1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'den erken okuma bayramı yapmayın uyarısı

Okuma bayramları; Mayıs ayının üçüncü haftasından önce yapılmamalıdır, Etkinlikler yapılırken sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.
30 Eylül 2019 00:03
Yazdır
MEB'den erken okuma bayramı yapmayın uyarısı

Okumak; insanı engin bilgi, kültür, özgür düşünme, güzel konuşma, liderlik gibi yeteneklerle donatırken insanın bakış açısının değişmesini ve kendini daha iyi ifade etmesini sağlar.

İlkokul 1. sınıfa giden öğrenciler harflerin görsel sembolleri ile sesleri eşleştirerek ilk okumayı gerçekleştirir. Bu süreçte öğrenciler okumayı öğrenir. Okuma ve yazma becerilerinin kazanılmasıyla birinci sınıfların bu heyecan ve başarılarını kutlamak için "Okuma Bayramı" adı altında okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. "Okuma Bayramı" etkinlikleri; birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşma ve özgüvenin geliştirildiği/kazanıldığı, yeteneklerin sergilendiği, coşku ve heyecanla okuma sevincinin paylaşıldığı etkinliklerdir.

Okullarımızda yapılan "Okuma Bayramı" etkinliklerinde Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri ile örtüşmeyen durumların yaşanmış olması, etkinliklerin okullarımızda farklı tarihlerde gerçekleştirilmesi, sınıfta tüm öğrenciler tarafından okuma yazma becerileri edinilmeden ve kişisel farklılıklar gözetilmeden görev dağılımının yapılması, okuma becerisi kazanamamış öğrencilere görev verilmiyor olması vb. sorunların yaşandığı bilinmektedir.

Bu nedenle ülke genelinde okullarımızda uygulama birliğini sağlamak amacıyla "Okuma Bayramı" etkinliklerinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Okuma Bayramı etkinlikleri;

Mayıs ayının üçüncü haftasından önce yapılmamalıdır. Etkinliklerin yapılacağı tarih ilgi Yönetmelik'te belirtildiği şekilde belirlenmeli ve planlanmalıdır.

1.sınıfta okuma ve yazma becerilerini edinemeyen öğrencilerin psikososyal durumları dikkate alınarak düzenlenmelidir. Bu öğrencilerin etkinliklere katılımı konusunda hassas davranılmalıdır.

Görev dağılımında öğrencilerin bireysel farklılıkları dikkate alınmalıdır.

Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini destekleyen etkinliklerden oluşmalıdır.

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinde yer alan anahtar yetkinliklerden "Dilde İletişim" kapsamında belirlenen şekilde sosyal ve kültürel bağlama uygun, dil becerilerini geliştirici etkinliklerden oluşmalıdır.

Etkinlikler yapılırken sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.

2023 Eğitim Vizyonu'nda belirtildiği üzere öğrencilerin Türkçenin inceliklerini tanımalarını sağlayan, Türkçeyi özenli ve bilinçli biçimde kullanmalarını destekleyecek şekilde düzenlenmelidir.

İşte o uyarı yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:21 - Kolonya ve maske dağıtımı başladı: Pakette Erdoğan'ın mektubu da var13:15 - Süpermarket araştırması: Virüs havada birkaç dakika kalabiliyor13:12 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:11 - WhatsApp, mesaj iletimini sınırlandırdı13:07 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Iğdırlı öğretmenleri tebrik etti13:04 - Türkiye'nin en yaşlı ilçesinde koronaya karşı özel önlem13:02 - Bitlis'te toprağa gömülmüş 5 kilogram el yapımı patlayıcı imha edildi13:02 - Maske satışı tümüyle yasaklandı mı?12:59 - 20 yaşın altındaki hırsızlık zanlılarına 3 bin 150'şer lira para cezası12:57 - Cizre'de anemi hastası kadın polisin verdiği kanla hayata tutundu
12:54 - Gülistan Doku ile uzman çavuşun arama çalışmalarında bir ceset bulundu12:50 - Tesla geliştirdiği solunum cihazını tanıttı12:48 - İspanya'da virüsten ölen sayısı 739 artarak 13 bin 798'e yükseldi12:45 - Çeyrek altın ne kadar?12:43 - Dünya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 75 bini aştı12:43 - Virüse hazırlıksız yakalanmayan tek Avrupa ülkesi12:42 - Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümüne video kliple kutlama12:40 - İki ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam