Bahçedeki köpekten korkan kurye, ağaca çıktı14:02 - İzmir'de de HDP önünde 2 anne 'evlat nöbeti'ne başladı
14:00 - Cihaz markası özel şart olunca 66 KPSS puanlı aday kazandı!13:59 - Polis her yerde hastaneden kaçan Korona virüslü hastayı arıyor13:53 - ÇAYKUR'da 300 mevsimlik işçi kadrosu için 35 bin 412 kişi yarıştı13:45 - Hamile anne ve 2 yaşındaki oğlu aynı tabutta son yolculuğuna uğurlandı13:42 - Orhan öğretmen kalbine yenik düştü
13:35 - CHP, Meclis'te 'rezerv' hakkında genel görüşme açılmasını istedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam