1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AÖF sınavlarında, 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi işlemi için karar

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Açıköğretim sınavlarında uygulanan dört yanlışın bir doğruyu götürmesi şeklindeki uygulamanın iptal istemini, rastgele işaretlemenin önüne geçilmesi amacından dolayı reddetti.
18 Mayıs 2018 00:03
Yazdır
AÖF sınavlarında, 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi işlemi için karar

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüklerine göndermiş olduğu 18/03/2016 tarihli ve 16196 sayılı yazısı doğrultusunda Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüklerinde senato kararları alınarak 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren Açıköğretim Fakültelerinde yapılmakta olan ara sınav ve final sınavlarında dört yanlış yanıtın bir doğru yanıtı eksiltmesi uygulamasına başlanılmıştır. Uygulanmaya başlanan yeni değerlendirme yönteminin genellikle ÖSYM'nin yaptığı KPSS gibi sınavlarda eleme veya yarışma sınavlarında uygulanabileceği, başarı belirleme amaçlı ve ders geçmeye yönelik sınavlarda uygulanamayacağı gerekçesiyle kaldırılması için KDK'ya birçok öğrenci tarafından başvuruda bulunuldu.

Kamu Denetçiliği Kurumu, başvuruya ilişkin kararında, 2547 sayılı Kanunun 44'üncü maddesi ile YÖK'ün Yükseköğretim kurumlarında, öğretim faaliyetlerinin, ölçme ve değerlendirmelerinin nasıl yapılacağı hakkında Yükseköğretim Kurulunca temel ilkelerin oluşturulacağı ve bu ilkelere uygun olarak Üniversite senatoları tarafından anılan hususların belirleneceğinin kurala bağlandığını, "dört yanlış yanıtın bir doğru yanıtı eksiltmesi" uygulamasının da bu kapsamda idareye Kanunla verilen takdir yetkisinin kullanılması kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Kararda, Üniversiteler tarafından söz konusu uygulamanın getirilmesi amacının; açıköğretim programları mezunlarının dersleri yeterince çalışmadan, öğrenim görmekte olduğu alanda gerekli bilgiye sahip olmadan sadece rastgele işaretleme yaparak ilgili alandan mezun olduklarının gözlemlenmesi nedeniyle eğitimdeki kalitenin düşürülmemesi yükseköğretim programlarından donanımlı öğrencilerin mezun olması, uygulamada birliğin sağlanması olduğu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak kararda, açıköğretime uygulanacak öğretim programlarının örgün öğretimde uygulananların kapsam olarak aynı olması, açıköğretim öğrencilerinin aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmaması ve her iki yoldan mezun olanların eşit hak ve yetkilere sahip olmaları da dikkate alınarak idare tarafından kullanılan takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun kullandığı, yapılan işlemlerde hukuka ve hakkaniyete aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Karar için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 35,503 defa okundu. 20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
İş Bankası'ndaki, % 28'lik Atatürk hisselerinin CHP'ye ait olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam