1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yaşı beklemek için istifa eden vefat ederse ne olur?

Yaşı beklemek için istifa eden Devlet memuru, vefat ettiğinde hak sahiplerine, kanunda belirtilen oranlara ve şartlara göre emekli maaşı ve ikramiyesi bağlanmaktadır.
22 Temmuz 2019 00:06
Yazdır
Yaşı beklemek için istifa eden vefat ederse ne olur?

SORU: Merhabalar kolay gelsin..Bir sorum olacaktı. Annem Devlet memuruydu ve 20 yılı aşkın bi memuriyeti vardı ve evde yaşı bekleyeceğim deyip işten ayrıldı.Emeklilik dilekçesi de verdi, Ve geçen hafta vefat etti. Babamın yanı sıra 1 erkek çocuk (25 yaşında), 1 kız çocuk (17 yaşında) var. Emekli ikramiyesi yatacak mı? Maaş kime bağlanacak?

CEVAP: Hizmet yılını doldurup, yaşı beklemek için görevden ayrılan memur vefat ederse hak sahiplerinin sosyal güvenlikleri nasıl olur? Konusunu değerlendirmekteyiz.

Başınız sağolsun dileklerimizi iletiriz.

20 yılını memurlukta doldurmuş olanlar bugün için 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında olurlar.

5434 sayılı Kanun şartlarında emekli aylığı bağlanması için HİZMET + EMEKLİLİK YAŞ grubunun tamamlanması gerekir.

Hizmetini tamamlayıp yaşını bekleme sistemi de sosyal güvenlik uygulamalarında bulunur.

Eşler, çocuklar, anne ve baba hak sahipleridir.

Dul eş için aylık bağlanmasında bir koşul bulunmaz. Ancak, memur statüsünde bulunmuyorsa ve memur statüsü esas alınarak bir emekli aylığı yoksa, vefat eden eşinden dolayı % 75 aylık alır.

Çocuklar için ise koşul vardır.

Kız çocuklar; Öğrencilik süresince aylık alabilirler, ayrıca evli olmayacak ve devlet memuru statüsünde çalışmayacak veya devlet statüsü üzerinden emekli aylığı almıyor olacak. Bu şartları bulunan kız yetimler hak sahibi olarak aylığa dahil olurlar.

Erkek çocuklar; Öğrencilik süresince aylık alabilirler, azami yüksekokul için 25 yaş dolumu olur. Bu yaş dolumundan sonra malul ve muhtaç durumda olması halinde aylığı devam eder, yoksa aylık alamaz.

Vefat edenin anne ve babası da hak sahibidir. Bunlar içinde malul, muhtaç ve evli olmama koşulları bulunur.

Bu kısa bilgilerimiz bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz şöyle olacaktır.

1- Hak sahibi olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna aylık bağlanması talebinde bulunulması gerekir.

2- Hak sahibi olarak aylıklar babanıza, erkek ve kız çocuklarına aylık bağlanması gerekir. ANCAK, erkek çocuk şayet yükseköğrenim görmekte ise azami 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar aylık alabilir, bu tarihten sonra aylık alamaz. Bu tarihten sonra aylık alması için malul ve muhtaç durumda olması gerekir.

Kız çocuk 18 yaşını doldurana kadar şartsız aylık alır, ortaöğrenimde 20, yüksek öğrenimde ise 25 yaşını doldurana kadar aylığı alır. Bu tarihlerden önce veya sonra evlenmesi veya devlet memuru olması halinde aylık alamaz. Yani evlenene veya devlet memuru olunan süreye kadar bir şart aranmaksızın aylık alır.

3- Aylık oranları olarak;

1 Eş, 2 yetim olursa; EŞ % 50, YETİMLER % 25 er oranında aylık alırlar.

1 Eş, 1 yetim olursa; EY % 60, YETİM % 30 oranında aylık alır.

Sadece 1 EŞ olursa; memur statüsüyle bir ilgisi yoksa % 75 oranında, varsa % 50 oranında aylık alır.

4- Emekli ikramiyesi 20 yıldan hesaplanır ve tamamı hak sahiplerine ödenir. Burada kanuni varisler olmaz, hak sahipleri emekli ikramiyesinden yararlanır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:11 - Adalet Bakanı'ndan 'HSK'ya hakarete' yanıt12:10 - Başkent'te metro ve otobüslerde unutulan eşyalar satılacak12:07 - 28 Şubat'ta tankları yürüten komutan öldü12:06 - Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 'İdlib' tepkisi11:48 - İstanbul'da 155 çift 'evet' demek için 29 Şubat'ı seçti11:46 - Umre ve hac organizasyonlarında koronavirüs ile ilgili önlemler alındı11:45 - 'Torba teklif' 10 bin gazinin yüzünü güldürecek11:44 - Özel okulların yemek, kıyafet, kitap ve kırtasiye ödemelerine yeni düzenleme11:44 - AK Parti'den Erdoğan'a klipli doğum günü kutlaması11:42 - Maske üreticileri Çin için fazla mesaide
11:42 - Sadece kızlık soyadını kullanmak isteyen evli kadına iyi haber11:42 - ABD'li kadın avcı, Adıyaman'da dağ keçisini avladı11:40 - Gaziantep'te bir genç öldürüldü11:37 - Kılıçdaroğlu'na ilk rakip ortaya çıktı11:36 - II. Abdülhamid'in tahtı 100 bin liraya satıldı11:34 - Evlilikler azaldı, boşanmalar arttı10:53 - AKOM'dan fırtına uyarısı10:48 - Elazığ'da depremzedelere kira yardımı ödemeleri başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam