Şiddeti özendiren dizilerden başlayalım
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Zincir marketlere nüfus kriteri geliyor
 
Tank palet fabrikası yalanı ve gerçekler
 
CHP, EYT'lilerin sorununu Aile Sigortası ile çözecekmiş!
 
Okul koridorunda silahlı öğrenci böyle yakalandı Video
 
İnanılmaz olay! Öldükten 6,5 saat sonra dirildi Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

17 memurun hülleyle şube müdürü olması Sayıştay raporlarına girdi

Sayıştay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Şube Müdürlüğü kadrosuna yapılan sınavsız atamaların kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı olduğu konusunda uyarıda bulundu.
18 Ekim 2019 14:05
Yazdır
17 memurun hülleyle şube müdürü olması Sayıştay raporlarına girdi

Bilindiği üzere, üniversitelerde kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayarak Şube Müdürlüğü kadrolarına yapılan HÜLLE atamaları yaklaşık üç yılı aşan süre önce buradan gündeme getirmiştik. Aradan geçen süre zarfında yapılan bu keyfi atamaları kimse umursamadığı için konu Sayıştay Başkanlığının denetim raporlarına girmeye dahi başladı.

Bunun ilk örneği geçtiğimiz yıl Uludağ Üniversitesinin 2017 yılına ait Denetim raporunda yer almıştı. Bu yıl ki denetimlerde ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Şube Müdürlüğü kadrosuna yapılan sınavsız atamalar Sayıştay raporunda yer aldı.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi hülle atama yöntemi ile 16'sı Yüksekokul Sekreterliği 1'i Fakülte Sekreterliği olmak üzere toplam 17 personelini sınavsız sadece talep dilekçesi vererek Şube Müdürlüğü kadrolarına atamıştır. Sayıştay, üniversitedeki bu atamaların artık üniversitede rutine bağlandığını vurgulamıştır.

Ayrıca, "Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"ne göre sınava tabi olan Şube Müdürü kadrolarına bu yöntemle yapılan sınavsız atamaların 657 sayılı Kanunun kariyer ilkesine aykırı olduğu vurgulanmıştır.

Ancak, Sayıştay Başkanlığının yaptığı uyarı sadece Aydın Adnan Menderes Üniversitesinedir. Ona da ilgili üniversite ne kadar dikkat ediyordur bilemiyoruz. Esas sorun bu uygulamanın neredeyse tüm devlet üniversitelerinde rutin bir uygulamaya dönüşmüş olmasıdır. Burada sorunun kökten çözümü için mevzuat değişikliği yapılmalıdır.

"Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"nin 20 inci maddesinin (d) fıkrasında yer alan; "Şube müdüründen daha üst görevlere, en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu olmak kaydıyla, genel hükümlere göre sınavsız atama yapılır." düzenlemesi sınavsız atamaların temel dayanağıdır.

Yönetmelikte bu düzenlemenin temel amacı Rektörün idari hizmetlerini yerine getirirken yakın çalışma ekibini (Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanları, Fakülte Sekreteri, Enstitü Sekreteri ve Yüksekokul Sekreteri) kendisinin doğrudan seçmesine imkan vermektir. Ancak bu kadrolara atanacakların seçimlerinde kişilerin liyakati yerine farklı etmenler ön plana gelmektedir. Ayrıca, Şube Müdürlüğü sınavı açmak, yönetmek ve sonuçlandırmak üst yönetim dahil herkesi zorlayan işlemlerdir. Dolayısıyla, üniversiteler biraz da kolaya kaçarak Şube Müdürlüğü sınavını açmamakta, sınavsız şekilde Şube Müdürlüğü kadrolarını doldurmaktadır.

Dolayısıyla, her geçen gün büyüyen sorunun çözülebilmesi için sınavsız kadrolara yapılan atamalarla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yönetmelik değişikliğine gidilmek suretiyle Şube Müdürlüğü kadrolarına sınavsız yapılan atamaların geciktirilmeksizin önlenmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:45 - 'Bu yanlış'ta Bağdat'tan döner'08:40 - TANAP tamam şimdi sıra TürkAkım'da08:25 - Meteorolojiden karla karışık yağmur ve kar uyarısı-Haritalı08:15 - Şiddeti özendiren dizilerden başlayalım08:13 - Yolcu otobüsü ile kargo tırı çarpıştı: 2 ölü, 23 yaralı07:50 - Terör üçgeni07:35 - Artan maliyetlerle yeni yılda zam kaçınılmaz07:26 - Başkentte bir otomobil polis aracına çarptı: 2'si polis 3 yaralı07:15 - Zincir marketlere nüfus kriteri geliyor07:00 - Temizlediği silah ateş alan polis memuru öldü
06:46 - Tank palet fabrikası yalanı ve gerçekler06:15 - CHP, EYT'lilerin sorununu Aile Sigortası ile çözecekmiş!00:02 - 8 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:31 - Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk öldü23:26 - Dışişleri: İftira dolu hasmane iddiaları reddediyoruz23:20 - Topraktan insana geçiyor... Kanserden koruyan lahmacun23:13 - Erdoğan: Hiçbir vesayet odağına fırsat vermedik23:07 - İstanbul'da bazı yollar yarın trafiğe kapalı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam