1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hayvan refahı birimi kurulacak

Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Sucul Omurgalı Canlıların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmeliğe göre, her üretici, tedarikçi, kullanıcı ve araştırmaya yetkili kuruluşta bir hayvan refahı birimi kurulması zorunlu oldu.
22 Nisan 2019 09:29
Yazdır
Hayvan refahı birimi kurulacak

Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Sucul Omurgalı Canlıların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmeliğe göre, her üretici, tedarikçi, kullanıcı ve araştırmaya yetkili kuruluşta bir hayvan refahı birimi kurulması zorunlu oldu.

Bu birimlerde, Kuruluşun yönetim ve işletmesinden kuruluş sahibi ile birlikte sorumlu olan; veteriner hekimi, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi, su bilimleri ve mühendisliği, biyoloji, zooloji ve hidrobiyoloji alanlarında lisans veya lisansüstü eğitim almış olanlar arasından 3 kişilik sorumlu yönetici oluşturulacak ve deneysel, bilimsel ve eğitsel uygulamalarda kullanılan sucul omurgalı canlıların üretim, kullanım, satış ve bir yerden bir yere nakli sırasında uyulması gereken kuralları, teknik ve hijyenik şartları, denemeleri yapacak kuruluş veya kişilerin nitelikleri ile görev ve sorumluluklarını, deneme yetkisinin verilmesini ve iptalini sağlayacaktır

Hayvan refahı birimi görevleri nelerdir?

a) Birimde çalışan personele, sucul omurgalı canlıların elde edilmeleri, bakım, barınma ve kullanımları konularında, hayvanların refahıyla ilgili bilgi vermek.

b) İkame, azaltma ve iyileştirme ilkesinin uygulanması ve bu ilkeyle ilgili teknik ve bilimsel gelişmeler hakkında personele bilgi vermek.

c) Kuruluşta barındırılan veya kullanılan sucul omurgalı canlıların refahıyla ilgili olarak izleme, raporlama ve takip konularında iş akış şemaları oluşturmak ve bunları gözden geçirmek.

ç) Prosedürde kullanılan sucul omurgalı canlılar üzerindeki etkilerini dikkate alarak projelerin gelişimini ve neticelerini takip etmek ve ikame, azaltma ve iyileştirmeye katkıda bulunabilecek unsurları belirlemek ve tavsiyelerde bulunmak.

(2) Hayvan refahı birimi tarafından verilen herhangi bir tavsiyenin ve o tavsiyeyle ilgili olarak alınan kararların kayıtlarının en az 3 yıl saklanması ve talep edilmesi halinde denetimle yetkili Bakanlık temsilcilerine bu kayıtların gösterilmesi zorunludur.

İşte o yönetmelik için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:27 - Kapanışta çeyrek altın ne kadar oldu17:26 - Irak'ın kuzeyine hava harekatında PKK hedefleri imha edildi17:16 - Nevşehir'de FETÖ'dan 18 kişiye adli işlem yapıldı17:13 - Gaziantep'te tonlarca sahte deterjan ele geçirildi17:10 - Dolar ve evuro'da son rakamlar16:59 - Kılıçdaroğlu: YSK kararıyla kendini yok saymıştır16:57 - EPDK'den kar marjı açıklaması16:45 - Yıldırım'dan, İmamoğlu ile televizyona çıkma sorusuna yanıt16:37 - Sağlık Bakanı'ndan mülakat açıklaması16:35 - Tüfekle selfie yaparken kendini vurdu
16:32 - Cezaevinde ölü bulunan casusla ilgili adli tıp raporu çıktı16:23 - FETÖ'cülerin cezaları onandı beraatleri bozuldu16:13 - Antalya'da faytonlar kaldırılacak16:11 - İmamoğlu: İstediği yerde, istediği ekranda, istediği kişiyle16:09 - Cihaner'i gözaltına aldıran FETÖ savcısına 11 yıl hapis16:00 - Pendik'de İETT otobüsünün feci kazası kamerada15:56 - Binali Yıldırım: İstanbul'da ihtiyacın 7 katı kamu görevlisi var15:53 - Komünist başkanın 'Dersim' kararını mahkeme durdurdu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam