1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Proje okulları nedeniyle oluşan çift başlı sistem sorun yaratıyor

MEB'deki öğretmen yer değiştirmeleri ve yönetici atanmasındaki çift başlı sistem sorunlar yaratıyor
11 Haziran 2021 14:00
+Aa- Yazdır
Proje okulları nedeniyle oluşan çift başlı sistem sorun yaratıyor

Milli Eğitim Bakanlığında hem öğretmen yer değiştirmesinde hem de yönetici görevlendirmesinde (atanmasında) çift başlı sistem bulunmaktadır.

Şöyle ki; Nikah masasında söylenen "Belediye Başkanının bana verdiği yetkiye dayanarak" cümlesi, "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin bana verdiği yetkiye dayanarak sizi proje okuluna atıyorum." şekline dönmüş durumda. Aslında 15 Temmuz gecesinde devlet dışı paralel yapıların ülkeyi ne hala getirdiğini en derinden yaşayan bir millet olarak farkında olmalıyız.

Proje okullarına yapılan öğretmen ve yönetici atamalarında hizmet puanı kriteri ve duyuru ortadan kaldırılmış; Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği baypas edilerek Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği ile proje okullarına duyurusuz, puansız öğretmen ve yönetici ataması yapılmaktadır.

Ana yönetmeliklere paralel yönetmelik çıkartılmış, neredeyse ortaöğretimde okulların tamamı proje okulu ilan edilmiş, ilgili yönetici atama ve öğretmen yer değiştirme yönetmelikleri devre dışı bırakılmıştır.

Bu çift başlı uygulama proje okulları ile diğer okular arasındaki öğretmen yer değiştirmeleri ile yönetici yer değiştirimlerinde ciddi sorunlar meydana getirmektedir.

Örneğin şu an okul yöneticileri için yeniden yönetici görevlendirme kapsamında tercihler açılmış durumda ve geçen yıl bu durumda olanlara yönetmeliklere aykırı olsa da;

Yönetici olarak görevlendirmeleri katıldıkları sınavda gösterdikleri başarı durumuna göre yapılan; ancak görev yaptıkları eğitim kurumları daha sonra "özel program ve proje uygulayan eğilim kurumları'' kapsamına alınan yöneticilerden aynı unvanda 4 veya 8 yıllık görev süresini tamamlayanlara, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümlerine göre "yeniden yönetici görevlendirme" kapsamında başvuru hakkı verilmişti.

İşte o belge;

Peki bu haksızlığı gidermek adına bu yıl neden bu sorun düzeltilmiyor?

Biz hazırladığımız araştırma dosyaları ile eğitim camiasının kafalarındaki soruları cevaplamaya, yol göstermeye, mevzuatlardaki boş ve kör noktaları tespit etmeye ve çözüm üretmeye, yol göstermeye gayret ediyoruz.

İşte proje okulları ile ilgili yaptığımız örnek haberler;

Yargı; Proje okulları yönetici seçiminde atama kriterleri belirlenmelidir

Proje okulundaki öğretmenin, zorunlu hizmeti ertelenebilir mi?

Proje okulundaki yönetici ve öğretmen, görevinden ayrılmak isterse nasıl işlem yapılır?

Proje okulunda norm kadro fazlası durumuna düşen öğretmen hakkında hangi işlemler yapılır?

Proje okullarındaki öğretmenler bu okullar arasında yer değiştirebilirler mi?

Proje okulunda iken istifa eden yönetici bu okula öğretmen olarak atanabilir mi?

MEB'den proje okullarına öğretmen atamasına dair 9 maddelik uyarı

Proje okullarına öğretmen ve yönetici atama keşmekeşliğine kim dur diyecek?

Yönetici Atama Yönetmeliği özelinde MEB, proje okulları yönetmeliğini kaldıracak mı?

Danıştay: Duyuru yapılmadan, proje okullarına öğretmen ve yönetici atanamaz

Proje okulunda usulsüz norm fazlası işlemine iptal kararı

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:20 - Afyonkarahisar'da endişe uyandıran göçük ve yarıklar17:15 - İstanbul'daki restoranlara yönelik araştırma: Yüzde 68'i çöpe gidiyor17:14 - YÖK duyurdu: AÖF Adalet bölümü kapatıldı17:08 - Sağlık-Sen'den yerli aşı klinik merkezine ziyaret17:00 - 13 günde 4 bin 929 metreküp müsilaj temizlendi16:57 - CHP'den 189 maddelik 'Hak, Hukuk, Adalet Yargı Paketi' teklifi
16:50 - İstanbul aşılama hedefinde yüzde 51'e ulaştı16:46 - Tarım işçilerinin üzerine yıldırım düştü: 2'si ağır 6 yaralı16:39 - Meclis, 4. Yargı Paketi için mesaiye başlıyor16:34 - Polisi şehit eden şüpheliler, defalarca yapılan 'dur' ihtarına uymamış16:29 - Sezgin Baran Korkmaz 14 gün daha gözaltında16:27 - İnternet üzerinden satışla 31 ilde 62 vatandaşı dolandırdı
16:22 - Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyelerinin görev süresi sona erdi16:21 - Korona geçirenler 2 ay sonra bile bilişsel ve davranışsal sorunlar yaşayabiliyor16:17 - 'Kuryeyi alıkoyma' davasında İpek Hattat'a 1 yıl 9 ay hapis cezası16:07 - Sokak köpekleri genç kızı hastanelik etti16:00 - Karakol'daki ölümle ilgili kamera görüntüleri ortaya çıktı
15:59 - Eren-11 operasyonları kapsamında iki terörist etkisiz hale getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam