1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TCDD Geçici İşçilerini Daimi Yapıyor

Daimi işçi yönetmeliğinde 8 Mart tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile değişiklik yapılmıştır. Yapılan bu değişikliğe göre Devlet Demiryollarında çalışan geçici işçiler daimi işçi yapılacaktır. Söz konusu bu düzenleme sadece TCDD'ye özel yapılmıştır. Binlerce aday KPSS ile memur veya işçi olmaya çalışırken, kıstası belli olmayan yöntemlerle geçici olarak çalışmaya başlamış olanların daimi kadrolarına geçirilmeleri uygun değildir. Devamı için başlığa tıklayınız.
08 Mart 2008 20:20
Yazdır

1- 21 Nisan 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kanun ile geçici işçilere kadro verilmiştir.

2- 28 Haziran 2007 tarihinde bu kez 4/B'li esaslar Bakanlar Kurulu Kararı ile değiştirildi. Bu düzenleme ise 6 aydan az hizmet süresi olanlardan 21/04/2007 tarihi itibariyle hizmet sözleşmesi devam edenlerin 4/B'li olmasına imkan tanımaktaydı.

3- Ve üçüncü istisna getiren düzenleme bugünkü Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu düzenleme TCDD'deki geçici işçilere ilişkindir.

Sözkonusu düzenleme şu şekildedir:

- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünde tren kazaları, deprem, sel, heyelan ve terör gibi önceden öngörülemeyen olaylar sonucu kapanan demiryollarının bir an önce trafiğe açılabilmesi için 2006 yılı içerisinde, değişik tarihlerde her defasında 30 günden az süreli geçici işler için yapılan hizmet akitleri çerçevesinde ve bu Genel Müdürlüğün ilgili bütçe tertiplerinden ayırdığı ödeneklerle ücretleri ödenmek suretiyle toplam 6 ay ve daha fazla süre ile çalıştırılanlardan, hizmet akitleri askıda olanlarla halen çalışan geçici işçilerin 2007 ve 2008 yılında emeklilik dahil herhangi bir nedenle boşalmış ve boşalacak olan daimi işçi pozisyonları kullanılarak, daimi işçi pozisyonlarına geçirilmelerinde bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz. Bu hükmün uygulanmasında 15/10/2007 tarihli ve 2007/12702 sayılı Kararnamenin eki Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının, 2008 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programı Hakkında Karar ile getirilen sınırlamalar ve sınav şartı dikkate alınmaz.

Binlerce adayın işsiz gezdiği ve KPSS ile atanmayı beklediği bir ortamda, yapılan bu tür istisnai düzenlemlerin hiç uygun olmadığını belirtiyoruz.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 32,685 defa okundu. 54 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Kot markası olarak en beğendiğiniz marka hangisi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam