1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Doçentlik kadrosuna atanmayan emeklilikte makam tazminatı alabilir mi?

Hem 657 sayılı Kanuna ekli makam tazminatı cetvelinde, hem de kendi özel kanunlarında yer alan makam tazminatı belirlemelerinde, mutlaka belirtilen kadroya atanma şartı aranmaktadır. Bu nedenle, doçentlik kadrosuna atanılmadığı sürece emeklilikte makam tazminatından yararlanılamaz.
18 Şubat 2020 10:03
Yazdır
Doçentlik kadrosuna atanmayan emeklilikte makam tazminatı alabilir mi?

Emeklilikte makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı ödeme işlemleri sadece 5434 e tabi memurlar için yapılmaktadır.

5434 e tabi memurların emekliliklerinde makam tazminatı ödenmesi şartları, 5434 sayılı Kanun Ek Madde 68 hükmünde bulunur. Bu hükme göre, emeklilikte makam tazminatı ödenebilmesi için mutlaka makam tazminatlı görevlerde en az 2 yıl görev yapma şartı aranmaktadır. 2 yıl makam tazminatı gösterge rakamları belirlenmiş şekilde görev yapmış olanlar için de ayrıca temsil veya görev tazminatı ödemesi yapılmaktadır.

Hangi görevlere makam tazminatı verileceği, 657 sayılı Kanuna ekli tablolarda gösterilmiştir. Bazı görevler için de kendi özel kanunlarında belirtilmiştir.

2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununda öğretim elemanı olan Doçentlerin;

Kadro dereceleri 1-3 derece arasında olanların 4800 ek göstergeden yararlanacakları,

Kazanılmış hak aylık dereceleri de birinci derece olmak şartıyla 2000 makam tazminatından yararlanacakları belirlenmiştir.

Yine bu kanunda doçentlerin doçentlik kadrosuna atanma şartları da bulunmaktadır.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz şöyle olacaktır:

Hem 657 sayılı Kanuna ekli makam tazminatı cetvelinde, hem de kendi özel kanunlarında yer alan makam tazminatı belirlemelerinde mutlaka belirtilen kadroya atanma şartının arandığı görülmektedir.

Atama yapılmayıp sadece unvana veya bitirmiş oldukları okullara göre hem ek gösterge hem de makam tazminatı verilmesi uygulamasının olmadığını görmekteyiz/değerlendirmekteyiz.

Bu bağlamda; sizin mutlaka doçentlik kadrosuna atamanızın yapılması ve en az 2 yıl süre ile görev yapmış olmanız halinde (2 yıllık görev mutlaka doçentlik görevinde olma şartı değildir, makam tazminatlı görevlerde 2 yıl bulunulmuş olması gerekir) emekliliğinizde makam tazminatı alabileceğinizi belirtebiliriz.

Diğer hususlarla ilgili değerlendirme yapmamız mümkün olmayacaktır, bu durumlar tamamen Kurumların uygulaması ile dava açıldığında mahkemelerin vereceği karara göre değişebilir.

Ancak, geçmişe yönelik bir kadro verilmesi durumunda hem görev aylıklarınızın hem de bu sürede doçentlik kadrosunu da kazanmış olmanız nedeniyle emeklilikte 2 yıllık süreyi doldurmuş olursunuz, aksi halde ne zaman doçentlik kadrosuna atamanız yapılır ve bu atama sonrasında da en az 2 yıl görev yapmış olmanız halinde emeklilikte makam tazminatlı bir emekli aylığı alabileceğinizi değerlendirebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:56 - Aile Hekimlikleri tarafından 'Evde 14 gün' karantina takibi10:47 - Kaymakam ve belediye başkanı vatandaşların ihtiyaçlarını birlikte teslim etti10:33 - Bakan Selçuk'tan LGS sınavı açıklaması10:28 - Trump'tan 3 eyalet için zorunlu karantina açıklaması10:21 - Mevsimlik tarım işçileri için koronavirüs tedbiri10:05 - Yargıtay'dan emsal karar, arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek10:02 - Jandarma günde 100 bin maske üretiyor09:55 - Çin'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 bin 300'e ulaştı09:51 - ABD'de koronavirüsünden üçüncü Türk hayatını kaybetti09:48 - Unkapanı Köprüsü'nün son olta balıkçısı
09:45 - Virüs fırsatçılarına yapılan operasyonlarda 160 gözaltı09:41 - Meslek liselerinde üretilen 500 bin maskenin dağıtımı yapıldı09:37 - Ramazan Bayramı ikramiyelerinin yatacağı tarih açıklandı09:36 - AŞTİ'de Seyehat İzin Kurulu göreve başladı09:31 - Türkiye'de aşı için ilk adım09:15 - Manisa'da 4.1 büyüklüğünde deprem09:11 - Patronlar söz verdi... İşçi çıkarmayacağız09:10 - Araç satışlarında patlama olması bekleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, koronavirüsle mücadelede Bilim Kurulunu yetkili kılmış olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam