1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Müdür yardımcısı atamasında, müdürün inhası ne demektir?

Eğitim kurumlarına müdür yardımcısı görevlendirmesi için yapılacak sınavı takiben, görevlendirme işlemleri sırasında müdürlerin bir etkisi olacak mı?
05 Ocak 2016 00:06
+Aa- Yazdır
Müdür yardımcısı atamasında, müdürün inhası ne demektir?

MEB, 20 Mart 2016 tarihinde müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı sınavı düzenleyeceğini duyurmuştur.

Ancak bazı yönetici adayı ziyaretçilerimiz, görevlendirmeler sırasında okul müdürünün inha yetkisinden bahsedildiğini belirtmekte ve sınav sonuçlarının tek başına yeterli olup olmayacağını sormaktadır.

Müdür yardımcılığı sınavı sonrasında, boş normlara nasıl görevlendirme yapılacağı yönetmelikte şu şekilde yazmaktadır:

"MADDE 24 - (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adaylar, puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilir."

Yönetmeliğin bu maddesinde yazan inha, sadece şekli bir unsurdan ibarettir. Bu hüküm 637 sayılı KHK'dan aynen alınmıştır. KHK hükmü şu şekildedir: "(8) ...Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir."

Bir kez daha belirtecek olursak, müdür yardımcılığı ve başyardımcılığına sadece yazılı sınav sonuçlarındaki puan ve tercih üstünlüğüne göre görevlendirme yapılacaktır. Bunun dışındaki açıklamalara itibar etmemek gerekmektedir.

Müdür yardımcısı görevlendirmeleriyle ilgili olarak hazırladığımız, 9 soru ve cevaptan oluşan dosyaya ulaşmak için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 5 5
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:16 - Usta oyuncu Rasim Öztekin kalp krizi geçirdi16:12 - Avrasya Tüneli'ni 4 yılda 4,1 milyon sürücü kullandı16:12 - Meteoroloji'den 3 ilimiz için kuvvetli kar uyarısı16:10 - Doğu'nun 'kış cenneti' gündüz bembeyaz, gece ise ışıl ışıl16:08 - Uludağ'da hafta sonu yoğunluğu yaşanıyor16:03 - Matematik onlardan soruluyor
16:00 - Türkiye'den dünyaya açılan gemilerde kadınların da imzası var15:55 - Kadınlar pek çok iş kolunda alın teri döküyor15:54 - Türkiye'nin Semerkant Başkonsolosluğu açıldı15:51 - FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 5 şüpheli tutuklandı15:48 - Araştırma: Çalışan kadına yeterli önem verilmiyor15:39 - Samsun Barosu, darp edilen kadına hukuki destek verecek
15:37 - Aksaray'da bir belde yarından itibaren karantinaya alınacak15:25 - Kaynakçılık kursunun tek kadın öğrencisi15:21 - MSB: İran'dan Türkiye'ye sızmaya çalışan terörist yakalandı15:19 - Bitcoin 50,000 doların üzerine döndü15:17 - Damacana ve biberon gibi ürünlerle gelen 'kısırlık' tehlikesi
15:16 - İstanbul'un kadın yunus polisleri suçluların korkulu rüyası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam