1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Çalışma takvimi nedir, nasıl hazırlanır?

İçinde bulunduğumuz dönem, il milli eğitim müdürlüklerinin, il çalışma takvimlerini hazırlayıp internet sitelerinde yayınladıkları dönemdir.
22 Temmuz 2019 11:10
Yazdır
Çalışma takvimi nedir, nasıl hazırlanır?

Bir eğitim öğretim yılında yapılacak iş ve işlemleri belirli bir takvim çerçevesinde planlamaya çalışma takvimi denir.

İçinde bulunduğumuz dönem il milli eğitim müdürlüklerinin, il çalışma takvimlerini hazırlayıp internet sitelerinde yayınladıkları dönemdir.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Ders yılı süresi ve haftalık ders programı" başlıklı 5. maddesi 1. fıkrası (a) bendindeki; "(1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında ders yılı süresinin 180 iş gününden az olmaması esastır.
a) Ders yılı, ara tatil, yarıyıl ve yaz tatilinin başlama ve bitiş tarihleri, Bakanlıkça her yıl düzenlenen çalışma takviminde belirtilir. Bu tarihler göz önünde bulundurularak hazırlanan il çalışma takvimi, il milli eğitim müdürlüklerinin önerisi ve valilik onayı ile yürürlüğe girer."
hükümlerine,

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Çalışma takvimi" başlıklı 15. maddesindeki; "(1) Ders yılı iki döneme ayrılır ve her dönemde bir ara tatil yapılır. Ders yılının başlaması, ara tatiller, yarıyıl tatili, yaz tatili ile ders kesimi tarihleri Bakanlıkça belirlenir. Ders yılının 180 iş gününden az olmaması esastır. Ancak 180 inci iş gününün hafta arasına rastlaması durumunda ders yılının bitim tarihi, haftanın son iş gününe kadar uzatılır. Ders yılının süresi, derslerin başladığı günden kesildiği güne kadar okulun açık bulunduğu günlerle öğrencilerin törenlere katıldıkları resmi ve mahalli bayram günleri sayılarak hesaplanır. Bu tarihler göz önünde bulundurularak milli eğitim müdürlüklerince hazırlanacak çalışma takvimi valilik onayı ile yürürlüğe konur." hükümlerine,

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinin "Çalışma takvimi" başlıklı 65. maddesindeki; "(1) Kurumlarda, eğitim öğretim yılının başlaması, yarıyıl tatili ve ders kesimi tarihleri Bakanlıkça belirlenir. Bu tarihler ile uygulanacak programların özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanacak çalışma takvimi, milli eğitim müdürlüklerince düzenlenir ve yürürlüğe konur." hükümlerine göre; eğitim öğretim yılının başlaması, yarıyıl tatili ve ders kesimi tarihleri Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir ve genelge olarak yayımlanır.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi 2019/9 sayılı genelgeyle yayımlanmıştır.

Bu genelgenin 2 maddesindeki; "2- Eğitim ve öğretim yılı çalışma takvimi, yukarıda belirtilen tarihler dikkate alınarak, 16.12.1996 tarihli ve 2467 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarının Çalışma Takvimi" örneği esaslarına göre valiliklerce düzenlenecektir." açıklamasıyla çalışma takvimin nasıl hazırlanacağı belirtilmiştir.

"Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarının Çalışma Takvimi" örneğini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Bu çalışma takvimin açıklamalar kısmı 9. maddesindeki; "Bu çalışma takviminde belirtilmeyen özel günler, haftalar ve benzeri günler, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okular eğitici çalışmalar yönetmeliği ile ilgili mevzuatta belirtilen tarihlerde kutlanır." açıklamasına göre Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yer alan okullarda kutlanacak ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri ile belirli gün ve haftalar çalışma takvimde belirtilir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:10 - Öğretmen dışındaki personelin özür durumu yer değiştirmeleri nasıl yapılır?00:06 - Açık Öğretim Okulları kayıt işlemleri başladı00:05 - Okul dışı öğrenme ortamları e-kitap çalışmaları yayınlandı00:05 - 26 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları00:04 - Özel eğitim meslek liselerine yerleştirilecek öğrencilerle ilgili işlemler00:03 - MEB'den MTSK sınav sorumlusu ve tablet açıklaması00:02 - MEB, pansiyonlara öğrenci yerleştirme işlemlerini açıkladı00:01 - MEB'den yeni yönerge22:43 - Kızının izinden giden babanın üniversite heyecanı22:37 - Ankara Valiliği'nden depreme ilişkin açıklama
22:30 - Nüfusunun 10 katı misafir ağırlıyor22:23 - 'Sahte bal üreticilerine karşı önlem alacağız'22:17 - Minibüsten düşen kadın yaşam savaşını kaybetti22:11 - Son 11 yılda 2 bin 975 kadın öldürüldü22:06 - Dünyada sadece Bursa'da yetişiyor ama alan yok22:00 - 'Akaryakıt zamları enflasyonu tırmandırıyor'21:54 - Altın burunlu köpekler AFAD'da yetişiyor21:47 - 'Döndü bacı' 20 yıldır değirmen işletiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam