1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzlaştırma Kuruluna Başvuru Yapılması Ne Anlam İfade Ediyor?

Hükümet temsilcileri ile Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen yetkilileri arasında imzalanan mutabakat metnine KESK tarafından şerh konulmuştu. KESK bu şerhe binaen Uzlaştırma Kuruluna başvuru yapmış olup, Uzlaştırma Kurulu bu başvuruyu görüşmeye başlamıştır. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonun (KESK) bu başvurusunun hukuki düzlemde bir sonucu olup olamayacağına ilişkin bir değerlendirme için başlığa tıklayın.
07 Eylül 2005 00:16
Yazdır

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, toplu görüşmede tarafların anlaşamaması halinde taraflardan birinin üç gün içinde Uzlaştırma Kurulunu toplantıya çağırabileceğini belirtmiştir. Burada şöyle bir sorun bulunmaktadır. Acaba KESK, Uzlaştırma Kuruluna gidebilir mi? Zira Kanun taraflar ibaresini kullanmaktadır. Ayrıca Kanunun 29'uncu maddesindeki "Toplu görüşmenin tarafları, kamu işverenleri adına Kamu İşveren Kurulu, kamu görevlileri adına her hizmet kolunda kurulu yetkili kamu görevlileri sendikaları ile bunların bağlı bulundukları konfederasyonlardır." hükmü ile 32'inci maddesindeki "Hizmet kollarına göre belirlenen yetkili kamu görevlileri sendikaları ve bağlı oldukları konfederasyonlar ile Kamu İşveren Kurulu, çağrı yapılmasına gerek kalmaksızın her yılın Ağustos ayının onbeşinci günü, Devlet Personel Başkanlığınca belirlenen ve taraflara bir hafta önceden bildirilen yerde toplanırlar." hükmü, hükümet tarafını bir bütün sendikalar tarafını birbütün olarak görmüştür. Yine toplu görüşmeler hizmet kolu bazında değil toplu olarak yürütülmektedir. Kanunun 30'uncu maddesi ise "Her hizmet kolunda en çok üyeye sahip sendika ile bunların bağlı oldukları konfederasyonlar toplu görüşme yapmaya yetkilidir. En çok üyeye sahip konfederasyon temsilcisi toplu görüşme heyetinin başkanıdır." hükmüne yer vermiştir. Bu hükümlere göre KESK'in Uzlaştırma Kuruluna başvurup başvuramayacağı tartışmalıdır. Bu hususu Uzlaştırma Kurulu değerlendirecektir.

Yukarıda belirtilen süreç olmaz da, KESK'in itirazı üzerine Kurul oluşturulursa, Kurul şu şekilde oluşturulacaktır. Yüksek Hakem Kurulu Başkanının başkanlığında; Üniversitelerarası Kurul tarafından, fakültelerin çalışma ekonomisi, iş hukuku, idare hukuku ve kamu maliyesi bilim dallarından seçilecek birer üye olmak üzere dört öğretim üyesi.

Uzlaştırma Kurulunun kararları uyulması zorunlu olan kararlardan değildir. Bu nedenle de son üç uzlaştırma kurulu kararına hükümet tarafından uyulmamıştır.

Uzlaştırma kuruluna başvurulması nedeniyle süreç şu şekilde işleyecektir:

1- Uzlaştırma Kurulu toplanacaktır.

2- Kurul KESK'i ve hükümet temsilcilerini dinleyecektir.

3- Kurul 5 gün içinde bir karar verecektir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:24 - Erdoğan, 3 günlük yurt dışı ziyaretine çıkacak00:19 - 'Suriyeli çocuk tırnaklarıyla kazıya kazıya beni kurtardı'00:01 - 26 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları23:54 - Kaçak yapılar mercek altına alınıyor23:49 - Macron'dan Türkiye'ye destek mesajı23:43 - Kadın girişimci yapay zekayla 'finans danışmanı' geliştirdi23:43 - OGM, unvan değişikliği sınav sonuçlarını açıkladı. Sınava giren adaylar tepkili23:38 - Konya'da, karantinaya alınmıştı! Çinli turistte vertigo çıktı23:33 - Tahran-İstanbul seferi yapan uçak havada arızalandı23:28 - ABD 'deneysel uzay uçağı' projesini rafa kaldırdı
23:23 - 'Yeni nesil yalnızlaştı, ruhsal sorunlar arttı'23:18 - İYİ Parti lideri Akşener, Malatya ve Elazığ'a gidiyor23:14 - SABİM: 600 depremzede yakınına bilgi verildi23:09 - Türk Telekom, Elazığ için seferber oldu23:05 - 'Doğu Anadolu fayı uyandı' dedi ve o ilimizi uyardı23:01 - Soylu: Göçük altında iki vatandaşımızın sesini duyduk22:57 - Spor camiasından Elazığ depremi için başsağlığı mesajı22:51 - Sömestir tatilinde aileler ortalama 7 gün tatil yapıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam