1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Köprüköy Belediyesi sözlü sınavı kamera kaydı alarak yaptı

Köprüköy Belediyesi, geçtiğimiz hafta yaptığımız uyarıyı dikkate alarak sözlü sınavı kayda alarak memur alımlarını sonuçlandırdı!
22 Haziran 2021 11:10
+Aa- Yazdır
Köprüköy Belediyesi sözlü sınavı kamera kaydı alarak yaptı

Hatırlanacağı üzere, 12 Haziran 2021 tarihli "Köprüköy Belediye Başkanının Büyük Sınavı" başlıklı yazımızda, Köprüköy Belediye Başkanlığı tarafından 8 Nisan 2021 tarihinde 7'si Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olmak üzere toplam 9 memur almak üzere ilana çıkıldığı, ortaöğretim düzeyinde alınacak 6 kadroluk Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni alımı için sınava çağrılan adayları incelediğimizde; soyadı "BELLİ" olan dört ismin görevdeki Belediye Başkanıyla soyadının aynı olduğu, şayet Belediye Başkanının sınava akrabaları girecekse çıkar çatışması sonucu doğacağından, sözlü sınavın kayıt altına alınarak objektif ve denetlenebilir bir yöntemle hakkın ve adaletin sağlanmasını azami düzeyde güvence altına alınması gerektiğine dikkat çekmiştik.

Köprüköy Belediye Başkanlığı tarafından açıklanan sonuçları incelediğimizde; objektif ve denetlenebilir olması için önerdiğimiz kamerayla kayıt alınması hususunun Belediyece dikkate alınmak suretiyle gerçekleştirilmesi konusundaki hassasiyetleri için teşekkür ediyoruz.

Ancak, Belediye Başkanı Osman Bellinin sözlü sınav sürecini bütünüyle sorunsuz yürüttüğünü söylemek maalesef mümkün değil. Örneğin, ortaöğretim düzeyinde VHKİ alımı için sözlü mülakata 13 aday çağırılırken, sınav sonuçlarında sınava kaç adayın girdiği belli olmamakla birlikte yalnızca başarılı üç adayın puanları ilan edilmiştir.

24 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği"nin "Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi" başlıklı 16 ncı maddesinin 5 inci fıkrasında; "En yüksek başarı puanından başlamak üzere atama yapılacak kadro sayısı kadar aday asıl aday olarak belirlenir. İdare, asıl aday sayısı kadar yedek aday da belirleyebilir. Asıl ve yedek aday listeleri idarenin internet sitesinde ilan edilir ve listede yer alanlara ayrıca yazılı tebligat yapılır." devamındaki "Sınav Sonuçlarına İtiraz" başlıklı 17 nci maddesinin 1 inci fıkrasında ise, "Sınav sonuçlarına, başarı listesinin idarenin internet sitesinde ilanından itibaren yedi gün içinde yazılı olarak itiraz edilebilir. İtirazlar, sınav kurulu tarafından yedi gün içerisinde sonuçlandırılır ve ilgiliye yazılı olarak bilgi verilir." düzenlemesi yer almaktadır.

Buna göre, Köprüköy Belediyesi tarafından sınava giren adayların sınav notlarını görmesi, varsa itirazlarını Yönetmelikte ön görülen süre içerisinde yapabilmesine imkan verilmelidir. Haliyle bunun fiilen gerçekleşebilmesi için sözlü sınav sonuçlarının şeffaf bir şekilde web sayfasından yayımlanması gerekmektedir.

Son olarak, sözlü sınava 75,90858 KPSS puanıyla üçüncü sırada çağrılan ve soy ismi görevdeki belediye başkanıyla aynı olan adayın başarılı olarak kazandığı ilan edilmiştir. Yukarıda yer verilen Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin 3 üncü fıkrasındaki "Adayların atamaya esas başarı puanı, idare tarafından yapılan yazılı veya sözlü sınav puanları ile KPSS puanlarının aritmetik ortalaması alınmak suretiyle belirlenir ve idarenin internet sitesinde ilan edilir" hükmü gereğince, tüm adayların yazılı/sözlü ve KPSS puanlarının ilan edilmesini, 5 inci fıkrasına göre asil ve yedek aday listesinin ilan edilmesi gerekiyor olmasına rağmen tüm listeyi olması gerektiği gibi ilan etmemiş olmamaları ve ilk listedeki 13 kişi içerisinden listenin sonundaki BELLİ soyadındaki adayları çıkardıktan sonra sondan 1. ve 3. sırada yer alan adayların asil olarak ilan edilmiş olması inancımıza şüphe düşürmüştür.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:03 - Üniversite ödeneğinde vakıfta geçen süreler dikkate alınır mı?00:02 - 1 Ağustos 2021'den önemli gündem başlıkları23:46 - Yeni banka kartı bahanesiyle 390 bin TL dolandırıldı23:25 - Alkollü sürücünün itirazı Yargıtay'dan döndü23:19 - Bingöl Belediye Başkanı Arıkan, koronavirüse yakalandı23:16 - Karadeniz ve Doğu Anadolu'ya 'sağanak' uyarısı
23:14 - Türkiye, ormanların yeniden yeşermesi için tek yürek oldu23:13 - Dışişleri'nden Libya açıklaması: Memnuniyetle karşılıyoruz23:11 - Datça açıklarında 4,5 büyüklüğünde deprem23:09 - İzmirli depremzedelerden 'emsal artışı' eylemi22:18 - Freni boşalan itfaiye aracı tıra çarptı, iki itfaiye eri yaralandı22:17 - Bakan Koca, Kovid-19 aşısı olmayı erteleyenleri uyardı
22:13 - Komiser Elif; Katilin tacizini fotoğraflamış22:10 - Van'da sel felaketi nedeniyle 5 ev yıkıldı22:04 - Konya Cumhuriyet Başsavcılığı: 13 kişi gözaltına alındı21:42 - Erdoğan: Ormanlarımızı yakanları bulmak boynumuzun borcu21:34 - 3 ildeki orman yangını kontrol altına alındı
21:14 - Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık pitos mezar bulundu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam