1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM'den, 13 adet sicil notu iptal edilen memur için önemli karar

İBB'de çalışan bir memur, 1995 ila 2008 arasındaki 13 adet sicil notunun iptali için dava açmıştır. İdare mahkemesi davacı lehine karar vermiş, Danıştay da kararı onamıştır.
13 Aralık 2019 11:26
Yazdır
AYM'den, 13 adet sicil notu iptal edilen memur için önemli karar

İBB'deki memur, mahkeme kararları sonrasında kendisine yeni sicil notu verilmesini istemiş, idare ise "fiili olarak geriye doğru sicil notu verilmesinin" mümkün olmaması nedeniyle talebi reddetmiştir. Memur bu kez mahkeme kararının uygulanmadığı gerekçesiyle Savcılığa başvurmuş, Savcılık ise suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle talebi reddetmiş, Savcılığın kararına yapılan itiraz da İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliğinde reddedilmiştir.

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru kapsamında incelediği dosyada, memurun, idarenin hukuka aykırı işlemleri veya uygulanmayan yargı kararı nedeniyle uğranılan zarar için, tam yargı davası açarak takip etmesi gerektiğini belirtmiş, bu konuda bir tazminat davası açılmamış olduğu için de, kanun yolunun tüketilmemiş olması gerekçesiyle hak ihlali olmadığına karar verilmiştir.

Karar gerekçesine şu ifadeler yer almıştır:

"Bununla birlikte başvurucunun ihlal iddiasına konu ettiği temel husus, iptal edilen hukuka aykırı sicil notları dolayısıyla mesleki ilerleme sağlayamamış ve özlük hakları yönünden geri kalmış oluşu nedeniyle uğradığı zarardır. Bir başka ifadeyle başvurucu, iptal kararının uygulanması ile elde edilecek yeni sicil notlarının getireceği olası mesleki ilerlemeyi/özlük haklarındaki iyileşmeyi elde edememiş olmaktan şikayet etmektedir. Başvurucunun iptal kararlarının uygulanmamasına bağladığı sonuç budur. Mesleki ilerleme de sicil notlarının referans olarak alınabileceği 657 sayılı Kanun uyarınca açık ise de mesleki ilerleme ve özlük haklarındaki iyileşme için idarenin farklı edimlerde bulunması, atama veya yükseltmeye yönelik yeni işlemler tesis etmesi gerektiği açıktır. Diğer bir deyişle başvurucunun iptal kararının uygulanmaması nedeniyle ulaşamadığını/elde edemediğini ileri sürdüğü hususlar, sicil notunun yeniden daha yüksek olarak belirlenmesinin doğrudan bir sonucu değildir. Bu anlamda iptal kararının uygulanmasının doğrudan bir sonucunun elde edilmesinden değil iptal hükmünün olası/ikincil sonuçlarının elde edilememesinden kaynaklı bir zarardan şikayet edilmektedir. Yukarıda örnek kararlar da sunularak aktarıldığı üzere idarenin hukuka aykırı işlemleri ve/veya uygulanmayan/uygulanamayan yargı kararları nedeniyle uğranılan zararların tam yargı davası yolu ile elde edilmesi mümkündür. Başvurucu iptal kararının uygulanmamasının bir sonucu olarak gösterdiği ve kararın icrası hakkının ihlali iddiası ile ilintilendirdiği zararlar için 2577 sayılı Kanun'un 2. veya 28. maddesinde yer alan hak arama yollarından birine başvurarak dava açtığı yönünde bir bilgi/belge sunmamıştır. Diğer bir deyişle başvurucu; kararın icrası hakkı yönünden, uğranılan zararların giderimi adına etkin bir yol sunan tazminat davası imkanım kullanmamıştır. Sonuç olarak başvurucu, ihlal iddiasına konu ettiği hususları ileri sürebileceği olağan kanun yolunu tüketmeksizin bireysel başvuruda bulunmuştur."

Mahkeme kararı için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:18 - Adana'da orman yangını kontrol altına alındı02:19 - Rize'de aniden bastıran kar hayatı olumsuz etkiledi01:25 - Ankara İdare Mahkemesi, olumsuz güvenlik soruşturmasını iptal etti01:18 - En çok 'Genel Müdürler' şikayet edildi01:16 - Bakan Soylu'dan gece yarısı taziye ziyareti00:03 - Elbistan Belediyesi 8 sözleşmeli personelin işine son verdi00:01 - 24 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları23:46 - ABD 'doğum turizmi' için vize vermeyecek23:40 - Çalıntı bildirimini geç yapana ceza23:31 - Bu geceyi de sokakta geçirecekler
23:26 - Adım adım WhatsApp Karanlık Mod kullanma rehberi23:20 - Rumlardan 'bilgileri Türkiye'nin eline geçti' iddiası23:14 - Almanya Başbakanı Angela Merkel İstanbul'a geldi23:08 - Yoğun kar yağışı şehirler arası yollarda ulaşımı aksatıyor23:03 - Şarjda unutulan telefon evi kül etti22:57 - MHP'den ihraç edilmişti, Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı22:51 - Fatih Terim: Arda'yı istediğimi yönetime ilettim22:46 - Aşı karşıtlığı nedeniyle 2 bin 666 kişi kızamığa yakalandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam