1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversiteler yıl sonuna kadar 800 öğretim elemanı kadrosu ilan edecek

Cumhurbaşkanı tarafından tahsis edilen 800 kadro önümüzdeki Kasım ve Aralık ayı içerisinde ilan edilecek!
14 Kasım 2019 09:55
Yazdır
Üniversiteler yıl sonuna kadar 800 öğretim elemanı kadrosu ilan edecek

Bilindiği üzere, 06 Kasım 2019 tarih ve 2019/386 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yükseköğretim kurumlarına toplamda 800 öğretim elemanı kadrosu tahsis edildi.

Söz konusu 800 kadronun;

1- 165 adedi araştırma üniversitelerine,

2- 55 adedi Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında belirlenen üniversitelere,

3- 45 adedi aday araştırma üniversitelerine,

4- 535 adedi ise ülkenin kalkınmasında ve bilim hayatının gelişmesinde öncelikli görülen alanlarda lisansüstü eğitim amacıyla kullandırılmak üzere yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılmak üzere,

Dağılımı yapıldı.

Ayrıca, 535 kadronun devlet üniversiteleri arasında dağılımını yapma yetkisi Yükseköğretim Kuruluna verildi.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda verilen yetki çerçevesinde, Yükseköğretim Kurulu tarafından 535 kadronun devlet üniversitelerine alan bazlı dağılımı yapılacaktır. Üniversitelere verilen kontenjanlar sonrasında yükseköğretim kurumları önümüzdeki günlerde kadrolarını ilan edecektir.

Söz konusu kadrolara başvuru ve değerlendirmeler ise; "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in "Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atamalar" başlıklı 15 inci maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan; "Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadroları için Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen ilave atama izinlerinin en fazla yüzde yirmisi kadar ilave atama izni, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda araştırma görevlisi kadrosunda lisansüstü eğitim yaptırılması amacıyla yükseköğretim kurumlarına tahsis edilebilir. Bu kapsamda ilan edilen araştırma görevlisi kadroları için, bu Yönetmelik uyarınca yapılacak ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına katılmaya hak kazananlar için, GİRİŞ SINAVI SÖZLÜ OLARAK YAPILIR. Sözlü giriş sınavı jürisi en az bir öğretim üyesi başka bir devlet üniversitesinden olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşur. Sözlü sınav sonucu 70 puanın altında puan alanlar, nihai değerlendirme aşamasına geçemezler. Bu Yönetmelik uyarınca yapılan değerlendirme sonucu başarılı olanların atamaları yürürlükteki mevzuat uyarınca yapılır." düzenlemesi çerçevesinde yapılacaktır.

Dolayısıyla, akademisyenlik hayali kuran ve ALES/Yabancı Dil şartlarını adayların önümüzdeki kısa süre içerisinde yoğun bir şekilde ilan edilecek kadroları yakından takip etmelerinde fayda bulunmaktadır.

KURUM ADI

KURUM ADI

KONTENJAN

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

5

BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

10

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

EGE ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (Araştırma Üniversitesi)

15

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

SİİRT ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

UŞAK ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

Ülkenin kalkınmasında ve bilim hayatının gelişmesinde öncelikli görülen alanlarda lisansüstü eğitim amacıyla kullandırılmak üzere

yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalar

*Söz konusu 535 adet atama izninin yükseköğretim kurumları nezdinde dağılımını yapmaya Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.

535

GENEL TOPLAM

800

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:33 - Bahçeli'den Selahattin Arpacı için taziye mesajı20:29 - Japonya, Vuhan'daki vatandaşlarını tahliye ediyor20:25 - Cumhurbaşkanı Erdoğan Senegal'den ayrıldı20:21 - Bakan Selçuk, deprem bölgesindeki çocuklarla ilgilendi20:17 - Bakan Soylu, depremden zarar gören yerleri havadan inceledi20:13 - THY yeni dış hat noktalarına uçacak20:09 - Belediye'yi arayanlar ilginç ihbarlarda bulunuyor20:05 - AK Parti'den depremzedeler için yardım kampanyası20:01 - 5 milyonluk Tevrat'ı satmaya çalışmıştı, serbest kaldı19:56 - Elazığ'da 'ulaşılamayan yerler var' iddiaları yalanlandı
19:51 - Kabe'de depremzedeler için dualar edildi19:46 - Jeofizik Mühendisi, en güvenli bölgeyi açıkladı19:41 - Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na defnine ilişkin teklif TBMM'de kabul edildi19:35 - Bakan Yardımcısı'ndan İsviçre basınına FETÖ tepkisi19:31 - Erkek polis ya da bekçi, bir kadını arayabilir mi?19:27 - Yardım paketinden çıkan not duygulandırdı19:23 - Elazığ depreminde yıkılan binalarla ilgili acı gerçek19:19 - 2 hafta önce taşınmıştı! Hasarlı gerekçesiyle yıkılıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam