1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Naklen giden öğretmenler ve promosyon sorunu

MEB Promosyonlara el atmalıdır.
23 Haziran 2015 00:39
Yazdır
Naklen giden öğretmenler ve promosyon sorunu

Son günlerde yenilenen promosyon anlaşmalarında sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Öğretmenleri mevzuata aykırı olarak mağdur eden örnekleri paylaşalım.

Örnek 1-

İstanbul Bakırköy'de anlaşma yenilemesi 15 Haziran 2015 itibariyle yürürlüğe girmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bankalardan bu şekilde teklif almaları sonucu ödemeler taksite bağlandı.

Taksitle ödemeye öğretmenler karşı çıktığı halde anlaşma bu yönde imzalanmıştır. Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün hatalı olduğu dile getirilmektedir. Anlaşma yapılan H bankası öğretmenlerin hepsine aynı ödemeyi yapmamıştır. İlk taksiti alan öğretmenlerin bazılarına eksik ödeme yapılmıştır.

Gerekçesi araştırıldığında okula nakil yoluyla geldikleri, daha önceki bankalarının da aynı olduğu bu nedenle daha önceki promosyon anlaşmasından kalan sürenin düşüldüğü anlaşıldı.

Bu uygulama doğru değildir. Yapılan anlaşma bu zamandan sonrasını kapsamaktadır. Anlaşma başka banka ile yapılmış olsaydı geri alınamayacak bir paranın fırsatçılık yapılırcasına yeniden aynı banka ile çalışılması sonucu tahsil edilmeye kalkışılması doğru değildir.

Bu konuya anlaşmaya imza atan İlçe Milli Eğitim Müdürü el atmalı, bankayı uyarmalıdır.

Örnek 2-

Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tayini çıkan öğretmenin ilişiğini kesmiyor. Önce kalan promosyonu ödeyeceksin sonra imza atarız deniliyor. Yani İlçe Milli Eğitim müdürlüğü bankanın tahsilat memuru gibi çalışıyor. Bu da abes bir durumdur. Bazı öğretmenler ödemeyi yaparken bazıları ısrar edince ödeme yapmadan ilişiğini kesiyor.

Örnek-3

Bağcılar ilçesinde de aynı şekilde aynı banka ile anlaşma yapılmıştır. Banka Nakil gelenlerin geçmişe dönük tahsilatını yaptığı gibi geçmişe dönük ödemesini elden yapıp ilişik kesen öğretmenden de yeniden kesinti yapmıştır.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığının konu ile ilgili görüş yazısına rağmen yaşanan sorunlara bakanlık el atmalıdır. http://sgb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_08/19112816_promosyon.pdf

Maksut BALMUK
Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:18 - İstanbul Havalimanı'na 6 yeni hava yolu şirketi daha geliyor16:15 - Evinde silahla yaralanan polis memuru hayatını kaybetti16:11 - MİT'e internet üzerinden üç yabancı dilde ihbar geliyor16:07 - Manisa'da artçılar devam ediyor16:00 - İsrail gazetesi Hakan Fidan'ı hedef gösterdi15:56 - İki şehri karşı karşıya getiren 'domuz yağı' krizi sürüyor15:54 - Bursa'da adli görüşme odaları hizmete girdi15:50 - TBMM Genel Kurulu toplandı15:43 - Rekabet Kurulu'ndan 5 sigorta şirketine para cezası15:38 - Gümrük muhafaza memuru evinde ölü bulundu
15:31 - Gezi Parkı davasında Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam15:30 - Kılıçdaroğlu: Benim vergimi, benim insanım için kullanacaksın15:28 - Yargıtay 9. Ceza Dairesine yeni görev15:23 - Bakan Soylu'dan, Manisa'daki depreme ilişkin açıklama15:09 - İHH depremden etkilenen Süryani Kilisesine yardım yaptı15:04 - Bakan Koca, enkazdan çıkarılan Yamış ile onu çıkaran Emine Kuştepe'yi buluşturdu14:54 - Valilikten depremde yaralanma ve hasar yok açıklaması14:51 - Dışişleri'nden, ABD'ye 'Konsolosun katilini serbest bırakmayın' çağrısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam