1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sağlık veya teknik alanda lisans mezunu olan hizmetlinin maaşı artar mı?

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki memurun sosyal hizmetler lisans programını bitirmesi halinde üst öğrenim sebebiyle derece ve kademesi değişeceğinden buna bağlı olarak gösterge aylığı miktarında cüzi bir artış olacak, sağlık bilimleri lisansiyeri olması sebebiyle ilave 1 derece hakkından yararlanacak, ancak sosyal çalışmacı zam ve tazminatlarından yararlanması mümkün olmayacaktır.
21 Haziran 2021 14:08
+Aa- Yazdır
Sağlık veya teknik alanda lisans mezunu olan hizmetlinin maaşı artar mı?

Soru : Ben 2019/2 EKPSS atamaları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı bir il müdürlüğüne ortaöğretim düzeyinden YHS olarak atandım. Atandığım süreçte bir üniversitede Sosyal Hizmet bölümünde öğrenciydim ve şu anda son sınıfım, okulun bitmesine bir dönem kaldı. Üniversiteden mezun olduğum zaman kurumuma diplomamı ibraz ettiğimde maaşıma ek bir ödenek alacak mıyım?

Cevap:

Devlet memuruyken üst öğrenimi bitirenlerin derece ve kademeleri bitirdikleri üst öğrenim dikkate alınarak yeniden belirlenmektedir. 657 sayılı Kanunun 36/A-12/(d) maddesinde düzenlenen bu duruma göre lise mezuniyeti sebebiyle 13/3 derece/kademeden göreve başlayan memur, lisans öğrenimi diplomasını kuruma ibraz ettiğinde 9/1 derece/kademeden başlamış gibi değerlendirilecek ve yeni derece ve kademesi bulunacaktır. Derece/kademesi değişen memurun buna bağlı olarak gösterge aylığı tutarı da artacaktır.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun 36/A-5 maddesinde, dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim görenlerden tabip, diş tabibi, veteriner hekim, eczacı ile benzeri sağlık bilimleri lisansiyerleri (Hayvan sağlığı dahil) Biyolog unvanına sahip akademik personelin giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınacakları hükme bağlanmıştır. Yükseköğretim Kurulu sosyal hizmet bölümü mezunlarını sağlık bilimleri lisansiyeri kabul etmekte olup, bu kapsamda sosyal hizmetler lisans mezunları 9/1 yerine 8/1 derece/kademeden memuriyete başlamaktadır.

Diğer taraftan 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın 4/e maddesinde, "Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir. Kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarından bir kadroya atanılamayacak herhangi bir üst öğrenimi bitirenlere ise bitirdikleri üst öğrenimden dolayı zam ve tazminat ödenmez." denilmektedir. Bu hüküm kapsamında memurlara bitirmiş oldukları üst öğrenimden dolayı zam ve tazminat ödenebilmesi için memurun Teknik Hizmetler Sınıfı veya Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetler Sınıfı kapsamında olması ve bitirdiği üst öğrenimin bu hizmet sınıflarında bulunan bir kadroya atanmasına imkan sağlayacak bir üst öğrenim olması gerekmektedir. Örneğin teknisyen unvanlı memur mühendislikten mezun olursa mühendis kadrosu için belirlenen zam ve tazminatları alabilecek, sağlık memuru sosyal hizmetler lisans mezuniyetine sahip olursa sosyal çalışmacı için belirlenen zam ve tazminatları alabilecektir. Bu kapsamda Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir memur hangi üst öğrenimi bitirirse bitirsin bitirdiği üst öğrenime ilişkin zam ve tazminatlardan yararlanamayacaktır.

Sonuç olarak, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki memurun sosyal hizmetler lisans programını bitirmesi halinde üst öğrenim sebebiyle derece ve kademesi değişeceğinden buna bağlı olarak gösterge aylığı miktarında cüzi bir artış olacak, sağlık bilimleri lisansiyeri olması sebebiyle ilave 1 derece hakkından yararlanacak, ancak sosyal çalışmacı zam ve tazminatlarından yararlanması mümkün olmayacaktır. Sosyal hizmetler lisans bölümü mezuniyeti ilgiliye açılması muhtemel unvan değişikliği sınavına bağlı olarak sosyal çalışmacı unvanlı kadroya atanma hakkı sağlamakta, ayrıca ilgilinin KPSS'ye dayalı memur ve sözleşmeli personel alımlarında son öğrenim düzeyine ilişkin kadro veya pozisyonları tercih hakkı bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:55 - 'Toplum bağışıklığı sağlandıkça, vaka sayıları önemsiz hale gelecek'19:40 - Bir babanın en acı bekleyişi19:28 - Vaka artışı devam ediyor: 11 bin 94 yeni vaka19:21 - CHP Gençlik Kolları Başkanı son yolculuğuna uğurlandı19:10 - Nemrut dönüşü feci kaza: 2 ölü, 5 yaralı19:02 - 43 ilin geçiş güzergahında trafik yoğunluğu devam ediyor
18:51 - Bakan Koca: Aşı yaptıranlar arasında yerimizi alalım18:38 - Atatürk Barajına giren kardeşlerden 2'si hayatını kaybetti, biri tedavi altında18:27 - Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandı18:15 - TEM'i kilitleyen kaza! Kilometrelerce araç kuyruğu oluştu18:10 - Dalgıç kaymakamdan 'Atık' paylaşımı18:06 - İstanbul'da utandıran görüntü! Piknikçilerden geriye çöp yığınları kaldı
17:55 - Erdoğan: Arhavi'de hak sahiplerine ödemeler en kısa sürede yapılacak17:40 - Tatil hayalleri suya düşen vatandaşlar otelin havuzunu bastı17:28 - Çocukların otomobil bagajında tehlikeli yolculuğu17:25 - Uygulanan aşı miktarı 65 milyon dozu geçti17:23 - 'Vatanıma faydam dokunsun' dedi Harvard'dan Türkiye'ye döndü
17:21 - Özel üniversiteye ait kamyonet devrildi: 2 ölü, 1 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam