1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

8 yıla bir kademede hangi süreler dikkate alınır?

8 yıl disiplin cezası almayan memurlara 1 kademe verilmektedir. 8 yıllık süreye memuriyet öncesindeki süreler dahil midir?
10 Mart 2017 00:01
Yazdır
8 yıla bir kademede hangi süreler dikkate alınır?

SORU: Bir konuda yardımlarınızı rica ediyorum. 2012 yılında devlet memurluğuna başlayan ve halen teknik hizmetler sınıfında teknisyen olarak görev yapan memur, memuriyete girmeden önceki özel sektör hizmetlerinin 3/4'ünü memuriyet hizmetine saydırdığında, saydırılan bu süreler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun'un 64. md gereğince 8 yıldan bir kademe uygulamasında değerlendirmeye alınır mı? Teşekkürler.

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/C-1 maddesinde "Teknik hizmetler sınıfına girenlerden memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya özel müesseselerde ifa edenlerle memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girmek isteyenlerin teknik hizmetlerde geçen süresinden bu kanun ve bu kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen sürenin tamamı ve geri kalan sürenin 3/4 ü toplamı memuriyette geçmiş sayılarak bu süreler her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir." hükmü bulunmaktadır.

657 sayılı Kanunun 64. maddesinde ise "Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır." hükmü bulunmaktadır.

64. maddedeki "son 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamak" ifadesinin, hakkında 657 sayılı Kanuna göre disiplin cezası uygulanabilecek bir görevde bulunanlardan belirtilen süre içinde disiplin cezası almayanları kapsadığını düşünüyoruz.

Bu nedenle 64. maddedeki 8 yıllık sürenin hesabında fiilen memurlukta geçen sürelerin dikkate alınması gerektiğini, 36/C-1'e göre memuriyetten sayılan sürelerin dikkate alınamayacağını değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 4 14
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:36 - TBMM Başkanı Şentop'tan '27 Mayıs' mesajı14:29 - Eşini darbetti, kendisini engellemeye çalışan babası ve kardeşini de bıçakladı14:19 - Zeynep öğretmenin katilinin suç dosyası kabarık çıktı14:09 - Bebekler kendilerini taklit edenleri fark ediyor ve seviyor14:07 - Türkiye'nin yerli ve milli patates tohumları burada üretiliyor14:04 - 'Acil durum' hastanelerinin tabelaları asıldı14:00 - Zabıta ve itfaiye ilanlarına ilgisiz bölüm mezunu olma şartı onaylanmamalı!13:58 - O ilde 9 yeni vaka tespit edildi, filyasyon çalışması başlatıldı13:55 - Ekonomistlerin yıl sonu büyüme beklentisi13:47 - İsmail Hakkı Karadayı son yolculuğuna uğurlandı
13:42 - Bu ilçedeki 450 bin TL'lik veresiye borçları ödendi13:39 - İstanbul Havalimanı terminali'ne uluslararası ödül13:28 - Mezarlıkta bulunan PKK bombasına Türkiye'de ilk kez rastlandı13:23 - Hasta kadını polis sırtında taşıdı13:15 - Bir çalışan koronavirüsten öldü, market karantinada13:13 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:09 - FETÖ şüphelisi 4 eski öğretmene 15 yıla kadar hapis istemi13:06 - Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam