1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB Yönetici atamada tüm kadrolar duyurulmalıdır

11 Ocak 2010 14:06
Yazdır

Bakanlığın yayımladığı kılavuzda yer alan takvime göre 11/01/2010 Pazartesi günü (bugün) açık bulunan müdürlük kadrolarının listelerinin açıklanması gerekmektedir.

Tüm okulları açık ilan etmeyen valilikler yönetmeliğe aykırı hareket etmiş olacaklardır. Çünkü yönetmeliğin konu ile ilgili hükmü;

?MADDE 32 ? (1) Eğitim kurumu yöneticilikleri için yapılacak duyurularda yöneticiliği boş olan tüm eğitim kurumları için bu Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan sıralama esas alınarak duyuru yapılır.?

Şeklindedir. Bakanlığın ve atamaya yetkili valiliklerin daha önceki dönemlerde yaptıkları bazı okulları duyurmamak, kırsal bölge okullarını duyurmak gibi uygulamalar defalarca yargıdan dönmüştür.

Bunun en bariz örneklerinden bir tanesi Ankara'da yapılan müdür yardımcılığı atamalarında tüm boş kadrolar ilan edilmediğinden yargı atamaların geri alınmasını gerektirecek karar vermiştir. Ankara valiliği de mahkeme kararı gereği atamaları yeniden yapmak zorunda kalmıştır.

Aynı durum Batman'da da gerçekleşmiş, mahkeme kararına rağmen şu ana kadar yeniden yapılması gereken atamalar yapılmamıştır.

76.madde kapsamında atama yapılan okullar da açık ilan edilecek mi?

76.Madde kapsamında atama yapılıp halen müdürlükleri dolu görünen okullar bu duyuruda açık ilan edilmeyecektir. Fakat bu okullarda dava açılıp Yürütmeyi Durdurma ya da İptal kararı bulunanların açık ilan edilmesi gerekmektedir. Bu konuda idare farklı bir yaklaşım sergilerse ilgililerin süreci yakından takip eden sendikalarına başvurmaları ya da idareye dilekçe ekinde mahkeme kararı ile beraber başvurmaları halinde açık ilan edilmesini sağlayabilirler.

İdarenin bu konuda direniş gösterebileceği tek nokta mahkeme kararlarını 30 gün içerisinde uygulama zorunluluğu noktasındadır. İdare kendisine tebligat yapıldığı tarihten itibaren 30 gün geçmediğini iddia edebilir. Fakat bu durumda da ilgili kişi ya da herhangi bir muhatabı talepte bulunduğu taktirde uygulama yapmak zorundadır. Aksi halde hak kaybına yol açacaktır.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü kanunun 30 gün süre vermişse de kanun maddesi;

?Madde 28 (Değişik: 10.6.1994 ? 4001/13 md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. ??

Şeklinde olduğundan işlemi tebliğ tarihinden itibaren tesis etmesi, kararı uygulaması zorunludur. 30 günlük süre idareye olağanüstü durumlarda zaman tanımak için verilmiş bir süredir. Şöyle ki; bu süre idare mahkeme kararını uyguladığında bir idari boşluk doğacaksa ya da kararı uygulamak için herhangi bir nedene dayalı olarak zamana ihtiyacı varsa kullanması için verilen bir süredir. Bahis konusu 76.madde atamalarında böyle bir hususun söz konusu olması mümkün değildir.

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:24 - Polis, bıçaklı kavgayı havaya ateş ederek ayırdı18:19 - Ilgaz Dağı'nda sis ve kar etkili oluyor18:14 - Kılıçdaroğlu'ndan İdlib şehitlerinin ailelerine başsağlığı18:09 - Eski Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın acı günü18:04 - Bakan Ersoy 'Doğu Ekspresi' ile yolculuk yaptı18:00 - BT rehber öğretmenlerine ek ders karşılığı DYK, belletmenlik veya nöbet görevi verilebilir mi?17:56 - MSB: Bir askerimiz şehit oldu, 21 rejim hedefi vuruldu17:51 - Bahadır Barajı'nda su tahliye çalışması sürüyor17:47 - İBB'nin şirketi İETT'ye eski otobüs satacak17:42 - Erdoğan: Libya'da şehitlerimiz var ama 100 lejyoneri etkisiz hale getirdik
17:38 - Kursa kilit vurdu, öğrenciler ve aileleri ortada kaldı17:33 - Afyonkarahisar- Uşak yolunda 50 metrelik çukur oluştu17:28 - Drift yaparken kazayı çekti17:23 - 'AKINCI TİHA'da 6 yapay zeka bilgisayarı bulunuyor'17:18 - Pilot Beril Gebeş'in naaşı hala bulunamadı17:14 - Kayıp lise öğrencisi 3 kızdan haber alınamıyor17:09 - Van- İran sınırında önlemler artırıldı!17:04 - Manisa'da son 16 saatte 44 deprem meydana geldi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam