1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet Personel Başkanlığı görüşlerine nereden ulaşılacak?

1960 yılında 160 sayılı Kanunla kurulan Devlet Personel Başkanlığı 9 Temmuz 2019 da kapandı. Böylece kamu personel sistemi ve devlet teşkilatı alanında ellidokuz yıllık birikim ve deneyim neredeyse bir anda yok oldu.
27 Ekim 2020 10:09
+Aa- Yazdır
Devlet Personel Başkanlığı görüşlerine nereden ulaşılacak?

Kapatılan Devlet Personel Başkanlığının görevleri Çalışma Genel Müdürlüğüne verildi. Mülga Başkanlık bugün itibarıyla bir genel müdür yardımcısı idaresinde görevlerini yerine getirmeye çalışıyor.

Yeni dönemde kurumlar günden güne karmaşık bir hale gelen kamu personel mevzuatının uygulanması konusundaki tereddütlerini AÇSH Bakanlığına iletmekte, Çalışma Genel Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan cevaplar Bakan adına genel müdür imzasıyla cevaplanmakta. Personel mevzuatımız gerkçekten çok karmaşık bir hal aldı. 4B sözleşmeliler, 3 artı 1 sözleşmeliler, idari hizmet sözleşmeliler, taşarondan kadroya geçen işçiler, 4C'den 4B'ye geçenler, üst yönetici atamalarındaki yeni sistem, yeni kadro rejimi mevzuat anlamındaki karmaşıklığın, görev, yetki ve sorumlulukları tam anlamıyla belirlenmemiş kurumların varlığı organizasyonel anlamdaki dağınıklığın bir göstergesi. Geçmişte Başbakanlık, BÜMKO ve Devlet Personel Başkanlığı bir araya gelerek kamu personel sistemine ilişkin konulara yön verebilirken bugün Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Ofisinin ortak bir masa etrafında toplanması gerekli.

Gerek kamu kurumları gerekse kamu personelinin personel mevzuatının uygulanmasında karşılaştıkları sorunların çözümü bağlamında Devlet Personel Başkanlığı mütalaaları önemli bir kaynaktı. Kurum internet sitesine konulan görüşler benzer konularda görüş sorulmasını da engelliyordu. Böylece şeffaflık sağlanmakta, zaman ve kaynak tasarrufu sağlanmaktaydı. Günümüzde artık www.dpb.gov.tr adresi erişime kapalı ve Bakanlık internet sitesine yönlendiriliyorsunuz. Bakanlık sitesinde de görüşler yer almıyor.

Bakanlığımızın bir an önce bu konuya el atması, eski dönemdeki ve yeni dönemde verilen görüşleri internetten yayınlaması gerekiyor. Böylelikle hem kurumlar hem kamu personeli hem de kamu personeli olmaya aday vatandaşlar bakımından önemli bir ihtiyaca cevap verilecek, uygulama birliği sağlanacak, gereksiz yazışmalar bir nebze de olsa azalacak.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:29 - Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi10:17 - Uzmanlardan evde hızlı Kovid testi yapanlara uyarı10:16 - Canan Karatay neden gargara dediğini 11 maddede açıkladı10:11 - Sarıgül'ün partisinin adı belli oldu10:09 - CHP'li vekil, 'Ordu Katarlılara satıldı' dedi, ortalık karıştı10:00 - Bilim Kurulu üyesi'nden 'kan grubu' açıklaması: Koruyucu bir yönü yok
09:52 - Temeli hasarlı, duvarları çatlak evler badana yaptırıp satıyorlar09:45 - Havza Belediye Başkanı Özdemir'in testi pozitif çıktı09:38 - Türkiye'nin en kalitesiz havası bu ilde ölçüldü09:35 - Korona bir aileyi yok etti: 4 kişi hayatını kaybetti09:21 - Çöl tozları için koronavirüs uyarısı!09:19 - Defterdarlık Uzmanlığı Özel sınav duyurusu yayımlandı
09:14 - Sağlıkçılar uyardı: Bizi düşünmüyorsanız sevdiklerinizi düşünün08:57 - Milli Eğitim Müdürü, korona tedavisi için Şehir Hastanesi'ne sevk edildi08:49 - İstanbul Büyükşehir sosyal yardımları yüzde 2'ye düşürdü08:37 - Gece yarısı sokakta yakalanan genç: Cezayı duysa annem evlatlıktan reddeder08:32 - Terör örgütünün iğrenç yüzü! Büyük ihaneti HDP yapıyor
08:23 - CHP'li belediyedeki hayali ihale yargıya taşınıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam