1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AK Parti'den Bahçeli'nin 100 maddelik anayasa önerisine destek

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: 2023 yılına giderken yeni ve sivil bir anayasanın yapılmasını doğru buluyoruz. MHP'li değerli arkadaşlarımız, Sayın Genel Başkanın talimatları doğrultusunda bir anayasa hazırlığı yapmışlarsa bu bizim için çok kıymetlidir
04 Mayıs 2021 16:18
+Aa- Yazdır
AK Parti'den Bahçeli'nin 100 maddelik anayasa önerisine destek

- AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "2023 yılına giderken yeni ve sivil bir anayasanın yapılmasını doğru buluyoruz. MHP'li değerli arkadaşlarımız, Sayın Genel Başkanın talimatları doğrultusunda bir anayasa hazırlığı yapmışlarsa bu bizim için çok kıymetlidir." dedi.

Elitaş, AA muhabirine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin 100 maddelik anayasa önerisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhur İttifakı'nın, 2023'te yeni bir anayasanın olması gerektiği konusunda kanaatleri olduğunu hatırlatan Elitaş, AK Parti'nin de MHP'nin de yeni anayasa konusunda çalışmalarını yaptığını söyledi.

Diğer siyasi partilerin de bu çalışmaları yapmaları, yeni anayasaya katkı sağlamaları tavsiyesinde bulunan Elitaş, "Herkes anayasayla ilgili görüşlerini Meclis Başkanlığına verdiği takdirde uzlaşılacak bir nokta bulunur diye ümit ediyoruz. Artık askeri darbelerin yaptığı anayasaların değil, sivil iradenin yaptığı, halkoyuna sunulmuş ve halkın kabul ettiği, kendi özgür iradesiyle, zorla veya şeffaf zarflarla değil, içinden geldiği gibi oy verdiği bir anayasanın oluşmasının zamanı gelmiştir." diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin söylediklerine katıldıklarını belirten Elitaş, "AK Parti olarak Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız da zaten bu konuyu gündeme getiriyor. Umarım diğer siyasi partiler de buna 'Evet' derler. 2023 yılına giderken yeni ve sivil bir anayasanın yapılmasını doğru buluyoruz. MHP'li değerli arkadaşlarımız, Sayın Genel Başkanın talimatları doğrultusunda bir anayasa hazırlığı yapmışlarsa bu da bizim için çok kıymetlidir." ifadesini kullandı.

- "Sayın Kılıçdaroğlu ne söylediğini bilen biri değil"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Bahçeli'nin 100 maddelik anayasa önerisine ilişkin, "Tamamen gündem değiştirmeye yönelik. Türkiye'nin gündemi ekonomidir" sözlerini değerlendiren Elitaş, şunları kaydetti:

"Sayın Kılıçdaroğlu ne söylediğini bilen biri değil. Bundan önce bize, '12 Eylül anayasasını değiştirelim' diyen Sayın Kılıçdaroğlu, şimdi demek ki gündemde boğulduğundan, Türkiye'nin, dünyanın gündemini takip edemediğinden, geçmiş gündemlere sıkışıp kalıyor. Anayasa başka ekonomik durum daha başka. Bugünkü meseleler ile onlarca yıl devam edecek bir huzuru, Sayın Kılıçdaroğlu ayıramıyorsa zaten sıkıntı orada demektir."

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Sayın Devlet Bahçeli'nin, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 ile ilgili ortaya koyduğu yaklaşım takdire şayan. Zira bütün partiler kendi çalışmalarını bu şekilde kamuoyuna deklare etmeli." dedi.

Akbaşoğlu, AA muhabirine, MHP'nin 100 maddelik anayasa önerisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Böyle bir teklifin sunulmasının güzel olduğunu belirten Akbaşoğlu, yeni anayasanın, bütün partilerin gündeminde yer aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gelin, Cumhuriyetimizin 100. yılında darbecilerin değil bizatihi bu milletin, onun temsilcilerinin yaptığı bir anayasayı bizden sonraki nesillere armağan edelim." çağrısında bulunduğunu hatırlatan Akbaşoğlu, 1980 darbesi sonrasında oluşan 1982 Anayasası'nın, bugüne kadar 19 kez değişikliğe uğradığını anımsattı.

Akbaşoğlu, "Anayasa'nın yamalı bohçaya döndüğünü" ifade ederek, bütün partilerin, 84 milyonu kucaklayacak ve kuşatacak yeni sivil anayasanın yapılması konusunda deklarasyonu olduğunu dile getirdi.

Bütün partilerin kendi özgün çalışmalarını yaparak açık, şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşması gerektiğini belirten Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Devlet Bahçeli'nin, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 ile ilgili ortaya koyduğu yaklaşım takdire şayandır. Zira bütün partiler kendi çalışmalarını bu şekilde kamuoyuna deklare etmeli ve bir komisyon şeklinde yeni anayasanın nasıl bir çerçeve içinde oluşması gerektiğine ilişkin kanaatlerini, kamuoyunun önünde açık, şeffaf şekilde ifade etmeli. Yeni anayasa millet iradesinin tecelligahı olan TBMM'de son şekli verilmek suretiyle milletimizin önüne getirilmeli. Bu sorumluluk partilerimizin, milletvekillerinin, parlamentonun uhdesindedir. Bu çalışmanın yapılması zarurettir. Türkiye'nin geleceğe dönük iddialarını, büyük ve güçlü Türkiye idealini, Türkiye'nin öncülüğünde yeni bir dünyanın şekillenmesi gerektiği ufkunu ancak yeni, sivil, demokratik, katılımcı, özgür bir anayasayla gerçekleştirebiliriz. Bu çerçevede Sayın Bahçeli'nin ortaya koyduğu bugünkü açıklama çok önemli. Bütün partilerin bu konuda çalışmalarını kamuoyuna açıklama süreci inşallah bayram sonrasında tekrar gündeme gelecektir."

- "Herkes kendi eteğindekini toplumla, milletle paylaşacak"

Cumhur İttifakı'nın, yeni anayasa yapılmasıyla ilgili ortak deklarasyonu kamuoyuna açıkladığına işaret eden Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

"Mecliste grubu bulunan diğer partiler ve Meclis dışında bulunan partiler de yeni anayasa çalışmasının mutlaka yapılmasıyla ilgili kendi tekliflerinin var olduğunu kamuoyuna açıklamışlardı. Dolayısıyla böyle bir zemin söz konusu. Kaldı ki 2011'de bütün partilerin eşit derecede vermiş olduğu temsilciyle önemli bir çalışma ortaya koyuldu ve bir birikim oluştu. Yaklaşık 60 madde üzerinde de bir uzlaşma söz konusuydu. Daha sonra farklı yaklaşımlar nedeniyle bunlar akim kalmıştı. Ancak büyük bir birikime sahip olduğumuz bir gerçektir. Yaklaşık iki asırdır anayasayla ilgili milletimizin, devletimizin, akademi ve siyaset camiasının, sivil toplum kuruluşlarının birikimini de dikkate aldığımızda, her türlü çalışmanın mutlaka yapılmak suretiyle neticelendirilmesi imkanını görüyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, daha önce en önemli hedeflerinin yeni, sivil bir anayasanın yapılması olduğunu deklare ettiğini, bu kapsamda hem Cumhurbaşkanlığı bünyesinde hem de AK Parti Genel Merkezinde bir çalışmanın yürütüldüğünü aktaran Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

"AK Parti olarak bayram sonrasında, bu konuya dair somut çalışmalarımıza ilişkin nasıl bir çerçeve ortaya çıktığını inşallah kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Diğer partilerin de bayram sonrasında, anayasanın çerçevesinin nasıl olması lazım geldiğine ilişkin kendi özgün ve özgür yaklaşımlarını ortaya koymalarının, kamuoyunun bir beklentisi olduğunu ifade etmek isterim. Bu kapsamda herkes kendi eteğindekini toplumla, milletle paylaşacak. Sonra parlamentoda, milletimizin temsilcisi olan milletvekilleri marifetiyle gerek Anayasa Komisyonunda gerekse Genel Kurulda partilerin ortaya koyduğu bu çerçeve eteğe kemiğe büründürülmek ve milletimizin iradesine sunulmak üzere mutlaka değerlendirilecek ve inşallah en son sözü yine millet söyleyecek. AK Parti olarak bizim buradaki temel hedefimiz; 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışı çerçevesinde anayasanın öznesi 84 milyon insanımızın tamamıdır, her bir ferdidir. Toplumsal uzlaşmayı, toplumsal sözleşmeyle teşekkül edelim ve mevzuat piramidinin çatısı olan anayasayı da millet iradesiyle gerçekleştirelim istiyoruz. Milletimiz nasıl bir anayasa istiyorsa, öyle anayasa istiyoruz."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:30 - Meslek liseleri pandemide de üretmeye devam ediyor19:27 - Tarım ihracatında Almanya ve Irak ön plana çıktı19:26 - Yeşil sahaların devleri nisanda yatırımcısına keyif vermedi19:21 - Rus heyeti Türkiye'deki 'güvenli tatil' imkanını yerinde görecek19:19 - İstanbul'da Kovid-19 aşısı olan muhtar sayısı 700'e yaklaştı19:16 - Yeni keşfedilen turkuaz göl turizme kazandırılacak
19:11 - Dal parçasıyla yer altı sularını metresine kadar buluyor19:07 - Kazada yaralanan sağlıkçı, helikopterle hastaneye yetiştirildi19:06 - Bu etin kilosu 10 bin TL19:03 - Sivas'ta çocuğun balkondan düşme anı güvenlik kamerasına yansıdı18:55 - Sinop'ta denetimler sırasında aracın arkasına saklanan çocuklara polisten hediye18:54 - Azınlık cemaatleri temsilcilerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür
18:50 - Dışişleri, Türkiye-Mısır istişarelerinin kapsamını açıkladı18:43 - Ölen kedisini defnetmek için Gaziantep'den Osmaniye'ye getirdi18:40 - İki doz BioNTech aşısı, Kovid-19'a karşı yüzde 95 koruma sağlıyor18:32 - Mehmetçik mayın ve EYP'lere araçtan inmeden müdahale edecek18:15 - BES'te, fon dağılımı yılda 12 kez değiştirilebilecek
18:06 - Kendini savcısı olarak tanıtan şüpheli ailesini de kandırmış
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam