1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İç denetçi atamaları yıllık atama sayısından istisna tutulmalı!

Kamu kurum ve kuruluşlarının İç Denetçi kadrolarına yapılacak naklen atamalar yıllık atama sayısından istisna tutulmalı!
20 Ekim 2020 11:01
+Aa- Yazdır
İç denetçi atamaları yıllık atama sayısından istisna tutulmalı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından 22 Haziran 2020 tarihi itibarıyla güncellenen dolu ve boş kadro sayıları itibarıyla bakıldığında, 2067 kadronun 867'sinin dolu, 1200 kadronun ise boş olduğu görülmektedir. Buna göre, kamu idarelerinde İç Denetçi kadrolarının %41,94 düzeyinde bir doluluk oranı olduğunu, birçok kamu kurumunun halen iç denetçi atamasını yeter sayıda yapmadığını görüyoruz.

İdare bazlı İç Denetçi sayılarına aşağıdaki bağlantı adresinden inceleyebilirsiniz.

https://www.hmb.gov.tr/kamu-idareleri-ic-denetci-kadrolari

Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından 02 Ekim 2020 günü itibarıyla tüm kamu idarelerine gönderilen yazıda; "Kurul kayıtlarımızdaki bilgiler ile Sayıştay tarafından yapılan denetimlere istinaden hazırlanan Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporlarında yer alan tespitlerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde; kamu idarelerinin bir kısmında iç denetçi atamalarının yapılmadığı ve iç denetim birimlerinin oluşturulmadığı, iç denetim birimleri oluşturulan kamu idarelerinde ise yeterli sayıda iç denetçi atanmadığı" ifade edilmiştir.

Söz konusu yazıda, kamu idarelerine;

1- İç Denetçi sayılarının yeterli olup olmadığı,

2- İlave iç denetçi kadrosu isteyip istemedikleri,

3- Henüz iç denetçi kadrosu tahsis edilmeyenler için talep edilen kadro sayısını,

4- İç Denetçi kadrosu olmasına rağmen atamama gerekçeleri,

Hususlarında bilgi talep edilmiştir.

Kamu idarelerinde iç denetçi atamalarının yeterince yapılmaması ve buna bağlı olarak iç denetim birimlerinin oluşturulmamasındaki temel gerekçe, kurumların üst yöneticilerinin "denetim" kavramına olan negatif algısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Üst yöneticilere ilave olarak kurumdaki diğer etkin bürokratlar; hesaplarını didikleyen, işlemlerini sorgulayan ve kendilerine iş çıkartan bir birim oluşmasına olumsuz yaklaşmaktadır. Bu çekinceler, özellikle teftiş kurulu yapılanması olmayan idarelerde iç denetçi atamalarının yeterince yapılmadığını yukarıda paylaştığımız ortaya koymaktadır.

Diğer taraftan, hepimizin bildiği gibi son yıllarda kamu idarelerine tahsis edilen atama izinleri önemli ölçüde azalmıştır. KPSS alımlarına kamu kurumları çok az sayıda kontenjan ayırmakta, hatta bazıları tamamen naklen alıma yönelerek izinlerini kullanmaktadır.

Bu bakımdan, Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Denetim Koordinasyon Kurulunca İç Denetçi atamalarının yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi amacıyla 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesi uyarınca her yıl belirlenen istisnalara idarelerin naklen yapacağı İç Denetçi atamalarının da eklenmesi faydalı olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - Denetimli serbestlik, Covid sebebiyle 1 ay uzatıldı00:04 - Personel giderinin en düşük olduğu ilçe Altındağ ilçesi00:02 - 29 Kasım 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Dışişleri Bakanlığı'ndan İran'a başsağlığı mesajı23:45 - Bakan Koca, rol kapmak isteyen vekil için açıklama yaptı23:31 - İlçe milli eğitim müdürü istifa etmek zorunda kaldı
23:10 - Selimiye Camii 'meydan projesi' bilmecesi23:06 - Pandemide döneminde bu köye Covid-19 giremedi22:59 - Kızılırmak'ı besleyen dere tamamen kurudu22:58 - Havalar soğudu, ıhlamurun fiyatı uçtu22:52 - Emniyetten 'sahte genelge' uyarısı22:49 - 6 yayla evi soyuldu, komandolar operasyonları sıklaştırdı
22:47 - Terör örgütü Kovid bahanesiyle Avrupa'da para topluyor22:36 - Dr. Sezici: Hayatınızda olmadığı kadar halsizlik yaşıyorsunuz22:34 - Eski tren garı fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri oluyor22:31 - Fuat Oktay'dan şehit polis memuru için başsağlığı mesajı22:16 - İstanbul'da Ekim ayında toplu ulaşımda yüzde 8.3'lük
22:10 - Sağlık Bakanı Koca'dan İstanbul uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam