1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eşinin uçak biletini bütçeden ödeten belediye başkanı Sayıştay'a takıldı!

Sayıştay Sekizinci Dairesi, eşinin uçak biletini belediye bütçesinin temsil ağırlama giderinde ödeten belediye başkanına tazmin hükmetti!
23 Nisan 2021 10:01
+Aa- Yazdır
Eşinin uçak biletini bütçeden ödeten belediye başkanı Sayıştay'a takıldı!

Sayıştay olağan denetimlerinde, bir belediye başkanının eşinin uçak bileti belediye bütçesinden karşılandığı tespit edilmiştir.

Daire Kararında, Belediye başkanının temsil, ağırlama ve tören giderleri içerisinden, ailesinin kişisel harcaması niteliğinde yapılan bu harcamanın mahalli müşterek nitelikte olmadığı ifade edilmiştir.

Bu çerçevede, Belediye Başkanının eşine mevzuatta öngörülmediği halde, Belediye bütçesinden uçak bileti alınması sonucu oluşan kamu zararının sorumlularına tanzim edilmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

DAİRE KARARI:

Belediye Başkanının eşine mevzuatta öngörülmediği halde, Belediye bütçesinden uçak bileti alınmasına ilişkin olarak;

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14'üncü maddesinde Belediyenin görev ve sorumlulukları, 60'ncı maddesinde ise Belediyenin giderleri tek tek sayılmıştır.

Belediye Bütçesinden Yapılacak Temsil, Ağırlama Ve Tören Giderleri Yönergesinde de belediye bütçesinde yer alan temsil, ağırlama ve tören giderlerinin esas ve usulleri düzenlenmiştir.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri incelendiğinde, belediye bütçesinden yapılacak giderler içerisinde belediye başkanının kişisel harcaması niteliğinde olan harcamaların yer almadığı görülmektedir. Üstelik, Belediye Kanunu'nun 14'üncü maddesinde sayılan görev ve sorumluluklar yerine getirilirken yapılan harcamalarda, ihtiyaçların mahalli müşterek nitelikte olması hususuna dikkat edilmesi gerektiği özellikle belirtilmiştir.

Ancak, yapılan incelemede.... Belediye Başkanının eşine, mevzuatta öngörülmediği halde belediye bütçesinden uçak bileti alındığı görülmüştür. Söz konusu harcama, mahalli müşterek nitelikte bir harcama değildir. Belediye Başkanının, bütçede temsil ve ağırlama harcamaları için ayrılan ödeneği kişisel harcamalarında kullanması, Belediye Bütçesinden Yapılacak Temsil, Ağırlama ve Tören Giderleri Yönergesine göre de mümkün değildir ve mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.

Bu itibarla, Belediye Başkanının eşine mevzuatta öngörülmediği halde, Belediye bütçesinden uçak bileti alınması sonucu oluşan TL tutarındaki kamu zararının sorumlulara müştereken ve müteselsilen ödettirilmesine karar verilmesi gerekmekte ise de, söz konusu tutarın .. tarih ve .... numaralı tahsildar alındısı ile Belediye Başkanı ....................den tahsil edildiği anlaşıldığından, ilişilecek husus kalmadığına, oy birliğiyle karar verildi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
32 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:47 - DSÖ: Çok çalışmak öldürüyor13:41 - Ticaret Bakanlığında, aile birlikteliği imkansız hale getirildi13:37 - Soylu, Peker'in kendisiyle ilgili iddialarının araştırılmasını istedi13:34 - Otomobilin çarptığı stajyer avukat öldü, arkadaşı yaralandı13:27 - 666 gündür süren grev için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurulacak13:21 - Kademeli normalleşmenin ilk gününde AVM'lere akın ettiler
13:19 - Turizm Bakanı'nın eşi paylaştı, mide bulandıran görüntü13:16 - Klorlama cihazı çalışmadı, köydeki 30 kişi zehirlendi13:09 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:06 - TBMM mesaisine yoğun bir gündemle başlıyor12:58 - 'Thodex' soruşturmasında kilidi çözecek 3 kişi12:57 - 'Sanayi sektörünün performansı istihdama katkı vermeye devam ediyor'
12:53 - Kayınbiraderini av tüfeğiyle öldüren kişi intihar etti12:51 - Fenerbahçe'de Ali Koç- Acun Ilıcalı gerilimi iddiası12:51 - Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor12:44 - Sigortacılık kanunu teklifi Komisyonda görüşülüyor12:42 - 'Vatandaşlarımızın sağlığını hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmedik'
12:39 - Milletvekilinden çakma üniversite diploması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam