1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

SBB'ye atanmayan personelin açtığı davada, ilk karar verildi

Ankara 4. İdare Mahkemesi, Kalkınma Bakanlığının mülga edilmesi sırasında, Strateji Bütçe Başkanlığına atanmayıp, istihdam fazlası personel olarak belirlendikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına atanan bir sözleşmeli personelin açtığı davada, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.
24 Ocak 2020 16:34
Yazdır
SBB'ye atanmayan personelin açtığı davada, ilk karar verildi

Bilindiği üzere; 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kalkınma Bakanlığı'nın tüzel kişiliği kaldırılmış; kurum bünyesinde görev yapan 651 personelin atamaları Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına yapılmış ve fakat 115 personel ise ihtiyaç fazlası personel olarak bildirilerek kurumlar arası atamaya tabi tutulmuştur.

Bu konuda açılan davada, Ankara 4. İdare Mahkemesi, idarelerin hangi personel ile çalışacağı veya hangi personeli istihdam fazlası personel olarak belirleyip başka kurumlara atayacağı konusunda bir takdir hakkı bulunsa dahi bu takdir yetkisinin keyfi ve sınırsız olarak kullanamayacağı belirtilmiştir.

Mahkeme heyeti oybirliğiyle; Kalkınma Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatında özel nitelikler gerektiren birçok alanda görev yaptığı, görev yaptığı kurumlarca davacının birçok uluslararası kuruluş ve yurt dışında yer alan üniversitelerde gerçekleştirilen eğitimlere katılmasının temin edildiği, davacının bu görevleri sırasında disiplinsizliği veya yetersizliği yönünde herhangi bir tespit veya iddianın bulunmadığı, dolayısıyla davacının eski görev yeri olan Mülga Kalkınma Bakanlığının görevlerinin büyük bir kısmını ifa etmek üzere kurulan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığında istihdam edilmemesinin somut ve hukuken denetlenebilir gerekçelerinin ortaya konulmadığı anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığına karar vermiş ve dava konusu işlemi iptal etmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI:

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:17 - CHP Ankara İl Başkanlığına Ali Hikmet Akıllı seçildi00:02 - Kadroya geçen taşeron işçilerine, DYK veya İYP'de görev verilerek ücret ödenebilir mi?00:02 - 17 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:01 - MEB'den, kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlerin bir kademesine dair görüş yazısı00:00 - Bugüne özel memura %10 indirim.23:41 - Ankara'da patenli gençlerden tehlikeli yolculuk22:51 - Bakan Varank: 200 bin liraya kadar hibe verilecek22:46 - Survivor 2020 yarışmacıları ilk bölümde kavga etti22:41 - Bombalı araçla saldırı düzenleyen terörist yakalandı22:36 - Barış Pınarı Harekatı bölgesinde çocukların yüzü gülüyor
22:30 - Asırlık kuru kahveci üç nesle ekmek kapısı oldu22:24 - Avrupalı tüketicinin ilgisi kuru kayısı ihracatını artırdı22:21 - Hemoroid ameliyatı sonrasında açlık, tokluk ve susuzluk hislerini kaybetti22:03 - Öğretmenin sevgisi otizmli Nurettin'i hayata bağladı21:57 - Malatya'da depremzedeler için 5 bin konut yapılacak21:51 - Grip, kalp krizi riskini arttırıyor21:46 - Beytüşşebap eksi 20'yi gördü, şelaleler dondu21:40 - Sızır Şelalesi'nde oluşan buz sarkıtları büyüledi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İş Bankası'ndaki CHP hisseleri, Hazine'ye devredilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam