1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kurumlar arası geçici süreli görevlendirme yürürlüğe girdi

657 sayılı Kanunda değişiklik yapan 6111 sayılı Kanun 25/02/2011 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 6111 sayılı Kanun, 657'nin pek fazla işlev görmeyen bir maddesini de değiştirmişti. Bu değişiklikle kurumlar arası geçici görevlendirmenin yasal alt yapısı oluşturulmuştur. Devamı için başlığa tıklayınız.
06 Mart 2012 16:04
Yazdır

YÜRÜRLÜĞE GİREN MADDE METNİ

6111 sayılı Kanun ile yeniden düzenlenen 657'nin ek 8. maddesi şu şekildedir:

?Kurumlar arası geçici süreli görevlendirme:
EK MADDE 8- (1) Memurlar, geçici görevlendirme yapmak isteyen kurumun talebi ve çalıştıkları kurumun izni ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında aşağıda belirtilen şartlarla geçici süreli olarak görevlendirilebilir:
a) Yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri hariç olmak üzere, memurun görevlendirileceği kurumda göreve ilişkin 4 üncü ve daha yukarı bir dereceden boş bir kadronun bulunması şarttır.
b) Geçici süreli görevlendirilen memurlar, geçici süreli olarak görevlendirildikleri kurumların mevzuatına uymakla yükümlüdür.
c) Geçici süreli olarak görevlendirilen memurlar, yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri hariç olmak üzere, aylıkları ile diğer malî ve sosyal haklarını kurumlarından alır. Bu memurların kadroları ile ilişkileri, kendi sınıf ve derecelerindeki terfi ve emeklilik hakları devam eder.
d) Geçici süreli görevlendirme süresi bir yılda altı ayı geçemez. Yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri için geçici görevlendirme süresi en çok iki yıldır; gerekli görülmesi hâlinde bu süre bir katına kadar uzatılabilir.
e) Geçici süreli görevlendirmenin, memurların göreviyle ilgili olması şarttır.
f) Geçici süreli görevlendirmede memurun muvafakati aranır.
(2) Birinci fıkrada belirtilen hâller dışında memurlar, kamu yararı ve hizmet gerekleri sebebiyle ihtiyaç duyulması hâlinde kurumlarınca, Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşü alınarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarında altı aya kadar geçici süreli olarak görevlendirilebilir.?

6111 sayılı Kanunun yürürlük maddesine göre, yukarıda koyu olarak gösterilen ikinci fıkra, 2011 yılında değil 1/1/2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

BİRİNCİ FIKRA HÜKMÜ, MEMURUN İSTEĞİNE BAĞLIDIR

Maddenin ilk fıkrası, memurun isteğine bağlı geçici süreli kurumlar arası görevlendirmeyi kapsamaktadır.

İKİNCİ FIKRA HÜKMÜNDE İSE MEMURUN İSTEĞİ ŞART DEĞİLDİR, ANCAK DPB'DEN İZİN ALINMALIDIR

Ancak, 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren ikinci fıkradaki kurumlar arası geçici süreli görevlendirme ise memurun isteğine bağlı değildir. Buna göre, bir kamu kurumu, hizmet gerekleri doğrultusunda bir personelini, DPB'nin de görüşünü alarak bir başka kuruma geçici görevlendirebilecektir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
Bu haber 133,108 defa okundu. 30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam