1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzlaştırma Kuruluna Başvuru Yapılması Ne Anlam İfade Ediyor?

Hükümet temsilcileri ile Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen yetkilileri arasında imzalanan mutabakat metnine KESK tarafından şerh konulmuştu. KESK bu şerhe binaen Uzlaştırma Kuruluna başvuru yapmış olup, Uzlaştırma Kurulu bu başvuruyu görüşmeye başlamıştır. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonun (KESK) bu başvurusunun hukuki düzlemde bir sonucu olup olamayacağına ilişkin bir değerlendirme için başlığa tıklayın.
07 Eylül 2005 00:16
Yazdır

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, toplu görüşmede tarafların anlaşamaması halinde taraflardan birinin üç gün içinde Uzlaştırma Kurulunu toplantıya çağırabileceğini belirtmiştir. Burada şöyle bir sorun bulunmaktadır. Acaba KESK, Uzlaştırma Kuruluna gidebilir mi? Zira Kanun taraflar ibaresini kullanmaktadır. Ayrıca Kanunun 29'uncu maddesindeki "Toplu görüşmenin tarafları, kamu işverenleri adına Kamu İşveren Kurulu, kamu görevlileri adına her hizmet kolunda kurulu yetkili kamu görevlileri sendikaları ile bunların bağlı bulundukları konfederasyonlardır." hükmü ile 32'inci maddesindeki "Hizmet kollarına göre belirlenen yetkili kamu görevlileri sendikaları ve bağlı oldukları konfederasyonlar ile Kamu İşveren Kurulu, çağrı yapılmasına gerek kalmaksızın her yılın Ağustos ayının onbeşinci günü, Devlet Personel Başkanlığınca belirlenen ve taraflara bir hafta önceden bildirilen yerde toplanırlar." hükmü, hükümet tarafını bir bütün sendikalar tarafını birbütün olarak görmüştür. Yine toplu görüşmeler hizmet kolu bazında değil toplu olarak yürütülmektedir. Kanunun 30'uncu maddesi ise "Her hizmet kolunda en çok üyeye sahip sendika ile bunların bağlı oldukları konfederasyonlar toplu görüşme yapmaya yetkilidir. En çok üyeye sahip konfederasyon temsilcisi toplu görüşme heyetinin başkanıdır." hükmüne yer vermiştir. Bu hükümlere göre KESK'in Uzlaştırma Kuruluna başvurup başvuramayacağı tartışmalıdır. Bu hususu Uzlaştırma Kurulu değerlendirecektir.

Yukarıda belirtilen süreç olmaz da, KESK'in itirazı üzerine Kurul oluşturulursa, Kurul şu şekilde oluşturulacaktır. Yüksek Hakem Kurulu Başkanının başkanlığında; Üniversitelerarası Kurul tarafından, fakültelerin çalışma ekonomisi, iş hukuku, idare hukuku ve kamu maliyesi bilim dallarından seçilecek birer üye olmak üzere dört öğretim üyesi.

Uzlaştırma Kurulunun kararları uyulması zorunlu olan kararlardan değildir. Bu nedenle de son üç uzlaştırma kurulu kararına hükümet tarafından uyulmamıştır.

Uzlaştırma kuruluna başvurulması nedeniyle süreç şu şekilde işleyecektir:

1- Uzlaştırma Kurulu toplanacaktır.

2- Kurul KESK'i ve hükümet temsilcilerini dinleyecektir.

3- Kurul 5 gün içinde bir karar verecektir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:21 - Ayasofya kararı için 'hayırlı olsun' mesajları20:10 - Vali uyardı: 8'e düşen vaka sayısı 71'e çıktı20:01 - Yeni vaka sayısı halen 1000 sınırında19:59 - Salgın döneminde, çay da tahtını kaptırdı19:55 - 18 yaş altı uçak yolcuları tek başına seyahat edebilecek19:54 - Türk bilim insanı, Amerika'da aldığı ödülle tarihe geçti
19:44 - Çalışanda virüs çıktı, Kredi Kooperatifi karantinaya alındı19:37 - Kanal İstanbul'un çevresine yeni bir şehir kurulacak19:33 - FETÖ'de büyük kavga! 'Silkeleme' yöntemiyle vurgun19:25 - Bahçeli: Danıştay'ın kararından ziyadesiyle memnunuz19:20 - Hakkari'de düğünler 4 saatle sınırlandırıldı19:12 - Bakan Kurum: 2023'ün 2071'in güçlü Türkiye'si için çalışacağız
19:04 - Semiha Yıldırım'a hakaret eden İyi Parti'li Özeren adliyede19:03 - 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarına bomba atan pilottan inkar18:57 - Türk Interpol polisinden 3 ülkede eş zamanlı operasyon18:54 - DSÖ Direktöründen Türkiye'ye övgü: Gördüklerimden çok etkilendim18:44 - Bu hafta borsa kaybettirdi, altın ve döviz kazandırdı
18:42 - Bu oyuncaklara dikkat: Bağırsak yırtılmasına sebep olabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam