1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir an önce çip üretelim

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ocak ayında dünyada 40 milyar dolarlık çip satıldığını belirterek "ABD ve Çin arasındaki çip savaşı büyük değişime neden olacak. Türkiye olarak bu değişimleri kenardan izleme lüksümüz yok. Ülkemiz, en kısa sürede yerli çipe kavuşmalı" dedi.
08 Nisan 2021 07:10
+Aa- Yazdır
Bir an önce çip üretelim

Pandemi ile birlikte ortaya çıkan çip krizi dünya ekonomilerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Teknoloji devleri talebi karşılamakta yetersiz kalırken, Türkiye yerli çip Çakıl'ın üretimi için hız verdi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, pandemi nedeniyle tedarikinde sorun yaşanan ve pek çok sektörde üretimi aksatan çip konusunda aynı zamanda ciddi bir büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çekerek "Geçen ocakta dünyada 40 milyar dolarlık çip satıldı. Üreticiler artan talebe yetişemiyor. ABD ve Çin arasındaki çip savaşı ve dev teknoloji firmalarının çip yatırımları da 2020'li yıllarda dünya teknoloji haritasında büyük değişime neden olacak. Türkiye olarak küresel rekabet koşullarında yaşanan bu değişimleri kenardan izleme lüksümüz yok. Ülkemiz, en kısa sürede en son teknoloji ve bilgi birikimiyle donanmış bir yerli çip üretimine kavuşmalı" dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da çip krizinin dünya ekonomilerinin en öncelikli meselesi haline gediğini belirterek "Nesnelerin internetinin yaygınlaşmasıyla çipe olan ihtiyaç daha da artacak. 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde yarı iletkenler odak sektörler arasında. Birlikte hareket edelim. Hedefimiz Türkiye'nin tedarik gücünü en üst seviyeye çıkarmak" diye konuştu.

Çip alanında dünyada büyük bir rekabet yaşanıyor. Dünyanın en büyük çip üreticisi Çin, bu üründe ABD'ye bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor. 2020 itibarıyla Çin, üretimde kullandığı çiplerin yalnızca yüzde 6'sını kendisi üretti, geri kalanının ABD'den ithal etmek zorunda kaldı. Tayvan, Güney Kore, Avrupa ve Japonya da Çin'e yüksek miktarda çip üretip satıyor. Çin bu alanda büyük üretim yapsa da ihtiyacı için ithalat yapmak zorunda. ABD ise bu mecburiyetten yararlanmak için Huawei'yi yasaklamıştı. ABD geçtiğimiz günlerde 2,2 trilyon dolarlık yatırım planında ülkenin çip endüstrisine 50 milyar dolar destek vereceğini açıklamıştı. Örneğin Intel ve Samsung, toplamda en az 30 milyar dolar tutarında olması beklenen yatırımlarla ABD'nin Arizona, Texas gibi teknoloji üretiminde öne çıkan eyaletlerinde kendi fabrikalarını kurmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Tayvan merkezli TSMC de artan kapasite baskısını ortadan kaldırabilmek için bu yıl sermaye harcamalarını 28 milyar dolara yükseltti.

ÇAKIL GÜN SAYIYOR

Türkiye'de de yerli çip üretimine yönelik çalışmalar bulunuyor. TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezinde (BİLGEM) yürütülen "Çakıl Milli İşlemci Projesi" ile silah sistemlerinde kullanılan yabancı menşeli mikro işlemcilerin yerini alabilecek milli bir işlemci geliştiriliyor. Hızlı, düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları Türkiye'ye ait olacak olan Çakıl'ın prototip üretimi tamamlanırken, Çakıl'ın ilk olarak ASELSAN'ın ürünlerinde kullanılmaya başlanması hedefleniyor. Ayrıca, çip üretimi konusunda Türkiye ve Malezya arasında geçen yıllarda iş birliği anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında, Türkiye'deki bazı şirketler, Malezya'daki şirketlerle iş birliği yaparak yerli çip üretimi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:11 - Kısa çalışma ödeneği için İŞKUR otomatik uzatma işlemi yapacak14:00 - Terör zararlarının karşılanması için yapılan başvuruların sonuçlandırılma süresi uzatıldı13:59 - Zonguldak'ta sağlık çalışanlarından kendilerine mektup gönderen çocuklara videolu teşekkür13:51 - Emekli hakim dolandırıcılara 400 bin lira kaptırdı13:48 - Tekirdağ'da 'gri pasaport' operasyonunda iki kişi tutuklandı13:42 - Diyarbakır'ın yarım asırdır kapalı olan tarihi 'Fetih Kapısı' açıldı
13:40 - İLBANK'tan Muğla'ya 740 milyon liralık içme suyu ve kanalizasyon desteği sağlandı13:34 - SpaceX, 4 astronotu taşıyan Crew Dragon mekiğini uzaya fırlattı13:32 - Çaldığı 30 bin TL ve altınlarla koşarken devriye gezen polis ekibinin önüne düştü13:25 - 1 yıl hapis yatan öğretmen, emniyetin 'yok' dediği yazı ortaya çıkınca beraat etti13:23 - Öğretmenin görev aşkı, hastane odasını sınıfa çevirdi13:20 - Isparta'da bir köy muhtarı görevden alındı
13:11 - NASA'dan Akyaka Azmak nehri paylaşımı: Vay be... Güzelliğini yaşayın13:00 - Thodex'in kurucusu için Kırmızı Bülten çıkarıldı12:57 - Çay bardağına sığmayan Lapseki kirazı gün sayıyor12:43 - CHP, Thodex hakkında Meclis araştırması açılmasını istedi12:38 - Bakan Yanık, 23 Nisan'da koltuğunu çocuk evinde kalan Azad'a devretti
12:32 - Toplanması yasaktı, suçüstü yakalandılar! 724 bin lira ceza
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam