1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan'dan Erdem Başçıya: Memursun haddini bil!

Ekonomi Bakanı Çağlayan Merkez Bankası Başkanı Başçı'yı eleştirerek, "Memursun, haddini bil. Bir kararnameyle gidersin" dedi
03 Şubat 2013 08:16
Yazdır
Bakan'dan Erdem Başçıya: Memursun haddini bil!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Uçaktan indik artık karayolunda gidiyoruz" diyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı adeta topa tuttu. Çağlayan, "Bizim memurumuz. Bir kararnameyle geldi, bir kararnameyle gider. Herkes yerini, haddini bilecek" dedi. Türkiye'nin uçmaya ihtiyacı olduğunu anlatan Çağlayan, "2023 hedeflerine karayoluyla gidemeyiz. Herkes kendi işine baksın" diye konuştu. Başçı'nın, "Enflasyon, cari açık ve büyümede yüzde 5 seviyesini görürsek vatandaşların tebriklerini kabul ederiz" sözlerine de kızan Çağlayan, "Bunlar Türkiye'nin başarısına yazılır, Merkez Bankası'nın başarısına yazılmaz. Merkez Bankası'na ödül verenler olabilir. Ama onu değerlendirecek olan hükümettir" dedi.

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın, Türkiye ekonomisi için ‘uçaktan indik, karayoluyla ilerliyoruz’ sözlerine tepki gösterdi. Türkiye’nin uçmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Çağlayan, “Başçı hükümetin bir memurudur. Kendini hükümetin yerine koymamalı” dedi. Eleştirilerini sürdüren Çağlayan, 'Hükümetin iradesi olmasa Merkez Bankası enflasyonu ‘n..’ düşürür' dedi.

BAŞÇI’YA BIRAKACAK HALİMİZ YOK

2023 hedeflerini ‘aya gitmeye’ benzeten Çağlayan, şöyle konuştu: “Aya karayoluyla gidemezsin. Türkiye’nin yüzde 5 büyüme, yüzde 5 enflasyon hedefi var. Ben bunu yaparsam Merkez Bankası başarılı olur. Biz burada Merkez’in değil Türkiye’nin başarısını konuşuyoruz. Bunlar Türkiye’nin başarısına, yazılır Merkez Bankası Başkanı’nın başarısına yazılmaz. Kalkıp da Türkiye’nin başarısını Merkez Bankası Başkanı’na bırakacak halimiz yok. Burada koskoca hükümet var. Merkez Bankası Başkanı kendini başarılı göreceğini söylüyor. Merkez Bankası görevini yapsın.”

TAKDİR EDECEK OLAN HÜKÜMETTİR

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın bahsettiği yüzde 5’lik büyümeyle Türkiye’nin 2023’te dünya ekonomisinde ilk 10’a giremeyeceğini söyleyen Çağlayan, şunları kaydetti: “Bizim ortalama yüzde 6-6.5 büyümeye ihtiyacımız var. O sürati karayolunda yapamazsın. Yüzde 6.5 büyümeyi uçarak yaparsın. Türkiye şimdi emniyetli uçabilecek yapıya gelmiş. Her türlü uçuş tekniklerini biliyoruz. Hiç kimse kendini başkasının yerine koymasın. Merkez Bankası Başkanı’nın doğru yapıp yapmadığını takdir edecek olan hükümettir. Merkez Bankası yönetimine başkalarının ödül vermesi, plaket vermesi olabilir. Ama onu değerlendirecek olan, takdir edecek olan hükümetin bizzat kendisidir. Başkan görevini yaparsa biz görürüz başarılı olup olmadığını.”

KENDİNİ HÜKÜMETİN YERİNE KOYMAYACAK

GÖSTERİLEN çabaların ‘İyi olunca Merkeze kötü olunca hükümete’ mal edildiğini dile getiren Zafer Çağlayan, şunları söyledi: “Enflasyon, Merkez Bankası’nın işi. Enflasyon kötü olsa kime soruyorlar bunun hesabını? Herkes yerini ve haddini bilecek. Merkez kendisine verilen görev çerçevesinde hareket edecek. Ama kendisini kesinlikle hükümetin yerine koymayacak” şeklinde konuştu. Çağlayan şöyle devam etti: “Bir memurumuzdur bizim bir çalışanımızdır. Onun için bu konuda hedefini koysun. O hedefler benim hedefimle çelişecek hedefler olmayacak. O hedefler hükümeti ekonomik hedefleriyle parametreleriyle eşdeğer olacak. Onunla uyumlu olacak. Merkez ‘benim hedefim bu ben bununla gidiyorum hükümet ne yaparsa yapsın’ diyemez. Yüzde 5’lik cari açık hükümetin hedefi zaten, Merkez’in değil.”

İRADEMİZ OLMASA ENFLASYON 'N...' DÜŞER

ENFLASYONUN düşürülmesinin tek iradesinin hükümet olduğunu kaydeden Zafer Çağlayan, “Merkez de bu konuda hükümete karşı sorumludur. Hükümetin iradesi olmasa Merkez Bankası enflasyonu ‘n..’ düşürür. Merkez enflasyon bandı arasındaki başarı ya da başarısızlığını gelip hükümete açıklamak zorunda. Nitekim bunu yapıyorlar. Üç ayda bir gelip anlatıyorlar. Enflasyon hedefini tutturamadıklarını açıklıyorlar. Büyüme de Merkez’in işi. Fiyat istikrarı ve finansal istikrara bakacak. Önünü tıkayacak tedbirler almayacak. Büyüme konusunda kusura bakmasınlar. Merkez Bankası bizim uzuvlarımızdan, organlarımızdan biridir. Bağımsızlık eyvallah ama, başkan bunu yanlış anlamış.”

hurriyet-sabah

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
52 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:41 - Trafikte ceza yazılan yaya: Zaten işsizim, gidin başkasını yakalayın07:35 - Askerler erken terhis sevinci yaşadı07:31 - Çalışmalar başladı, köprüde yoğunluk var07:20 - Hakan Atilla tahliye oluyor07:11 - TBMM tatile girmeyecek07:05 - ABD, Türk gemilerini takip edecek06:50 - Bakan Yardımcısı Sayan sosyal medya şirketlerini uyardı06:41 - Düşen oylar için sosyolojik teşhis06:31 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:11 - ABD'ye 'F-35'i almayalım' teklifi masada
04:13 - Otomobil engelli motosikletine çarptı: 1 ölü 1 yaralı03:27 - Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine Hakkında Yönetmelik03:25 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Strateji ve Bütçe Uzmanlığı Yönetmeliği03:22 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Personelinin Yetiştirilmesi Hakkında Yönetmelik03:20 - Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği03:17 - Devlet Arşivleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği03:15 - Devlet Arşivleri Başkanlığına Devredilen Sözleşmeli Personelin İstihdamına İlişkin Yönetmelik03:12 - Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam