1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışı yasak değil

23 Temmuz 2013 11:22
Yazdır
Çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışı yasak değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA'nın soru önergesini cevapladı.

Eker gıda güvenliğini sağlamak amacıyla resmi kontrol faaliyetlerini yürüttüklerini ancak bu faaliyetlerin üretim ve perakende satış işyerlerini kapsadığını belirtti.

Verilen cevapta "Hayvansal gıdaların ve hayvansal gıda üreten gıda işletmecilerinin uyması gereken özel hijyen kuralları "Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Yönetmeliği"nde belirlenmiştir. Söz konusu yönetmeliğin İstisnai uygulamalar başlıklı 85 inci maddesinde "Bakanlık, çiğ süt ve işlenmemiş kremanın doğrudan son tüketiciye satışına düzenleme getirebilir''' hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda çiğ sütün doğrudan son tüketiciye satışı ile ilgili olarak düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Bununla birlikte Bakanlığımızca yapılan kontrollerde uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda çiğ süt satışı yapan gıda işletmelerine mevcut mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır." denilerek, şuan için çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışına yönelik bir düzenlemenin olmadığına dikkat çekildi.

 

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 1
Bu haber 19,777 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam