1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel farklı bir görevde çalıştırılabilir mi?

Esasların 4. maddesinde personelin, sözleşmelerinde belirtilen görev yeri dışında çalıştırılamayacağı, ancak geçici olarak görev yeri dışına gönderilebileceği, 6. maddesinde ilgililerin sözleşmelerinde belirtilen görev dışında başka bir işte çalıştırılamayacakları hükme bağlanmıştır.
22 Haziran 2021 10:01
+Aa- Yazdır
Sözleşmeli personel farklı bir görevde çalıştırılabilir mi?

Soru: Sözleşmeli Destek Personelinin öğrenim durumu, sertifika vb. dikkate alınarak kurum amirinin takdiri ile büro iş ve işlemlerinde çalıştırılmasında mevzuatsal bir engel var mıdır, 4 yıllık yükseköğrenim bitiren sözleşmeli destek personeli, büro işlemlerinde yardımcı olabilir veya o görevi üstlenebilir mi?

Cevap: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesinde sözleşmeli personel; "Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Cumhurbaşkanınca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde, ihdas edilen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir" şeklinde tanımlanmıştır.

Sözleşmeli personel istihdamına genel olarak baktığımızda; sistemin geçici bir istihdam şekli olarak kurgulandığı, pozisyon ile personel arasında sıkı bir bağ olduğu, istihdamda belirleyici unsurun hizmet ihtiyacı olduğu, hizmetin ortadan kalkmasıyla istihdamın da sona erdiği, hem idare hem personel bakımından esnekliğin ve hareket alanının bulunmadığı bir yapı olduğu görülmektedir. Bu durum; kamuda istisnai bir hizmet gördürme usulü olan vekalet, ikinci görev uygulamasının sözleşmeli personel için öngörülmemiş olması, bu personelin kurumlar arası nakline imkan verilmemesi, kurum içi yer değişikliği imkanlarının memura göre daha kısıtlı olması, sosyal amaçlı istihdamın (engelli, Devlet korumasındaki çocuklar, şehit yakını ve gazi) sözleşmeli statü için öngörülmemiş olması, ücretin belirlenmesinde kamudaki toplam hizmetin değil mesleki kıdemin esas alınması, görevde yükselme ve unvan değişikliği hakkı tanınmaması şeklinde kendini göstermektedir.

Diğer taraftan, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ekinde yer alan Sözleşmeli Personel Pozisyon Unvanları ile Asgari Nitelikleri Gösterir Cetvelde destek personelinin niteliği "Şoförlük, temizlik, basit bakım, ısıtma gibi hizmetleri yerine getirmek üzere en az ortaöğretim kurumlarından mezun olmak." şeklinde belirlenmiştir. Aynı Cetvelde büro personelinin niteliği ise "Proje hizmetleri, veri girişi, kayıt tutma ve benzeri büro hizmetlerini yerine getirmek üzere en az ortaöğretim kurumlarından mezun olmak." olarak gösterilmiştir.

Ayrıca Esasların 4. maddesinde personelin, sözleşmelerinde belirtilen görev yeri dışında çalıştırılamayacağı, ancak geçici olarak görev yeri dışına gönderilebileceği, 6. maddesinde ilgililerin sözleşmelerinde belirtilen görev dışında başka bir işte çalıştırılamayacakları hükme bağlanmıştır.

Yukarıda yer verdiğimiz açıklama ve hükümler çerçevesinde sözleşmeli personele pozisyon unvanı dışındaki görevlerin verilemeyeceğini, bu bağlamda destek personeli pozisyonunda istihdam edilen sözleşmeli personele büro personelinin görev tanımındaki işlerin idare uygun görse bile yaptırılamayacağını değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:03 - Üniversite ödeneğinde vakıfta geçen süreler dikkate alınır mı?00:02 - 1 Ağustos 2021'den önemli gündem başlıkları23:46 - Yeni banka kartı bahanesiyle 390 bin TL dolandırıldı23:25 - Alkollü sürücünün itirazı Yargıtay'dan döndü23:19 - Bingöl Belediye Başkanı Arıkan, koronavirüse yakalandı23:16 - Karadeniz ve Doğu Anadolu'ya 'sağanak' uyarısı
23:14 - Türkiye, ormanların yeniden yeşermesi için tek yürek oldu23:13 - Dışişleri'nden Libya açıklaması: Memnuniyetle karşılıyoruz23:11 - Datça açıklarında 4,5 büyüklüğünde deprem23:09 - İzmirli depremzedelerden 'emsal artışı' eylemi22:18 - Freni boşalan itfaiye aracı tıra çarptı, iki itfaiye eri yaralandı22:17 - Bakan Koca, Kovid-19 aşısı olmayı erteleyenleri uyardı
22:13 - Komiser Elif; Katilin tacizini fotoğraflamış22:10 - Van'da sel felaketi nedeniyle 5 ev yıkıldı22:04 - Konya Cumhuriyet Başsavcılığı: 13 kişi gözaltına alındı21:42 - Erdoğan: Ormanlarımızı yakanları bulmak boynumuzun borcu21:34 - 3 ildeki orman yangını kontrol altına alındı
21:14 - Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık pitos mezar bulundu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam