1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yabancı dili olmayanlar için doktoraya 'şartlı kayıt' kararı

Kocaeli Üniversitesi Covid-19 pandemisi nedeniyle yabancı dil sınavlarına giremeyen ve dil puanı olmayan adaylara şartlı kayıt imkanı verdi.
28 Ocak 2021 11:53
+Aa- Yazdır
Yabancı dili olmayanlar için doktoraya 'şartlı kayıt' kararı

20 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 16 ncı maddesinin 5 inci fıkrasında; "Doktora programına öğrenci kabulünde anadilleri dışında Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından en az 55 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bu puan muadili bir puan alınması zorunlu olup, bu asgari puanların girilecek programların özelliklerine göre gerekirse yükseltilmesine üniversite senatoları tarafından karar verilir" hükmü yer almaktadır.

Bu doğrultuda, üniversiteler tarafından doktora öğrenci alım ilanlarında en az 55 yabancı dil puanı kesin şart olmakla birlikte, yükseköğretim kurumları "Senato Kararıyla" asgari olan bu puan yükseltilebilmektedir.

Diğer taraftan, COVİD-19 pandemisiyle birlikte ÖSYM tarafından 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla YÖKDİL-2 sınavı ertelenmiş, alınan ciddi tedbirlerden sonra vaka sayısının azalması sonucunda ÖSYM tehir edilen YÖKDİL-2 sınavını 28 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştireceğini açıkladı.

Bilindiği üzere, devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarında bahar dönemi lisansüstü öğrenci alımlarının gerçekleştiği dönem genellikle Ocak ve Şubat aylarıdır. Haliyle, ilgili mevzuatı uyarınca doktoraya giriş için istenilen düzeyde yabancı dili olmayan adaylar sınavın tehir edilmesi sonucunda geçerli dil puanına haiz olmadıkları için mağdur duruma düşmüştür.

YDS sonuç belgeleri olmayanlar, lisansüstünde şartlı kayıt yaptırabilecek başlıklı haberimizde Güz Yarıyılı için araştırma görevlilerine yönelik lisansüstü programlarda şartlı kayıt hakkı sağlanırken bahar yarıyılı için Adaylar, YÖK'ten lisansüstü başvurular için şartlı kayıt imkanı bekliyor diyerek gündeme getirdiğimiz konuda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından genel bir karar alınmaması sebebiyle, bazı üniversiteler gördükleri mağduriyeti kendi yöntemleriyle çözme gayretine girmiştir. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yapılan duyuruya göre, "Covid-19 pandemisi nedeni ile yabancı dil sınavlarına giremeyip dil puanı olmayan doktora programına başvuran adaylara, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 55 (elli beş) Dil Puanı şartı aranmadan bir defaya mahsus olmak üzere kayıt hakkı verilmesine, bu adayların tez dönemine geçinceye kadar dil şartını sağlamalarına ve bu süreye kadar dil şartını sağlayamayan öğrencilerin de kayıtlarının silinmesine" karar verildiği açıklanmıştır.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN YAPILAN DUYURU

Bu örnek üzerinden değerlendirildiğinde, YÖKDİL gibi alan (fen, sosyal, sağlık) ayrımı olan yabancı dil sınavına hazırlanan adayların YDS'ye nazaran puanlarını yükseltme imkanı olması ve şu dönemde YÖK'ün özel önem verdiği 100-2000 doktora bursu ilanlarının da başlayacağı düşünüldüğünde, ortadaki genel mağduriyeti gidermenin faydalı olacağı açıktır.

COVID-19 salgını nedeniyle Üniversitelerimiz 2021-2022 eğitim-öğretim yılı akademik takvimlerini önceki yıllara göre geç başlatmışlardı, bu kapsamda da bahar yarıyılı eğitim-öğretime başlama tarihleri Mart ayına yoğunlaşmış durumda olduğundan Yükseköğretim Kurulunun Bahar yarıyılı için en azından 28 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan YÖKDİL-2 sınavı sonuçlarına kadar şartlı kayıt imkanı vermesi konusunda karar alarak uygulama birlikteliği sağlaması, başta 100-2000 doktora bursu alımları olmak üzere diğer öğrenci alımlarında yaşanması muhtemel mağduriyetleri giderecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
21 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:16 - İstanbul'un kadın yunus polisleri suçluların korkulu rüyası15:14 - Kız çocuğunu taciz eden şüpheliyi çevredekiler darbetti15:00 - MEB: Resmi iletişim kanallarınca paylaşılmayan içeriklere itibar etmeyin14:54 - Kadın özel harekatçılar Hakkari'de PKK'nın korkulu rüyası oldu14:51 - Bir vahşet haberi de Ankara'da! Eşini 4 çocuğunun gözü önünde öldürdü14:47 - 'Çok yüksek riskli' ilde validen 'ekstra önlem' uyarısı
14:43 - Diyarbakır annelerinden CHP'li Özel'in açıklamalarına tepki14:38 - Danıştay'dan 1999 öncesi hizmetlerin borçlanılmasına dair karar14:36 - Eşini bıçaklayan koca ile aldatan kadın eşit kusurlu14:34 - Yaralıları taşıyan ambulans, beton mikserine çaptı: 3'ü sağlıkçı 5 yaralı14:29 - 'Geçiş ücretini ödemedi icralık oldu' haberlerine açıklama14:21 - Kemoterapi hastalarının 'beklentisel bulantı' kabusuna çözüm için Türkiye'ye döndü
14:09 - Kısıtlamanın olmadığı 'mavi' şehir rehavete kapılmadı13:58 - Eski eşini öldüren 'kırmızı ayakkabılı' şüpheli tutuklandı13:48 - Milli füzeyle bugüne kadarki en uzak hedefe atış yapıldı13:46 - Emniyet uyardı: FETÖ yeniden yapılanma içinde13:42 - Memurlara rüşvet verip devleti milyonlarca lira zarara uğrattılar
13:37 - Gümüşhane'de ağlayan kadını andıran kaya dikkat çekiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam