1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir öğretmene, soruşturma raporuna binaen, akıl sağlığı raporu aldırılabilir mi?

Öğretmenin kendi isteği ile hastaneye başvurmaması durumunda, zor kullanılarak hastaneye sevki söz konusu olmayıp ancak yargı yoluna başvurularak öğretmenin kısıtlanması talep edilebilmektedir.
29 Mart 2019 16:00
Yazdır
Bir öğretmene, soruşturma raporuna binaen, akıl sağlığı raporu aldırılabilir mi?

Bir öğretmenin; soruşturma raporuna istinaden öğretmenlik mesleğini icra edebilecek sağlıklı bir ruh yapısına sahip olup olmadığının eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesince değerlendirilmesi/sorgulanması için bu hastanelerden birine sevkinin sağlanması ve öğretmenlik mesleğini icra edebilecek bir ruh yapısına sahip olup olmadığına dair sağlık kurulu raporu alınması istenebilir mi?

Soruşturma raporuna göre öğretmenden, öğretmenlik mesleğini icra edebilecek sağlıklı bir ruh yapısına sahip olup olmadığından şüphe edilmekte olup kendi isteği ile de olsa öğretmenlik mesleğini icra edebilecek bir ruh yapısına sahip olup olmadığına dair sağlık kurulu raporu almaya öğretmen zorlanamaz; idare bu konuda ancak vesayet makamlarına başvurarak vesayet organlarınca öğretmenin kısıtlanmasını talep edilebilir.

Şöyle ki;

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun vesayet konusunu düzenleyen 396. maddesinde; "Vesayet organları, vesayet daireleri ile vasi ve kayyımlardır. " hükmü ile vesayet organları sayılarak bunların vesayet daireleri ile vasi ve kayyımlar olduğu belirtilmiş olup "Kamu vesayeti" başlıklı 397. maddesinde; "Kamu vesayeti, vesayet makamı ve denetim makamından oluşan vesayet daireleri tarafından yürütülür.

Vesayet makamı, sulh hukuk mahkemesi; denetim makamı, asliye hukuk mahkemesidir." hükümleriyle de kamu vesayetinin, vesayet makamı ve denetim makamından oluşan vesayet daireleri tarafından yürütüleceği düzenlenmiş; maddenin ikinci fıkrasında vesayet makamının, sulh hukuk mahkemesi; denetim makamının ise, asliye hukuk mahkemesi olduğu yönündeki hükme yer verilmiştir.

Aynı Kanunun "Kısıtlama I. Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı" başlıklı 405. maddesindeki; "Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini göremeyen veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gereken ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan her ergin kısıtlanır.

Görevlerini yaparlarken vesayet altına alınmayı gerekli kılan bir durumun varlığını öğrenen idari makamlar, noterler ve mahkemeler, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorundadırlar." hükümleriyle de akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini göremeyen veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gereken ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan her erginin kısıtlanacağı, görevlerini yaparlarken vesayet altına alınmayı gerekli kılan bir durumun varlığını öğrenen idari makamların, noterler ve mahkemelerin, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorunda oldukları kurala bağlanmıştır.

Bu mevzuat hükümleri ışığında öğretmenin kendi isteği ile hastaneye başvurmaması durumunda, zor kullanılarak hastaneye sevkinin de söz konusu olamayacağı; ancak yargı yoluna başvurularak öğretmenin kısıtlanmasının talep edilebileceği görülmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Öğretmen, polis zoruyla akıl hastanesine sevk edilebilir mi? Akıl sağlığından şüphe edilen bir öğretmenle ilgili nasıl işlem tesis edilmeli? 'Akıl sağlığı yerinde değil' raporu olan öğretmen görevden alındı
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:19 - Bakan Pekcan, Volkswagen'in fabrika kuracağı ili açıkladı11:11 - Milyonerler, 7 ayda 83,4 milyar liralık döviz aldı11:07 - Teknoloji girişimleri için 1,1 milyar liralık 5 yeni fon11:03 - İstanbul Havalimanı'nda yolculara yeni kolaylık: Harç pulu otomatı10:55 - Diyarbakırlı annelerin eylemi 13'üncü gününde, katılım devam ediyor10:49 - Otomobil park halindeki tıra çarptı: 3 ölü 3 yaralı10:45 - Doğu Anadolu'daki 3 ilde gök gürültülü sağanak bekleniyor10:35 - Üzüm bağlarına 'gırnatayla' girildi10:29 - Mehmetçik'ten yaralı teröriste şefkat eli10:21 - '5 aylık süreçte 6 Milyon TL borç ödedik'
10:10 - Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası: Yedi Değirmenler10:03 - Veliler dikkat! Bu belirtiler varsa çocuğunuz 'disleksi' olabilir10:01 - Ücretli öğretmenlere sınıf rehberliği ve kulüp görevi verilebilir mi?09:57 - Burası 'Ahiret Kavşağı'09:51 - Dışişlerinden, Suudi Arabistan'daki saldırıları kınama09:47 - Meteorolojiden iki il için kuvvetli sağanak uyarısı09:43 - Elektriği dün en çok bu saatte tükettik09:35 - D-100'de kaza...Edirne istikameti trafiğe kapandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam