1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bankalar, promosyon ödemesi için, 'kurumdan ayrılmayacağım' taahhütnamesi imzalatabilir mi?

Memur maaşlarının ödendiği bankaların, promosyon ödemesi için, kamu çalışanlarına "dönem boyunca kurumdan ayrılmayacağım" şeklinde taahhütname imzalatması mümkün değildir.
06 Kasım 2018 14:02
Yazdır
Bankalar, promosyon ödemesi için, 'kurumdan ayrılmayacağım' taahhütnamesi imzalatabilir mi?

SORU: Merhaba... Bir Kamu kurum da memur olarak görev yapmaktayım. Kurumum benim adıma maaş protokolü imzalıyor yalnız banka ödeme yapmak için kurumdan ayrılmayacağım diye taahhütname istiyor.

Bir nevi kurum harcama yetkilisi benim irademi ipotek altına alarak imza atıyor. Bende bu konuda maaşımı farklı bir bankadan alma özgürlüğüm olamaz mı? Bu Başkanlık genelgelerine aykırı değil mi? Bu durumu çözümü için ne yapmalıyım?

CEVAP: 09/07/2007 tarihinde "Banka Promosyonları" konulu 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi yayımlanmış, 2008/18 ve 2010/17 sayılı Başbakanlık Genelgeleriyle söz konusu Genelgede bazı değişiklikler yapılmıştır.

Söz konusu genelgenin 2.,4. ve 5. maddeleri aşağıdaki şekildedir.

"2- Aylık ve ücretlerin hangi banka aracılığı ile ödeneceği, oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından istekli bankalardan teklif alınmak suretiyle tespit edilecektir. Komisyon, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili biriminin harcama yetkilisinin başkanlığında söz konusu birimde görev yapan toplam personelin en az % 10'unun sendikalı olması halinde yetkili sendikadan bir üye ile merkez teşkilatında üst yönetici; taşra teşkilatında ise o birimin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından ilgili birimde görev yapanlar arasından seçilecek bir üyeden oluşacaktır. Yetkili sendikadan üye bulunmadığı durumlarda üçüncü üye ilgili birimde görev yapan personel arasından harcama yetkilisi tarafından seçilecektir. Protokol, komisyon tarafından belirlenen banka ile harcama yetkilisi tarafından imzalanacaktır.

Birden fazla birimin aylık ve ücretlerinin birlikte ödenmesi talebinde bulunmaları halinde merkezde üst yönetici, taşrada ise söz konusu birimlerin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından görevlendirilecek ilgili harcama yetkililerinden birinin başkanlığında oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından aylık ve ücretlerin ödeneceği banka yukarıdaki esaslara göre tespit edilecektir. Bu şekilde oluşturulacak komisyona ilgili birimlerdeki yetkili sendikalardan bu birimlerin tamamı itibarıyla en fazla üyeye sahip olan sendikadan üye alınacaktır.

4- Banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamı personele dağıtılacaktır.

5- Dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba aktarılmak suretiyle ödenecektir."

Konu hakkındaki Kamu Denetçiliği Kurumu ve yargı kararları gereğince; kamu personeli protokolün geçerli olduğu dönemde kurumdan ayrılması durumunda peşin olarak yararlandığı promosyon ücretinin görev yaptığı dönem dışında kalan kısmını iade etmek zorundadır. Aynı şekilde bir kuruma tayin ile gelen personel göreve başladığı tarihten itibaren yeni başladığı kurumun protokolünden görev yapacağı kısma ilişkin olarak promosyonunu almalıdır.

Bankanın bir kamu personelinden kurumdan ayrılmayacağına ilişkin taahhüt alması hukuken mümkün değildir. Söz konusu belge kurumdan ayrılması durumunda ayrıldığı döneme ilişkin peşin olarak aldığı ücretin iadesi ile ilgili olabilir. Kurumunuzun banka ile yaptığı protokolü inceleyip buna göre işlem yapmanız uygun olur. Ancak bankaya kurumdan ayrılmanız durumunda peşin aldığınız promosyon ücretinin görev yaptığınız dönem dışında kalan kısımlarını ödeyeceğinize dair bir belge imzalamamanız durumunda da söz konusu ücreti iade etmeniz gerekir.

Promosyonlara dair Genelge için tıklayın.

Kamu Denetçiliği Kurumu kararı için tıklayın.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:59 - Belediye Gelirleri Kanununun Yönetmeliğinde Değişiklik03:58 - Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulunun Görev, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik03:57 - Ulaştırma, Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliğinde Değişiklik03:56 - Mahalli İdareler Uzlaşma Yönetmeliğinde Değişiklik03:55 - Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik03:54 - Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:53 - Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - Mahalli İdareler Bütçe İçi İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik03:51 - Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik
03:50 - Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik03:49 - Kent Konseyi Yönetmeliğinde Değişiklik03:48 - Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:46 - Belediyelerin Konut ve İşyeri Tahsisi, Kiralaması ve Satışına Dair Genel Yönetmelik03:45 - Belediye Zabıta Yönetmeliğinde Değişiklik03:44 - Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam