1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ankara'ya 3 yeni baraj ve Gerede içme suyu projesi

08 Nisan 2009 14:22
+Aa- Yazdır

Ankara büyükşehir belediyesi, "daha yeşil bir kent ve su temini" için kolları sıvadı

ANKARA- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu bir araya gelerek, "Başkent'in daha yeşil bir kent olması ve su teminin sürekliliği" konusunda ortak çalışma kararı aldılar.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nda Bakan Eroğlu ve Başkan Gökçek'in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Altan Raşit Civan (Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri), Kamil Kılıç (ASKİ Genel Müdürü), Mahmut Emirdoğan (ASKİ Genel Müdür Yardımcısı), Nurullah Said Yeken (ASKİ Danışman), Hatice Akgül (ABB Çevre Koruma Daire Başkanı), Dr. Mahir Küçük (Müsteşar Yrd.), Mustafa Eldemin (Müsteşar Yrd.), Haydar Koçaker (DSİ Genel Müdürü), Osman Kahveci (Orman Genel Müdürü), Mehmet Çağlar (Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü), Prof. Dr. Lütfi Akça (Çevre Yönetimi Genel Müdürü), Hanefi Avcı (Ağaçlandırma Genel Müdürü), Halit Uzunkaya (DSİ 5. Bölge Müdürü), Haluk Özder (Ankara İl Çevre ve Orman Müdürü), Prof. Dr. M. Kemal Yalınkılıç (Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü) katıldı.

Toplantıda, Ankara'nın gelecekte de su sorununu halletmiş ve daha yeşil bir kent olması için çalışmaların aksatılmadan sürdürülmesi gerektiğini belirten Gökçek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Orman Bakanlığı olarak Ankara'nın daha yeşil bir kent olması ve içme suyu temini konusunda süren ortak çalışmalarımızı hızlandırarak, genişleteceğiz." dedi.

Başkent'in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla öncelikle Gerede İçme suyu Projesi'ne en kısa sürede başlanacağını belirten Başkan Gökçek, "DSİ'nin raporlarına göre Gerede Sistemi'nin devreye alınmasıyla, Kızılırmak hattı da gerektiği zaman kullanılabileceği için Ankara'da 2046 yılına kadar su probleminin yaşanmayacağı öngörülmektedir " diye konuştu.

ÜÇ YENİ BARAJ YAPILACAK

Gerede Projesi'nin yanı sıra Temelli'de Şerefli Barajı, Akyurt'ta Çubuk Kuruçay, Elmadağ'da Kargalı barajlarının yapılacağını anlatan Başkan Gökçek şunları söyledi: "Bu Barajların projelendirme çalışmaları DSİ, inşaatları ise ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Bu barajlar sayesinde o bölgelerin içme suyu ihtiyaçları karşılanacak. DSİ tarafından yapımına başlanan 33 milyon metreküp kapasiteli Doğanözü Barajı'nın tamamlanmasıyla da Kurtboğazı Barajı'na takviye sağlanmış olacak."

ASKİ Genel Müdürlüğü, DSİ ve Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ile bir dizi ortak çalışma yapılacağının altını çizen Başkan Gökçek, ASKİ'nin tüm baraj havzalarında ve arıtma tesislerinde ağaçlandırma çalışması yapacağını, ağaçların ise Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafından temin edileceğini de aktardı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, toplantıda Başkent'in daha yeşil bir kent olması için yürütülen çalışmaları Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nın ortaklaşa gerçekleştirmesi için karar aldıklarını kaydetti.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:00 - Afgan göçüne karşı 3 önlem06:53 - Ormanları kim yakıyor06:45 - KHK'lıları aklayacak ama hukukla değil06:35 - Yangınların devam ettiği Akdeniz'de kuvvetli rüzgar bekleniyor06:28 - Pentagon, tüm personeline aşı veya test yaptırma şartı getirdi06:20 - Evinin balkonundan etrafa ateş açarken kendisini vuran kişi yaşamını yitirdi
05:55 - Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde orman yangını başladı03:38 - İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik03:24 - Görevinde yükselen hakim ve savcıların listesi yayımlandı03:19 - Türkiye Bursları Yönetmeliğinde Değişiklik03:04 - YÖK'ün eski başkanı başdanışmanlığa atandı00:48 - THK: 20 hava aracı ülkemizin her bölgesindeki yangınlara müdahalede bulunuyor
00:27 - Rektör Övzar YÖK Başkanı olarak atandı00:21 - 21 ilde çıkan 63 yangının 42'si kontrol altına alındı00:04 - BM Barış Koruma Misyonuna Türk kadın polis alınacak00:04 - Öğretmenlerin iller arası nakil başvuruları alınacak00:01 - 30 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları
23:59 - Marmaris'teki orman yangını İçmeler'e doğru ilerliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam