1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gayri resmi güvenlik soruşturması yapan işgüzar bürokratlar

Anayasa Mahkemesi hem 657 sayılı Kanundaki hem de 399 sayılı KHK'daki güvenlik soruşturması yapılmadan atama yapılamayacağı hükmünü iptal etti. Etti etmesine de sonuç hiç de değişmedi. Eski tas eski hamam.
01 Haziran 2020 00:03
Yazdır
Gayri resmi güvenlik soruşturması yapan işgüzar bürokratlar

Bize gelen şikayetlere göre birçok kamu kurumundaki işgüzar yöneticiler ellerine aday personelin listelerini alarak gayri resmi soruşturma yoluna gitmektedirler. İyi de o zaman resmi soruşturmanın ne anlamı var ki? Ya da gelen bilgilerin keyfiliğinin önüne nasıl geçilecek? Bir kişinin geleceği birilerinin iki dudağı arasında olursa Devlette keyfi davranma alanı oluşmuş demektir.

Bilinmelidir ki hukuki denetime tabi olmayan her davranış keyfi alan oluşturur. Yani FETÖ okullarında bir zamanlar öğrenim görenlerden birileri eşiği atlarken, tanıdığı bildiği olmayanlar bu eşiğe takılırsa ya da kardeşi veya babası bir şekilde bu yapıyla yolu kesişenlerden birilerine bir şey olmazken garibanların yolu kesilirse bu ülkenin bu keyfilikler yüzünden çok şey kaybedeceği bilinmelidir.

Daha da önemlisi kişisel veriler bu kadar hoyratça kullanılırken ve haberleri dahi olmadan birçok adayın üzeri güvenlik gerekçesiyle çizilirken bunların vebalini kim üstlenecek?

Unutulmamalıdır ki hukuk herkese lazımdır. Tanıdığı bildiği olanlar sorgusuz sualsiz eşiği atlarken kimi kimsesi olmayanların üstü çizilirse bunun vebali arşı titretir. Dolayısıyla kimse ilahlığa soyunmamalı ve insanların rızkıyla oynanmamalıdır.

Bu arada soruşturma belgelerini havada uçuşturanlar bilmelidirler ki bu işin dünyada da hesabı sorulur. Nitekim bunun örnekleri oldukça çoktur. Bu nedenle kafaları kuma sokarak kimsenin yapılanlardan haberi olmadığı zannına kapılma gafletine düşülmemelidir. Hele hele kraldan çok kralcılık yapma hastalığının sonunun nere olduğu bilinmelidir.

Sonuç olarak Devlet, birilerinin keyfi davranışlarına alet edilme yeri olmamalıdır. Aksi takdirde birilerinin keyfi davranışları sonucunda sürekli Devlet düşmanı oluşturulur. Zaman zaman sadece oluşan düşmanların rengi değişir ama düşmanlıklar baki kalır. Buna da kimsenin hakkı yoktur. Bilinmelidir ki Devleti sevme yarışı hizmetle ölçülür ve başka ölçüler de izafilikten öteye geçemez.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
35 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:21 - İçişleri'nde yeni bir şube müdürlüğü kuruldu13:19 - Van Gölünde batan teknede 60 kişi varmış13:14 - Kıvanç Tatlıtuğ'un yargılandığı davada babası tanık olarak dinlenecek13:11 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi13:05 - Bilim Kurulu üyesi: Keneden ölüm oranı virüse göre daha yüksek13:00 - Hakan Şükür'ün babasının FETÖ'den yargılandığı dava sürüyor
12:54 - Emniyet Müdürü Verdi'nin şehit edilmesine teşebbüs suçundan sanık ifade verdi12:47 - Başkent'te vaka sayısı artınca, Valilik yeni tedbir kararı aldı12:42 - Akıncı Üssü darbe girişimi davasına devam edildi12:16 - 'İhracatımız geçen yılın haziran ayına göre yüzde 15,8 arttı'12:10 - Cumhurbaşkanı, salgın sonrası ilk yurt dışı gezisine gitti12:05 - MEB, EBA platformunda İngilizce yaz okulu dersleri başlattı
12:00 - Ticaret Bakanlığı mazeret tayinlerini halen açıklamadı12:00 - Gün ortası döviz fiyatları11:52 - 2 ilimizin bazı bölgelerinde mahalleler karantinaya alındı11:51 - Kovid-19'u yenen sağlık çalışanları immün plazma bağışlarıyla şifa oluyor11:48 - Yılanların deprem habercisi olduğu kanısı doğru değil
11:47 - Bakan Albayrak, borsadaki yükselişi değerlendirdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam