1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kayıt dondurmadan araştırma görevlileri yararlanabilecek mi?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının kayıt dondurma kararından halihazırda ÖYP ve 50/d statüsünde görev yapan tüm araştırma görevlileri yararlanabilir.
09 Nisan 2020 00:05
Yazdır
Kayıt dondurmadan araştırma görevlileri yararlanabilecek mi?

Hatırlanacağı üzere, 01 Nisan 2020 tarihli haberimizde; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan kararla, yükseköğretim kurumlarında önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarına başvuru yapmaları halinde 2019-2020 bahar döneminde kayıtlarının dondurulabileceğini ve bu sürenin de azami süreden sayılmayacağını gündeme getirmiştik.

Bununla birlikte, aynı kararda lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin; tezlerinin konu, nitelik ve mahiyetlerinin müsait olması, ayrıca tezlerine uzaktan öğretimle devam etme imkanı bulunması durumunda tez döneminde öğretimlerine devam edebileceği, ayrıca, lisansüstü eğitimde kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanılamayacağı hususlarında ilgili tez danışmanın görüşü alınması kaydıyla nihai kararı üniversite yönetim kurulu vereceği ifade edilmiş olup, bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verileceği açıklanmıştı.

Alınan bu genel karar sonrası, halihazırda devlet üniversitelerinde kadrolu olup, ÖYP kapsamında atanmış 33/a-50/d statüsünde veya öncelikli alanlar ile cari usulle atanmış 50/d araştırma görevlilerinin pandemi durumundan etkilenmeleri sebebiyle kayıt dondurma hakkından yararlanıp yararlanamayacağı hakkında tereddüt hasıl olduğu tarafımıza iletilmektedir.

Bilindiği gibi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından pandemi sebebiyle alınan tüm kararlar, "tedbir amaçlı ve sadece 2019-2020 bahar dönemiyle sınırlıdır". Bu nedenle, üniversitede kadrolu görev yapan/lisansüstü eğitime devam eden öğrenciler arasında kayıt dondurma hakkında farklı uygulamalar yapılması adil bir durum olmaz. Pandemi durumu, tüm lisansüstü öğrencilerin bilimsel çalışmalarını ister istemez kesintiye uğratmıştır. Şehirlerarası ulaşımın sınırlandırılması ve başta büyük şehirlere giriş-çıkış yasağının gelmesi ile birlikte ders/tez çalışmalarının şu süreçte sağlıklı bir şekilde yürütülemeyeceği ortadadır.

Bu nedenle, yükseköğretim kurulunun ilan ettiği kayıt dondurma hakkından üçüncü paragrafta belirtilen araştırma görevlilerinin yararlanmasında mevcut koşullar düşünüldüğünde engel bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:57 - Kılıçdaroğlu'ndan 'İstanbul Sözleşmesi' eleştirisi: İmzana sahip çık!07:45 - İthal atık, virüs riskini artırıyor07:31 - Mesafeli pazarlık randevulu kesim07:23 - Mustafakemalpaşa'da Jandarma tacizciyi kıskıvrak yakaladı07:20 - IMF: Pandemi yeni bir aşamaya girdi07:17 - Erken evlilik mağdurları af bekliyor
07:12 - Halk ayakta: Azerbaycan'da sokağa dökülen halk savaş istiyor06:50 - Kaza bölgesinden ilk fotoğraflar06:30 - Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor - Haritalı06:15 - Twitter'da bitcoin depremi: Ünlü hesaplara saldırı05:55 - Şentop: 15 Temmuz bu ihanet anlayışının zirve yaptığı bir noktadır05:52 - Van'da keşif uçağı düştü: 7 emniyet mensubu şehit oldu
05:46 - Mecliste 'demokrasi nöbeti' sona erdi04:23 - Soylu:15 Temmuz'un arakasında kim varsa PKK terör örgütünün arkasında da o vardır04:22 - Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik04:19 - Erdoğan'dan anlamlı paylaşım: Namluya alnını dayayan bir milletin önünde kim durabilir?04:18 - Oktay: Bu ülke her ne yaptı ise şehitlerimizin kanına borçluyuz
04:16 - Siirt'te 2 Özel Harekat Polisi şehit oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam