1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediyenin işlettiği kreşlerde bazı çocuklara indirim uygulanabilir mi?

Sayıştay, Çankaya Belediyesine yönelik, 2017 yılı denetim raporunda, belediyelerin işlettiği çocuk gündüz bakımevinde indirimli veya ücretsiz yararlandırmanın sözkonusu olamayacağını belirtti.
06 Kasım 2018 09:05
+Aa- Yazdır
Belediyenin işlettiği kreşlerde bazı çocuklara indirim uygulanabilir mi?

Sayıştay, Çankaya Belediyesine yönelik, 2017 yılı denetim raporunda, belediyelerin işlettiği çocuk gündüz bakımevinde indirimli veya ücretsiz yararlandırmanın sözkonusu olamayacağını belirtti.

İşte Sayıştay'ın 2017 yılı Denetim Raporundaki ilgili bölüm:

BULGU 10: Belediyenin İşlettiği Çocuk Gündüz Bakımevlerinde Mevzuata Aykırı Olarak Bazı Çocukların Ücretsiz Yararlandırılması

Çankaya Belediyesinin bütçe içi işletme olarak kurduğu 12 adet çocuk gündüz bakımevinde ücretsiz yararlandırılan çocukların bulunduğu tespit edilmiştir.

4736 Sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 1' inci maddesinin ilk fıkrasında;

"Genel bütçeye dahil daireler ile katma bütçeli idareler, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan fonlar, kefalet sandıkları, sosyal güvenlik kuruluşları, genel ve katma bütçelerin transfer tertiplerinden yardım alan kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları ile müesseseleri, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, özel bütçeli kuruluşlar, özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar, 24.11.1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanuna tabi kuruluşlar ve özel hukuk hükümlerine tabi, kamunun çoğunluk hissesine sahip olduğu kuruluşlar, kamu banka ve kuruluşları ile bunlara bağlı iş yerleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmaz."

Denilmektedir.

Aynı Kanun'un 1' inci maddesinin 6' ncı fıkrasında ise Bakanlar Kurulu'nun birinci fıkra hükmünden muaf tutulacak kişi veya kurumları tespit etmeye yetkili olduğu hüküm altına alınmıştır.

Yukarıdaki mevzuat hükümlerinden anlaşılacağı üzere kamu kurum ve kuruluşları ürettikleri mal veya hizmetlerin tarifelerinde herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulayamaz. Bu konuda tek yetkili mercii Bakanlar Kuruludur.

Ancak Çankaya Belediyesinin 12 adet çocuk gündüz bakımevinden toplam 47 çocuğun ücretsiz yararlandırıldığı tespit edilmiştir. Bu uygulama 4736 sayılı Kanun'a aykırılık teşkil etmektedir.

Kamu idaresi cevabında; "Bulguda, Belediyemizin çocuk gündüz bakımevinden toplam 47 çocuğun ücretsiz yararlandığı tespit edildiği belirtilmektedir. Belediye meclisimizin 02/04/2018 tarihli ve 183 sayılı kararı ile düşük gelirli aile çocukları için 20 TL katkı payı belirlenmiştir." Denilmektedir.

Sonuç olarak Kamu idaresi cevabında, Belediye meclisinin 02/04/2018 tarihli ve 183 sayılı kararı ile düşük gelirli aile çocukları için 20 TL katkı payı belirlendiğini belirtmiştir.

Ancak bulgumuzda yer verilen mevzuat hükmünde de açıklandığı üzere kamu kurum ve kuruluşları ürettikleri mal veya hizmetlerin tarifelerinde herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulayamaz. Bu konuda tek yetkili mercii Bakanlar Kuruludur.

Dolayısıyla belediyenin, bu konuda yetkili merci Bakanlar Kurulu olduğu için herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulaması mevzuata uygun bulunmamaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
09:12 - AK Parti Sözcüsü Çelik: Charlie Hebdo nefret üretim merkezi haline gelmiştir09:12 - Ekonomi profesörünü, bankacı numarasıyla çarptılar!09:11 - İzmir'de 2 yaşındaki çocuğun annesiyle uyurken kaçırılmaya çalışıldı09:05 - Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlikte 13'ü muvazzaf asker 31 gözaltı08:53 - Sahte araç muayene sitesiyle 2 milyon lira vurgun yaptılar08:47 - CHP'den, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Belediye Başkanına inceleme
08:44 - Pandemi ile birlikte mobilyada döşeme trendi08:41 - Gönüllü olan Prof. Dr. Ünal: Umarım benim aşı boş değildir08:37 - Erdoğan'dan MKYK'da talimat: Hayvan hakları yasası gelsin08:36 - Adalet Bakanı Gül: AYM kararları bağlayıcıdır08:33 - Dolar kritik seviyede, gözler Merkez Bankasında08:29 - Ankara'da otomobil, çöp kamyonuna ok gibi saplandı: 1 ölü
08:23 - Gülen, Altaylı'yı Gül'e danışman yapmak istemiş08:19 - Korona virüse karşı Aspirin umudu: Ölüm riskini yüzde 50 azaltıyor08:17 - Hatay'da orman yangını sürüyor08:14 - 2021'e 2.2 milyarlık 2 projeyle başlıyor08:12 - Kadın üniversitesi 2021'de kurulacak
08:11 - Manisa'da, Türk bayrağının yola serilmesine soruşturma
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam