1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye şirketlerindeki hizmet süresi daire başkanlığına atamada dikkate alınır mı?

Belediye şirketlerine geçen hizmet süreleri, 657 sayılı Kanuna eklenen yeni hüküm gereğince, daire başkanlığına yapılacak atamalarda dikkate alınamamaktadır.
17 Aralık 2018 10:10
Yazdır
Belediye şirketlerindeki hizmet süresi daire başkanlığına atamada dikkate alınır mı?

SORU: Bir büyükşehir belediyesinde özel kalem müdürüyüm. 5 yıl da belediye şirketinde hizmetim var. Büyükşehir belediyesindeki daire başkanı kadrosuna atanabilir miyim!

CEVAP: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde, bu kararnamenin ekindeki listelerde sayılan yönetici kadrolarına atanma şartları sayılmış. Ancak mahalli idarelerin yöneticileri 3 nolu CBK eki listelerde yer almamıştır.

703 sayılı KHK ile 657'nin 68/B bendine şu fıkra eklenmiştir:

"Üst kademe kamu yöneticisi sayılmayan daire başkanı ve bu kadrolara denk yönetici kadrolarına yapılacak atamalarda bu bentte öngörülen hizmet süresi yükseköğrenim gördükten sonra beş yıl olarak uygulanır. Ancak bu beş yıllık sürenin hesabında Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen hizmet süreleri esas alınır."

DEĞERLENDİRME

Büyükşehir belediyelerinin daire başkanı kadrolarına atanmada 68/B'ye eklenen fırkanın uygulanması gerekmeketdir. Cumhurbaşkanlığının görüşü de bu yöndedir. Tıklayınız.

Burada şu hususun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. 5 yıllık hizmet süresinin hesabında değerlendirilecek süreler ne demektir?

30 Temmuz 2018'de memurlar.net'te yer alan haberde, Daire Başkanlığına yapılacak atamaların geçmişe gre zorlaştırıldığına değinilmişti. Tıklayınız.

Gerçekten de, 703 sayılı KHK ile 657 syılı Kanunun 68/B bendine eklenen yeni fıkraya kadar, belediye şirketlerinde geçen hizmet süreleri, atamalarda dikkate alınmaktaydı. Ancak yeni fıkra nedeniyle sadece kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen sürelerin esas alınması gerekmektedir. Belediye şirketlerinde veya özel sektörde geçen hizmet süreleri, kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen bir süre değildir.

Bu nedenle, kamuda 5 yılı tamamlamadan daire başkanı atanamayacağınızı değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:15 - Bakan Dönmez: Sivas tükettiği enerjinin 5 katını üretiyor13:07 - DSÖ: Vaka sayılarında yeni bir rekor kayıtlara geçti12:59 - Bu ilçenin merkezi 7'nci kez taşınıyor12:43 - 'Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'nı yerinde deneyimleme şansı verdik'12:38 - Komandolar Pençe-Kaplan'da teröristlerin inlerine giriyor12:30 - Bakan Albayrak: Üreten herkesin daima yanındayız
12:22 - Koronavirüsün yeni merkezi Güney Amerika ülkeleri oldu12:17 - Sakarya Valisi patlama ile ilgili son durumu açıkladı12:06 - Okullarda alınacak virüs önlemleri belli oldu12:03 - Kadavradan rahim nakli bilimsel literatürde çığır açacak11:59 - Cezaevinden çıktı, destek alıp kendi işinin patronu oldu11:48 - Kapı, randevu, bürokrasi ve hatta belediye dahi yok!
11:45 - Eşinden ayrıldı, otomobiline 'Kaynanam Bediha'dan kurtuldum' yazdırdı11:37 - En özel anların dekoru 'mor tarlalar'11:33 - Türkiye'de yaklaşık 4 milyar dolarlık 52 projenin yatırım kararı alındı11:29 - Virüsü yenen hemşire: Görmediğin düşmanla savaşıyorsun11:19 - Bakan Çavuşoğlu: 137 ülkeye tıbbi yardım gönderdik
11:05 - TBMM'nin yeni başkanı bu hafta belli olacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam